Skip to Content
Onsdag 15. februar 2012

København

Fattige familier sakker bagud

Publiceret: 07:23, 20. december 2009
De økonomiske forskelle vokser i Danmark, og fattige familier sakker økonomisk bagud.

Velgørende organisationer som Frelsens Hær og ASF Dansk Folkehjælp har aldrig oplevet så stor efterspørgsel på hjælp til at klare julen som år. Og tendensen med fattige børnefamilier i økonomisk klemme bliver nu bekræftet af en undersøgelse fra Rockwool Fondens Forskningsenhed, skriver Politiken Søndag. Undersøgelsen dokumenterer, at den økonomiske kløft mellem fattige børnefamilier og resten af landets familier er blevet stadig større på ti år.

- Nettoresultatet er, at den nederste fjerdedel af børnefamilierne samlet set er sakket bagud i deres forbrugsmuligheder, siger seniorforsker Jens Bonke fra Rockwool Fondens Forskningsenhed til Politiken.

Ifølge undersøgelsen fik børnefamilierne i den mindst velhavende fjerdedel af den danske befolkning hvert år i ti år godt 3.000 kroner mindre til forbrug sammenlignet med alle andre børnefamilier. Målt i faste kroner havde disse 25 procent fattigste børnefamilier ganske vist en beskeden gennemsnitlig fremgang i økonomien - men alle andre familier fik mere end dobbelt så meget at købe ind for.

De dårligst stillede - de ledige - har i snit skåret 750 kroner ud af det årlige madbudget. Børnetøj og ferierejser blev der også mindre råd til.

/ritzau/

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her

Hvordan kan man lyve i så mange år , og slippe af med det?

Selv teksten over min er en halv vind. Rejser i min bare, der er ikke råd til at blive boende, hvordan hede hule i helvede kan i mønstrer tøj, og rejser i teksten, er helt ud i vejret. Tag jer sammen og research, fæhoveder.

Budget for min søn ved tilbud om lejlighed fra kommunen.

Husleje 4200
Børnepenge 2300
El,tlf, gas……700
TV..udelukket

Samlet 7200 rundt regnet. Udbetalt efter skat 8200

Transport udelukket
1000 kr til selvvedligeholdelse…mad,tøj, rengøring.

Vi måtte takke nej, og fik i stedet sendt en regning for lånt indskud. Hjælpen endte i en regning på 18000 Kr

Vi siger tak.

Virkeligheden er endnu grimmere end grim for andre.

Kommunerne er regeringens svin. Nogle mere end andre.

Til de der udregner det her, hvor har i trukket den uddannelse hende, hvor står automaten.

Hva fanden brokker de sig over de fattige, der skal være penge til klimatopmøde, Krige, skattelettelser, bankpakker, de kan jo bare ta’ sig sammen, som Uffes “begavede” datter udtrykker det, skyl det hele ned med en fadbamse og lidt porno så går det sgu nok!

Helge Berg siger:

der er jo ikke andet end ignorante og arrogante aber i regeringen og dets såkaldte ‘støtteparti’( regeringsgrundlag), så man kan ikke forvente andet, heldigvis er der flere og flere ved at gå op, og jeg tror sku ikke den her regering bliver genvalgt, regner sku hellere ikke med at DF får noget at sku ha sagt efter næste valg, spørgsmålet er bare hvor meget mere det vil lykkes disse idioter at smadre Danmark inden de bliver smidt ud.

Helge Berg siger:

…heldigvis er der flere og flere ved at vågne op