Skip to Content
Onsdag 15. februar 2012

Århus

Økologisk jordbrug skal gavne klimaet

Publiceret: 14:02, 20. oktober 2009
Økologerne lancerer klimastrategi, der helt fjerner olie og kul som energikilde i økologisk jordbrug i 2025. Det vil gavne klimaet.

Når du køber økologiske madvarer, skal det ikke kun være til gavn for naturen, dyrevelfærden eller sundheden. Det skal også være til gavn for klimaet.

Det er baggrunden for en ny såkaldt klimastrategi for økologi, som Økologisk Landsforeningen offentliggjorde tirsdag. Blandt de væsentligste punkter er et totalt stop for fossil brændstof - olie og kul - i økologisk jordbrug i 2025.

Strategien skal bringe økologisk landbrug i klimaeliten, som det hedder. Mens olie og kul udfases, skal produktionen af vedvarende energi stige markant, mens økologisk jordbrugs unikke muligheder for lagring af CO2 i jorden skal udnyttes endnu bedre.

- Økologisk landbrug bidrager i dag med nogle markante klimaløsninger, men vi kan gøre det meget bedre endnu. Med vores klimastrategi ønsker vi at sætte turbo på økologisk jordbrugs bidrag til klimaforbedringer, siger Evald Vestergaard, formand for Økologisk Landsforening.

Forskning viser, at økologisk jordbrug i forvejen har en lavere CO2-udledning pr. hektar. Økologer benytter heller ikke kunstgødning, som kræver meget energi at fremstille.

- Når man køber økologisk mad, er det til gavn for miljø, natur, dyrevelfærd og sundhed. Vi vil sikre, at det også bliver til væsentlig gavn for klimaet, siger Evald Vestergaard.

Som et led i klimastrategien vil de økologiske landmænd producere vedvarende energi på gårdene ved hjælp af økologisk biogas, flere vindmøller og brug af solceller bl.a. på gårdenes store tage. Målet er, at de økologiske landbrug skal producere mere energi, end de selv skal bruge.

/ritzau/

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her