Forhandlingerne mellem Danske Regioner og Brancheforeningen for Privathospitaler og Klinikker (BPK) om prisen på blandt andet fedmeoperationer er reelt brudt sammen. Dermed risikerer patienter, der skal opereres for blandt andet fedme og diskusprolaps, at de ikke længere kan regne med regeringens behandlingsgaranti fra på mandag.
Ifølge Danske Regioners formand, Bent Hansen, har regionerne tilbudt takster, der ligger på linje med eller over de referencetakster for operationerne, som sundhedsminister Jakob Axel Nielsen (K) har meldt ud.
- Vi har vist imødekommenhed, men det har privathospitalerne ikke. Derfor er vi nødt til at sige, at vi simpelthen ikke vil være med mere. Vi kan ikke afskedige sygeplejersker og læger på de offentlige sygehuse for at give privathospitalerne ekstra favorable priser, siger Bent Hansen.
Parterne har siden nytår forhandlet om en række store operationer for blandt andet fedme, skulder, ryg og korsbånd uden at kunne nå til enighed. En aftale skal være på plads senest 7. februar, og på den baggrund har Danske Regioner besluttet at stoppe forhandlingerne og melde faste takster ud, som de vil tilbyde de enkelte privathospitaler fra på mandag.
Hvis privathospitalerne ikke accepterer tilbuddet, risikerer regeringens behandlingsgaranti reelt at ophøre for de berørte operationer fra på mandag, der er deadline.
- Vi håber selvfølgelig, at nogle privathospitaler vil være med. Men det vil vise sig. Vi var har valgt at melde klart ud nu, så privathospitalerne kender spillereglerne inden slutdatoen den 7. januar, siger Bent Hansen.
Privathospitalerne kan vælge at indbringe sagen for et voldgiftsnævn. Ifølge Bent Hansen imødeser regionerne dog en eventuel sag med sindsro, fordi man forventer, at voldgiften vil følge Sundhedsministeriets referencetakster.
/ritzau/
Kommentarer
For-profit-hospitalerne regner ganske vist med at ministeren godkender deres ågerpriser en gang til.
Modsat de offentlige hospitaler - de demkratiske hospitaler - som alene skal vise overskud, skal for-profit hospitalerne jo kunne fremvise vækst overfor deres investorer. Ellers forsvinder investorerne.
Det svarer til at investere i landminder; hvis salget ikke stiger mere end sidste års forbrug af landminer så forsvinder investorerne. Ganske simpelt.
Med den nyværende regime er der vist ingen tvivl om udfaldet af den sag.