Skattelettelser er mindre vigtige end gode sygehuse, mener et flertal af danskerne.
To af tre vil hellere bruge penge på sygehusene end skattelettelser. Kun hver femte vil beholde skattelettelserne.
Det viser en meningsmåling, som Capacent har foretaget for DR Nyheder.
Skatteminister Kristian Jensen (V) afviser, at danskerne må vælge mellem skattelettelser og sygehuse.
- Skattelettelserne er ikke betalt ved, at man skal spare på sygehusene. Skattelettelserne er faktisk fuldt finansieret ved, at vi hæver skatter og afgifter på forurening og energiforbrug, siger han til Radioavisen.
Kristian Jensen mener, at skattelettelserne forbedrer velfærdssamfundet, fordi flere danskere vil arbejde mere, når skatterne sænkes.
Den udlægning er Socialdemokraterne imidlertid ikke enige i. De mener, at der er en klar sammenhæng mellem sygehusenes pengenød og skattelettelserne.
- Den borgerlige regering har givet ufinansierede skattelettelser for mere end tyve milliarder kroner. Hvis man havde prioriteret anderledes, havde man ikke været nødt til at lave indskrænkninger i for eksempel sundhedssektoren, siger han.
Sundhedsminister Jakob Axel Nielsen (K) skal torsdag forsvare fyringer på sygehusene ved et åbent samråd i sundhedsudvalget. Her vil Socialdemokraterne kræve refusion af merforbruget til sygehusene.
- Man kan ikke være andet bekendt. Regeringen har givet dem en økonomisk ramme til at udrydde ventelisterne, men indført en behandlingsgaranti, som trækker alle pengene ud af deres kasser igen, siger Henrik Sass Larsen.
/ritzau/
Kommentarer
Kristian Jensen er den fødte teoretikker, der læner sig op af statistikker, CEPOS’ og diverse bankers cheføkonomers såkaldte forudsigelser. Når de så ikke passer indrømmer de, at deres prognoser ikke holdt, for på et senere tidspunkt igen at komme med forudsigelser.
Jacob Axel Nielsen er udover at være teoretikker også inkompetent til at være sundhedsminister, der klistrer til stolen som minister, mere er der ikke at sige om ham.
Det kan jo ikke være rigtigt, at Regeringen/Folketinget pålægger sygehusvæsenet en behandlingsgaranti uden, der følger penge med de ekstra patienter.
Belønningen for en meget flot indsats på hospitalerne er afskedigelser, det er da urimeligt. Tænk hvis Jeres arbejdsgivere sagde til Jer: “I denne måned har I produceret for meget, så vi bliver nødt til at fyre 15 % af medarbejderne.”
Når en privat virksomhed foretager grundlæggende ændringer i organisationen, vil man normalt beregne ekstra udgifter i de første år, hvorefter effektiviseringsgevinsten dukker op efterhånden som tingene finder deres rette niveau.
Så længe der er en margin at bevæge sig indenfor, så kan diverse udgifter hentes ind andre steder i systemet. Problemet er at den margin er væk: hospitalernes budgetter er så stramme, at de skal ramme meget præcist for at overholde dem.
Hvis hospitalerne behandler flere patienter (og dermed undgår at de sendes videre til privathospitalerne via ventetidsgarantien), får de også flere penge. Men de skal jo have personale til at udføre behandlingerne.
Hvis et hospital gætter forkert og får færre patienter end beregnet, så har de for mange ansatte til det, de får ind - og dermed sprænger de lønbudgettet. Hvis de får flere patienter end beregnet, har de ikke ansatte nok til at behandle dem og må hyre dyre vikarer, som så sprænger løbbudgettet.
Uanset om man har flere eller færre patienter end forventet på det enkelte hospital, så har alle hospitaler skullet effektivisere: alle har løbet rigtig stærkt for at få patienterne igennem indenfor ventetidsgarantien.
“Skattelettelserne er ikke betalt ved, at man skal spare på sygehusene. Skattelettelserne er faktisk fuldt finansieret ved, at vi hæver skatter og afgifter på forurening og energiforbrug, siger han til Radioavisen.”
det kommer sådan set ikke den hat ved.
konklutionen på undersøgelsen er jo at de hellere ville have brugt penge på sygehusene.
(altså f.eks de skatter og afgifter der bliver omtalt.)
.. det er sku da hellere ikke tale om en reel skattelettelse når man skal betale højere afgifter på energi/el og forurening, nu har de smidt ‘skattelettelser’ og det er et billigt trick siden de reelt ikke giver flere penge til borgeren i sidste ende, utroligt at de er blevet valgt,.. og genvalgt igen igen, nu kan man så håbe at der ikke bliver en tredje gang.
Den åh, så økonomiske ansvarlige regering, burde rulle de socialt skæve skattelettelser tilbage der forgylder de rigeste i samfundet.
Sygehusene, kommunerne, arbejdsløsheden og den stigende fattigdom, kort sagt velfærdssamfundet er i krise og VK-regeringen lader stå til, de har tydeligvis ikke svarene på problemmerne.
Skatteminister Kristian Jensen prøver bare at stikke os blår i øjenene, når han siger at der er råd til det hele.
VK ønsker et privatiseret velfærdssamund, og vi er noget et godt stykke, de tager det bid for bid.