Skip to Content
Onsdag 15. februar 2012

Washington

Obama ser optimistisk på USA's økonomi

Publiceret: 03:21, 21. januar 2010
USA's præsident, Barack Obama, tror på økonomisk fremgang i 2010 efter et år med røde tal. Alligevel forstår han amerikanernes økonomiske frustrationer.

Efter at det forgangne år har budt på økonomisk smalhals i USA, ser landets præsident, Barack Obama, nu positivt på udsigterne for 2010.

- Jeg er glad for at se, at økonomien nu er opadgående igen, og at vi har muligheden for en meget bedre økonomi i 2010, siger han i et interview med tv-stationen ABC.

Præsidenten kan blandt andet glæde sig over prognoserne fra en række økonomer, som Blue Chip Economic Indicators har indsamlet tidligere i denne måned. De peger på, at den økonomiske vækst vil blive på 2,8 procent i 2010. I 2009 skrumpede den amerikanske økonomi med 2,5 procent.

Alligevel forstår Obama, hvis der stadig er frustration at spore hos de amerikanske borgere - blandt andet over de mange milliarder dollar, staten har brugt på hjælpepakker til de nødstedte banker i det forgangne år.

- Vi var nødt til at redde et finansielt system, der kunne have gjort tingene meget værre. Vi har nødt til at tage de skridt, vi gjorde i begyndelsen af året for at stabilisere økonomien, forklarer Obama om baggrunden for hjælpepakkerne.

Utilfredsheden i befolkningen er desuden blevet styrket af en stadig stigende arbejdsløshed, der nu har rundet 10 procent. Det har fået Obama til at sætte jobsituationen og økonomiske vækst øverst på sin prioriteringsliste for 2010.

Den almindelige amerikaners økonomiske frustrationer er ifølge Obama desuden forklaringen på, at republikanske Scott Brown overraskende vandt suppleringsvalget til Senatet i staten Massachusetts

/ritzau/Reuters

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her