Skip to Content
Onsdag 15. februar 2012

Stockholm

Der bliver stadig færre fede svenskere

Publiceret: 10:50, 25. november 2009
Færre svenskere bliver overvægtige. Det er første gang i 70 år. Men næsten hver anden svensker er stadig for tyk.

For første gang i 70 år bliver der ikke flere overvægtige svenskere. Det viser en ny undersøgelse offentliggjort i avisen Dagens Nyheter.

- Vi har stoppet den voksende fedmeepidemi. At man kan blive syg og dø for tidligt er blevet en del af folks viden, siger professor og kostekspert Gunnar Johansson ved Folkhälsoinstituttet.

Lige siden Anden Verdenskrig er der hvert år blevet flere overvægtige i Sverige. Udviklingen har især taget fart siden 1980, hvor antallet af overvægtige mænd er steget fra 35 procent til 52 procent og antallet af overvægtige kvinde er steget fra 26 procent til 36 procent.

Gunnar Johansson tror, at svenskerne er blevet mere bevidste om, hvad der er sund og usund mad, og at stadig flere forsøger at følge sunde kostråd.

- Jeg tror, stadig flere bliver klar over, at det er muligt at forebygge overvægt blandt andet gennem motion, siger han.

Trods de mange overvægtige er Sverige et af de lande i verden, hvor der er færrest tykke. I Danmark tegner sig næsten samme billede, men danskerne er dog en anelse tykkere.

Fedest er amerikanerne og mexicanerne, hvor godt to tredjedel af indbyggerne er overvægtige. Tyndest er japanerne, hvor under en fjerdedel er for tykke.

/ritzau/

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her