Den russiske økonom Jegor Gajdar er død. Han blev 53 år, siger hans talsmand, Valerij Natarov.
Gajdar var bagmand for Ruslands omstridte markedsreformer, som blev gennemført under daværende præsident Boris Jeltsin.
Døden indtraf kort efter midnat onsdag, mens den trinde økonom sad og arbejdede på en bog. Ifølge Natarov er dødsårsagen komplikationer som følge af en blodprop.
I begyndelsen af 1990’erne fungerede Jegor Gajdar også i en kort periode som Ruslands premierminister, men i dag er han mest kendt for at være arkitekten bag de økonomiske reformer med henblik på hurtigt at indføre markedsøkonomi i Rusland, efter at Sovjetunionen og planøkonomien var kuldsejlet.
Den økonomiske reform blev kendt som “chokterapi”, efter at Gajdar besluttede at gennemføre de omfattende ændringer inden for en meget kort periode i stedet for gradvist.
/ritzau/AFP
Kommentarer