Skip to Content
Onsdag 15. februar 2012

Sorø

Eksperter vil have supersygehus i Køge

Publiceret: 15:43, 14. december 2009
Borgerne i Region Sjælland kan se frem til et nyt supersygehus i Køge, hvis politikere vælger at lytte til nye ekspertrapporter, som regionsrådet har bestilt.

Det er billigst at bygge et nyt hovedsygehus i Køge, og det vil også ligge bedst i forhold til patienter, læger og sygeplejersker. Det konkluderer to analyser, som politikerne i Region Sjælland mandag fik forelagt. Rapporterne kommer fra to eksterne konsulentfirmaer.

Mens de andre regioner allerede har fået penge til nye supersygehuse, så er Region Sjælland stort set blevet forbigået. Et flertal i regionen er derfor enige om at lave en ny hospitalsplan, hvor man vil placere et supersygehus med 900 sengepladser for at få del i regeringens sygehusmilliarder.

Det ny analysemateriale peger på Køge som bedste mulighed. Slagelse får næstflest point, mens Roskilde, Næstved og Holbæk ikke skal regne med at komme i betragtning. Den sidste mulighed er at bygge et helt nyt sygehus fra grunden i Ringsted. Men et nyt hovedsygehus i Ringsted vil dræne det midtsjællandske område for patienter, så det bliver svært også at opretholde Køge og Slagelse som akutsygehuse, konkluderer eksperterne.

Økonomien taler også for Køge. Her råder Regionen allerede over en grund, og 25 procent af bygningerne kan bruges igen. Derfor er prisen “kun” på 6,4 milliarder kroner. Et helt nyt sygehus vil koste 7,5 milliarder kroner at opføre, og den årlige driftsbesparelse er ikke stor nok til at indhente prisforskellen.

Den afgående regionsrådsformand Kristian Ebbensgaard (V) kalder analyserne et “vigtigt grundlag” for det nye regionsråds arbejde med få placeret det nye hovedsygehus. Regionen forventer at melde en beslutning ud til marts.

/ritzau/

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her