Israelske agenter har myrdet et ledende medlem af Hamas’ militære styrker. Det oplyser en talsmand, Izzat al-Rishq, for den palæstinensiske gruppe, der kontrollerer Gaza, og som i en årrække har været i konflikt med Israel.
Den dræbte leder er Mahmoud al-Mabhoud, der omtales som et “vigtigt” medlem af Izz el-Deen al-Qassam brigaden, der er Hamas’ militære fløj.
Drabet på Mahmoud al-Mabhoud fandt sted i Dubai den 20. januar - et døgn efter, at Mahmoud al-Mabhoud ankom fra Syrien.
Ifølge Hamas-talsmanden har Mahmoud al-Mabhoud opholdt sig i Syrien i en årrække.
Oplysningerne om drabet er ikke kommenteret af israelske kilder.
/ritzau/Reuters
Kommentarer
Denne skamløse form for dødsstraf er også uhyre populær i USA og Rusland. Hvis man ikke bryder sig om det politiske system i et naboland, så kan man frit myrde deres folkevalgte uden rettergang. Reflæeksivt så ved vi det selvfølgelig kun sker mod lande som ikke kan slå tilbage. Tøsepigerne i Israel Israel kan jo prøve at myrde en russisk militær leder. Men det tør de ikke.
Tænk om alle andre i verden indførte den slags retsstridigt dødsstraf mod de folkevalgte i Israel, USA og Rusland? Det ville jo være aldeles forfærdeligt.