En undersøgelse, der påviser, at 20 ud af 21 afviste irakiske asylbørn er psykisk syge, får ikke integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V) til at ryste på hånden: Familierne skal sendes hjem til Irak, siger Birthe Rønn.
- Det er forfærdeligt for børnene, men det er forældrenes ansvar. De har fået at vide, at de skal udsendes. Jeg kan kun appellere til forældrene, at de rejser hjem, inden politiet henter dem, siger Birthe Rønn Hornbech.
Hun er ikke overrasket over undersøgelsens konklusioner.
- Den usikkerhed forældrene skaber, belaster selvfølgelig børnene. Derfor er det synd for børnene, men det ændrer ikke forældrenes ansvar.
På spørgsmålet om, hvorvidt undersøgelsen giver anledning til at forbedre forholdene for afviste asylansøgere, mens de er i Danmark, siger Birthe Rønn Hornbech:
- Jeg må indrømme, jeg føler mig snydt af de forældre. Jeg gav dem bedre forhold, så snart jeg blev minister, men hvis de benytter det til yderligere pression over for mig, så må jeg jo genoverveje, om det var forkert at give dem bedre forhold. De har haft tid til at besinde sig, de har set, at andre er blevet sendt hjem og de udnytter situationen. Det, synes jeg, er forkasteligt.
Hun erkender, at børnene bliver tabere.
- Det er ikke en hårdknude efter reglerne. Det er noget forældrene har skabt. Reglerne er klare. Forældrene skaber en situation, hvor de åbenbart vil bruge deres børn som skjold, og det må jeg tage afstand fra, siger Birthe Rønn Hornbech.
/ritzau/
Kommentarer
Hold da kæft - det er jo direkte tilbage til 30’ernes Tyskland…
De apatiska. Om makt, myter och manipulation.
af Gellert Tamas, 2009 - har stof til eftertanke.
Birthe Rønn Hornbech burde vedkende sig sit og VKOs ansvar for statsorkestreret børnemishandling af syge asylbørn, fremfor at kaste aben over på asylbørnenes svage og syge forældre og anklage dem for at benytte asylbørn som skjold.
Det er VKO og Rønn som benytter asylbørn som skjold for deres “fast og unfair asylpolitik”
Er det ikke på tide hun erkender at hun burde melde sig ind i DF.
Hun er en skandale!
Nu er det lidt svart for foraldre at drage omsorg for sine born nor man lever med en udvis fremtid, samt man ikke har penge til give sine born nogle positive oplevelser.
Men ellers mener jeg Irakkerne bor hjemsendes og man mo jo kunne forvente, at man i islamiske lande selv mo kunne lare at drage omsorg for sine medmennesker og der ingen tvivl om vise omroder i Irak er der ikke sikkert at vare, men so mo man jo kunne flytte til mere sikker omroder i Irak.
Vi kan ikke i Danmark vare omsorgs fulde for alle selvom vi gerne ville og vi har i forvejen udfatlige store problemer, med mange indvandre po grund af en forvejlet politik udovet i den bedste vilje.
Pt er jeg po Philippinerne og hver ganske vis po her er der mange der ikke kan opholde sig i de omroder hvor de vokset op i et land der er et demokrati og fri presse men ogso det land i verden der flest drab po journalister, samt er der 67 private hare her i landet. Hvor politiet er total magtes lose i forhold til bekampe dem nor de har tunge voben, og po ingen mode respekere folks rettigheder.
Claes Pedersen Caloocan Metro Manila
Nu har jeg da aldrig…det er på nippet til at ørene falder af!
Hvis det virkelig var tilfældet - som det jo selvfølgelig ikke er, da forældre aldrig bevidst vil deres børn noget ondt - men hypotetisk set, at forældrene bruger deres børn, som skjold for ikke at blive sendt tilbage til Irak -så viser dét i høj grad hvor desperate disse forældre jo egentlig ville være…men nu ér det jo ikke tilfældet - det er jo et rent postulat og en fortænkt situation, dvs. en ubrugelig hypotese, som Rønn læner sig op ad i disse udtalelser.
Og et lille sidespring…at man allerede som barn skal ligge under for svære psykiske lidelser er simpenhelt det mest forfærdelige i denne verden og de stakkels børn, som er offer for en brutal verden, skal og må have den bedste hjælp til at kunne klare sig i deres videre liv - for svært vil de have det og få det resten af deres liv, når de allerede nu er mærket så brutalt i deres spæde udvikling!
Jeg kender til svære psykiske lidelser på eget sind, men heldigvis nåede jeg at blive ældre end de stakkels børn før jeg blev psykisk lidende.
Det er tragisk og det er uhørt hvad Rønn udtaler. Brutalt og ikke spor menneskeligt…total uden indsigt og/eller empati.
Vi har alle et ansvar for hinanden! Slut herfra.
Venligst Laila L Pedersen
“Rønn: Syge asylbørn er forældrenes ansvar”
Nej Rønn. De syge asylbørn er DIT og dit systems ansvar.
At lægge ansvaret over på forældre, som I har frataget enhver mulighed for at skabe en normal hverdag mens jeres langsommelige sagsbehandling står på, er ikke bare lavt. Det er ynkeligt.
Den kvinde forstår virkelig kunsten, at sparke til folk der ligger ned.
Jeg måtte vitterligt læse BRS’svar ovenfor tre gange, førend jeg troede på, hvad der stod:
BRH (om asylfamilierne): “Jeg gav dem bedre forhold, så snart jeg blev minister, men hvis de benytter det til yderligere pression over for mig, så må jeg jo genoverveje, om det var forkert at give dem bedre forhold. ”
BRH fandt det således på et tidpunkt rimeligt at give de omhandlede asylansøgere mere menneskelige vilkår at leve under; man kunne i en kristen kontekst vel også kalde det for næstekærlighed.
Men da BRH nu møder kritik fra de selvsamme familier, føler hun sig “snydt” og mener så ikke, at de har krav på ‘næstekærligheden’ længere.
For BRH er det at udvise næstekærlighed og menneskelighed således åbenbart ikke noget, som bør udspringe af en selv, men alene et forhandlingsobjekt. Og hvis dem, der modtager hendes næstekærlighed, ikke høfligt bøjer sig i støvet, når hun som minister blot følger lovgivningen og konventionerne og skaffer familierne mere rimelige forhold at leve under, men at de tillige tillader sig at fremføre kritik på ny, så truer ministeren indirekte med at give familierne ringere forhold.
Det er simpelthen smagløst. Og jeg vil under alle omstændigheder sætte et stort spørgsmålstegn ved, om ministerens agerende over hovedet er lovlig.
Det er selvfolgelig de Irak der forsatter den vabnet konflikt der er de ansvarlig og ikke Danmark skyld de mennesker ikke kan vende hjem til liv i sikkerhed.
Det er klart so lange mennesker opholder sig i Danmark mo de tilbydes ordentlige forhold, ingen kan vare tjent med at sende social handikapede mennesker hjem igen.
Men nor de ikke kan bo i Olie Byen Kirku po af klanners magt kamp om olie mo de jo finde et andet sted bo i landet hvor der er fred.
Jeg er pt. po Philippinerne hvor der i vise omroder er krig og i andre er det mennesker med penge der magten i et land med 67 private hare og verdens farligste land vare Journalist i.
Men fordi der farligt i vise omroder er det sodan man her over skal go vare bange i hverdagen so lange man ved hvilken omroder, hvor der ikke er konflikter og hvor der er mange overfald og roveriger.
Men havde det ikke varet fordi kristendommen og Islam havde haft so stor indflydelse i landet so have den Philippinske befolkning helt sikkert haft bedre forhold i dag.
Hvor en af de mest visioner venstre folks skikkelser i Kemberly Jul Luna dode i kamp her i december moned.
Det vil vare rart om vise mennigs danner i Danmark kunne vare stand til rettet orsagen til menneskers lidelse og fattigdom imod de ansvarlig. Og i den forbindelse mo de selv lare i mellemosten at drage omsorg for deres egen befolkninger og ikke spille sorte per videre, og so komme og vil lare os i Europa hvad ytringsfrihed er i en sekualeret verden.
Claes Pedersen Caloocan Metro Manila
www.123hjemmeside.dk/claes