Alverdens ingeniører i deres internationale organisation, WFEO, støtter nu en dansk inspireret klimaplan til at nedbringe CO2-udslippet, oplyser Ingeniørforeningen.
Dermed står 15 millioner ingeniører fra 90 lande bag et udspil, som Ingeniørforeningen og søsterorganisationer fra 11 andre lande - deriblandt USA, Indien, Japan og Storbritannien - vedtog i september på en konference i København.
Planen har som hovedpointe, at det er praktisk muligt for mange lande at skære deres udledning af drivhusgasser ned med op til 50 procent, blot ved at bruge allerede udviklede teknikker til energibesparelser.
Med et samlet oplæg fra WFEO får regeringen ifølge Ingeniørforeningen et stærkt kort på hånden som vært ved klimaforhandlingerne ved FN’s klimatopmøde i København, hvor Danmark har til opgave at presse på for at få vedtaget en international aftale.
- Det forudsætter naturligvis bindende mål, og at verdens lande allerede inden 2012 udvikler konkrete planer for, hvordan de vil reducere udledningen af drivhusgasser frem til 2050. Ingeniørerne er enige, nu mangler kun statslederne, siger Ingeniørforeningens formand, Lars Bytoft.
Ingeniørerne foreslår et hav af tiltag såsom bedre isolering af opvarmede huse og nybyggeri af nulenergi huse, el-sparepærer, flere el-biler og mere brug af vindmøller og andre vedvarende energikilder.
/ritzau/
Kommentarer