Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) må se forgæves efter, at SF trækker kritikken tilbage af hans chefforhandler på klimaområdet, Bo Lidegaard.
I stedet opfordrer SF’s formand, Villy Søvndal, Lars Løkke Rasmussen til at tage sin del af ansvaret for, at klimatopmødet ikke endte med en storstilet klimaaftale.
- Det er godt fanget af statsministeren, at det er politikerne, som skal tage ansvaret. Så det regner jeg med, at han gør. Han må vedstå, at der er nogle fodfejl i det her forløb, og hvis han står frem og medgiver det, så er sagen klar. Det vil jo slette kritikken af Bo Lidegaard. Dermed ikke være sagt, at det kun er Statsministeriets skyld, at det endte, som det gjorde. Det var en svær øvelse. Men netop når det er en svær øvelse, er det helt afgørende, at der ikke bliver begået fodfejl, siger Villy Søvndal.
Statsministeren har kaldt det “fuldstændig uhørt”, at SF’s klimaordfører, Anne Grete Holmsgaard - ligesom Verdensnaturfonden - har peget på, at netop Bo Lidegaard har fejlet. Ifølge Anne Grete Holmsgaard har han som arkitekt bag det danske forhandlingsoplæg været alt for USA-venlig.
Villy Søvndal ønsker dog ikke at tage stilling til, om det er en rigtig vurdering.
- Det vil jeg ikke ind i. Så tæt har jeg ikke været på det til, at jeg kan vurdere det spil, lyder det fra SF’s formand.
/ritzau/
Kommentarer
Tjah, efter at have set “obduktions-rapporten” for Regeringens klimafiasko, som de politiske kommentarer bl.a er blevet kaldt; ja så forsøger spindoktorerne for en gangs skyld med rendyrket klynkeri. I rygklapperiets befriende atmosfære.
Netop dén atmosfære er vel også uligt meeget lettere at kapere med sin mangel på nogen form for alvorlige problemer i sit eget lukkede kredsløb. Sminkeriet af ‘liget’ kán imidlertid virke temmelig oppustet. Det minder mest af alt om et udpræget tilfælde af: “operationen var ‘velløkket’, men patienten døde”. Men nu er kritik jo heller ikke velset i korridorerne. Men man kan jo foreslå en god gang udluftning. Efter alt ‘prutteriet’ om klimatruslen…
Med venlig hilsen
Villy lader sig ikke kue af lille Lars, af den simple grund at han har noget han kan true Villy med.
“Hvis ikke du trække udtalelserne tlbage, bliver SF ikke indviteret med til næste forligsmøde.” Næ det bliver SF jo ikke i forvejen, luttet tomme trusler.
Føler Løkke sig virkeligt nødsaget til at imødegå kritik fra SF … det er jo dobbelt fodfejl af flæskekæben: han trækker opmærksomheden om BoLidegaards kvajere i langdrag, og indrømmer at SF er en magt faktor!
Søvndal TRODSER ikke Løkke. For at Søvndal skulle TRODSE Løkke skulle de to være i samme, eller nært beslægtede, parti. Hvilket de ikke er.
Søvndal er i opposition til Løkke, og hvis Løkke et al ser det som trods, så er atorhedsvanviddet vist størrer how VKO end selv den mest paranoide kunne forestille sig.