Hvis det står til politikerne, vil cyklisterne i de kommende år blive stadig mere synlige i trafikken, også uden for bykernerne.
Torsdag blev der afsat en mia. kr. til cykeltrafikken inden for rammerne af det transportforlig, som regeringen i januar indgik med alle de øvrige partier i Folketinget, undtagen Enhedslisten.
Ifølge den socialdemokratiske trafikordfører, Magnus Heunicke, er der tale om et “kæmpeløft”.
- Vi har modtaget så mange gode forslag til cykelprojekter fra hele landet, at vi besluttede at forhøje næste års pulje fra 100 til 185 mio. kr. Dertil kommer, at kommunerne også har forpligtet sig til at bidrage til finansieringen, så cyklisterne i alt tilgodeses med et beløb, der nærmer sig 400 mio., forklarer Magnus Heunicke.
Blandt de mange projekter kan nævnes, at der i 2010 afsættes 31,7 mio. kr. til tre cykelprojekter på det statslige vejnet.
Pengene bruges til en cykelsti mellem Viborg og Foulum, etablering af en bro eller stitunnel på Ballerup Byvej samt en stitunnel under Viborgvej ved Hammel nordvest for Århus.
86,5 mio. statslige kroner er øremærket til kommunale cykelby-projekter. Flest penge fra denne pulje får Fredericia og Århus Kommuner, henholdsvis 10,4 og 8,2 mio.
I en pressemeddelelse kalder transportminister Lars Barfoed (K) aftalen en massiv investering i dansk infrastruktur.
- Med aftalen vil borgere i hele landet opleve mærkbare forbedringer, uanset om man er cyklist, bilist, buspassager eller togpendler, siger ministeren.
/ritzau/
Kommentarer
Med aftalen vil borgere i hele landet opleve mærkbare forbedringer, uanset om man er cyklist, bilist, buspassager eller togpendler, siger ministeren.
Når nu fodgængere ikke er nævnt kunne det være rart at vide om den massive satsning og de mærkbare forbedringer betyder flere eller færre aggressive cyklister på gågader og fortove udstyret med ipod og mobiltelefoner, men dog iført cykelhjelme og betænksomme hvad angår eget helbred?
Jeg syntes det er et rigtig godt initativ! Det er en plan der giver mange fordele for vores samfund:
1. Flere vælger cyklen istedet for tog, ubs eller bil og befolkningen bliver derfor sundere
2. Vi styrker vores infrastruktur
3. Når flere tager cyklen istedet for bilen sparer vi miljøet væsentligt når det kommer til transport
4. Vi kan gøre danskerne til det cyklende folkefærd og brande Danmark på det. Noget som Oprah Winfrey allerede har fundet på
Det er åbenbart ikke kun Information der har afskaffet korrekturlæseren. Det drejer sig om “400 mio”, ikke “400 mia” - som det fremgår andetsteds i teksten.
Og så ville det selvfølgelig være dejligt at sammenligne med, hvor meget der bruges på bil- og togtrafikken.