Skip to Content
Onsdag 15. februar 2012

København

Forening: Muskelhunde ikke farligere

Publiceret: 11:11, 20. januar 2010
Dansk Staffordshire Bull Terrier Klub afviser, at muskelhunde er farligere end andre. Det handler om opdragelse, mener foreningen, der vil gå efter ejerne.

Gå efter ejeren i stedet for hunden!

Dansk Staffordshire Bull Terrier Klub bider nu fra sig i debatten om muskelhunde. Ifølge et udvalg, regeringen har nedsat, kan man komme problemet med bidske muskelhunde til livs ved enten at forbyde avl og import af 14 udvalgte hunderacer eller ved at gøre det til et krav, at de udvalgte hunde skal være i snor og have mundkurv på. Men det er en forfejlet strategi, lyder det nu.

- Ingen af forslagene tager hånd om sagens kerne, nemlig det sociale problem. Man bør i stedet forhindre, at folk, der ikke bør have hunde, får dem. Eksempelvis ved at kræve, at ejere af alle slags hunde, er over 25 år og ved at kræve, at man skal bestå en prøve, for at have hund, og så skal hundene registreres og chipmærkes, siger Erik Westengaard, der er såkaldt ansvarshavende racerepræsentant hos Dansk Staffordshire Bull Terrier Klub.

Spørgsmål: Men er det ikke at skyde gråspurve med kanoner at lave den slags krav for alle hunderacer, når det er muskelhundene, der er problemet?

- Hvis du nu tager statistikkerne, så er det schæferhunde og golden retriever, der oftest bider.

Spørgsmål: De typer er der vel også flere af i Danmark end muskelhunde, så det er vel ikke så mærkeligt. Vil du afvise, at muskelhunde som udgangspunkt er farligere?

- Hvis de bliver opdraget rigtigt, så er de ikke farligere end alle andre hunde. Det er de ikke. Det må jeg desværre sige, lyder det fra Erik Westengaard.

/ritzau/

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her

” Gå efter ejeren i stedet for hunden! ”

Helt rigtigt. “Forbyd” farlige hundeejere !

Mennesker er farligere……..

For en ordens skyld bør Brian Arthur også forbyde hunde i burka.

Jeg arbejder for en butik der sælger dyreartikler - og lad mig slå fast én gang for alle: mange hundeejere bruger ikke nok krudt på at opdrage deres dyr, uanset om det er amstaffs eller sheltier. Heldigvis er langt de fleste hundeejere fornuftige mennesker, og jeg kender mange ejere og opdrættere af “kamphunde”-racer, som aldrig har haft disse problemer.

Begge idéer - eller alle tre, hvis man tager ovenskrevne forslag med - er nogle fine bud, men ingen af dem kan reelt bruges.

Forbuds-modellen:
Fordrer, at man uddanner politiet til at kende forskel på store hunderacer og eventuelle blandinger - tro på det! Der er ikke engang politi-ressourcer til at beskytte almindelige borgere, skulle de så oven i hatten nu også til at gå og anholde hunde der ikke er korrekte?

Mundkurvs-modellen:
I bedste fald samme problem som ovenstående: politiet har næppe “tid” til det her, eftersom det stadig halter med den almindelige beskyttelse af samfundet - de har vist rigeligt at se til.

Kørekorts-modellen:
Yup, du gættede det - igen skal politiet nu til at kontrollere, at folk nu har kørekort til den hund de har, eller at de er over 25 - igen meget mere arbejde til et politi, som vist på ingen måde er udrustet til dette.

Skal alle landets politifolk nu uddannes til at se hvilke hunde der er rigtige og forkerte?! Synes det er hul i hovedet. Misforstå mig ikke, jeg bliver også harm og sur når jeg hører, at en hund har skambidt et lille barn eller nogle andre folk, det er da ganske skrækkeligt.

Men problemstillingen som anført er ret vanskelig. Jeg synes det er en katastrofe at tale om, at politiet skal løse den her opgave, når de ikke engang kan holde det almindelige samfund nogenlunde problemfrit - der hvor jeg bor har vi officielt politi døgnet rundt, men vi ved jo godt, at efter 16:00 - ja så er den tætteste patruljebil ca. 25 km væk - måske i yderkanten af byen hvis vi er lidt heldige.

For at runde af: alle de foreslåede modeller fordrer en masse tilpasning, uddannelse, overvågning osv. for at løse opgaven. Mit personlige bud er, at mundkurvs-modellen ville være den mindst ressource-krævende og sandsynligvis mest effektive til at forhindre angreb fra hunde her og nu. Desværre er det nok for dyrene den dårligste model, da ingen hunde er tjent med at skulle gå rundt i mundkurv hver gang den skal ud. Men det er nok bedre end alternativet, hvor samfundet skal sende hele politistyrken på hunde-kursus så de har en mikroskopisk chance for at kende forskel på de mange hunderacer som ligner kamphunde, men ikke er det.