Integrationen skal ud af folkeskolen.
Sådan lyder meldingen fra Dansk Folkepartis formand, Pia Kjærsgaard. Især, når det betyder, at mændene ikke må være med.
- Der skal ikke være integrationsprojekter på en folkeskole. Det er det, jeg synes, er så forkert. Man kan lave integrationsprojekter på mange måder og det bliver der også gjort, siger hun.
Markeringen kommer, efter at hun mandag besøgte Holbergskolen i Københavns nordvestkvarter. Skolen har været genstand for heftig debat efter et cafémøde om mobning, der var forbeholdt børnenes mødre. Skolen frygtede, at de muslimske mødre ikke ville deltage, hvis der også deltog mænd.
Caféaftenen, som DF tager afstand fra, var ellers en del af projektet Bydelsmødre, der er støttet økonomisk af regeringens Sats-puljemidler - og dermed også af Dansk Folkeparti.
- Vi sidder jo ikke, når vi laver Sats-pulje-bevillinger, og målretter dem til sådan og sådan. Satspuljen er jo alle partier minus et, og der sidder man ikke og siger, at lige den her skole skal have, siger Pia Kjærsgaard.
Det er børne- og ungeborgmester i København Anne Vang (S), der har inviteret Pia Kjærsgaard ud for at høre om skolen daglige integrationsindsats.
Debatten om mødrecaféer er ifølge Anne Vang blevet unuanceret, fordi det i første omgang ikke fremgik, at der blot var tale om et socialt arrangement og ikke et egentligt forældremøde.
Men uanset den sondring, mener Pia Kjærsgaard, at forældrearrangementer skal være for alle.
- Det har ikke ændret noget på, at jeg ikke synes, man skal dele forældre op. Absolut ikke. Det gør man ikke i Danmark. Og på en folkeskole har man fædre og mødre sammen, slår hun fast.
/ritzau/
Kommentarer
Naturligvis skal Pia Kjærsgaard være imod. Det er jo Dansk Folkepartis eksistens det handler om. Jo mere had og mistillid der kan skabes jo længere bliver DF ved magten.
mere værdiløs værdi politik, mens værdierne devalueres. kære pia kærsgaard 50% af alle muere i nordjylland er ledige, hvor er din holdning til at de mister deres værdi (læs købekraft).
Nej vel du har ikke nogen holdning til at danmarks økonomi er kørt af sporet vel kære pia. mens du køre løs med din værdløse værdi politik så bliver stadigt flere danskere arbedsløse.
Jo dig og dit ‘“danske parti ja det er nærmest ligeglad med dem og deres danske skæbne,
jeg savner fokus på de reele problemer som almindelige danskere har ikke psydo problemer som skolemøder, burkaer,
kære pia kærsgaard du er en hån overfor de almidelige danskere
DF vil jo have obligatorisk kristendomsundervisning i skolen, jf. deres partiprogram http://www.danskfolkeparti.dk/Uddannelse_398_135.asp
Deres ønske om at advare mod totalitære stater er forståeligt, da partiet jo på fornem vis demonstrerer hvordan man kommer derhen. Ret ind!
Med venlig hilsen Lennart
jeg tror damen er ved at miste grebet. Det hun taler om interesserer færre og færre - de har vigtigere ting at bekymre sig om: stigende arbejdsløshed, nedskæringer etc. ting som DF er medansvarlige for.men nødvigt snakker om selvom de kalder sig den alm. mand/kvindes forsvarer
Hun har aldrig haf greb om noget somhelst bortset fra Fjoget nosser. When you got them by the balls their heart and mind wil follow.
Hun er uvidende (hvad ved en hjemmehjælper om noget som helst, intet) og dybt frustreret over at indvandrere faktisk både har kultur, evner og vilje til udvikling og på enhver måde rager langt over en hadefuld, frustreret hjemmehjælper. Hvorfor tager hun ikke bare til Spanien er bliver der.
Hun har om ikke andet haft et vist greb om vælgerne
med en eminent fornemmelse for hvad der gav stemmer. Det er det ‘greb’ hun er ved at miste.
Jeg forstår f.eks. ikke hvad det er hun siger i denne sag - og det tror jeg mange andre heller ikke gør.
Hr. Dragsbjerg,
Hvad har Spanien gjort for at få en sådan straf?
Mon ikke også der er EU-lovgivning der forbyder eksport af giftigt affald?
Godt gået Anne Vang, du skaffede lige Rigsfører Kjærsgaard en ekstra dag i medierne ..
Bernhard Dragsbjerg,
Jeg vidste egentligt godt, at den ”progressive venstrefløj” havde skiftet sin tidligere målgruppe af SiDere og lavtuddannede ud med ” indvandrere faktisk både har kultur, evner og vilje til udvikling og på enhver måde rager langt over en hadefuld, frustreret hjemmehjælper”.
Men det er dog sjældent, at det bliver så klart udtryk. Hvad skal vi dog med de hjemmehjælpere, de har sgu´ bare at holde sig på deres plads. Og hvordan var det nu med ham SiDeren, Anker hed han vist, for slet ikke at tale om ham cigarmageren, som ingen længere husker, hvad hed.
Næh, vi på den ”progressive venstrefløj” med vores fine uddannelser, der godt nok er betalt af de andre knap så værdige, vi skal til fadet. Vi ved nemlig bare, hvad det drejer sig om.
Selvfølgelig synes Fru K integrationen skal ud af folkeskolen.. det ville sikkert ødelægge DF’s retorik og valgertal om nu unge skolebørn og deres mødre med ’anden etnisk baggrund end dansk’ blev ALT for integrerede..
At PIa K. har været hjemmehjælper har ikke meget med virkeligheden at gøre - hun har aldrig haft behov for at tjene sine egne penge. Det er ren progaganda
@Svend W:
for slet ikke at tale om ham cigarmageren, som ingen længere husker, hvad hed.
Stauning. Thorvald Stauning.
Og nu skal Villy så også på besøg på Holbergskolen.
Så nu bliver det spændende om han også retorisk vil vade i Pias fodspor efterfølgende.
Naturligvis skal der også være integration i folkeskolen, alt andet vil være tåbeligt. Såfremt Pia kjærgaard udtaler dette, bedes hun tænke sig om endnu engang.
Noget andet er, om man generelt vil tillade kønsopdelig, og især på baggrund af nogle muslimske mænds manglende forståelse af almindelige frihedsrettigheder, og også nogle muslimske kvinders, er en helt anden problemstilling, for hvilket det gælder at det idag er ulovligt ifølge gældende dansk og EU lovgivning. Mvh
Svend
fin kommentar og så relevant
Troede ikke damen gik ind for integration.
Pia K eller ej.
Kønsopdeling pga religion hører simpelthen ikke til i folkeskolensregi.
Der er skoler som har kørt med kønsopdelte møder i +5 år.
Det er implementering af religiøs kønsopdeling, ikke et integrationsprojekt.
De kvinder som ikke vil/må møde fremmede mænd skal mødes på en eller anden måde, men ikke ved at kønsopdele forældremøder og udelukke mandlige lærere fra møder om deres elever.
Stig Larsen Abonnent siger:
“Troede ikke damen gik ind for integration.”
Bliver det i sidste ende ikke også pointen? :)
Det kan i hvert fald kun være den eneste måde, at hun kan opretholde, at der ikke skal være integration i folkeskolerne. Jeg gider ikke forholde mig personligt til spørgsmålet om integration, da jeg ikke har den fjerneste ide om, hvad det vil sige efter flere års begrebsrod, men jeg vil dog mene, at hvis den skal finde sted, må den i en eller anden forstand være tilknyttet nogle institutioner?
Anyways: som sædvanligt lugter det her ækelt og fælt af, at DF vil markere sig i forhold til indvandrere. Hvis DF virkelig har fået en ny feministisk/kønsegalitaristisk linie, er der bedre steder at starte end en københavnsk skole, der prøver sig frem.
Peter Jensen,
Med al den omtale det pågældende møde har fået i samtlige medier må du vist være den eneste der stadig fastholder at der var tale om et forældremøde.
Jamen selvfølgelig mener hun det.
For det er jo der integrationen for børnene virkeligt skal starte og foregå.
Hvis hun kan undgå at integration bliver fremmet i folkeskolen er hun nået et langt skridt længere til sit endelige mål.
Hvad de fleste partier efterhånden har opdaget er, at den berettigede del af DF’s islamist-kritik ikke kun kommer fra DF, så mister DF sin største mærkesag, hvilket kun kan betragtes som klog strategi.
@Niels Østergård
det er ikke kun på en skole denne praksis forefindes.
Der er københavnske skoler som har kørt med kønsopdelte forældremøder i +5 år.
Hvad har det med integration at gøre, at en offentlig institution som Folkeskolen er med til at blåstemple og cementere præmoderne kønsrollemønstre?
Uanset om det kaldes “caféaften” eller “fædrefrit forældremøde”, er realiteten og resultatet det samme: bevarelsen af status quo, til fordel for mænds uretmæssigt tilranede position som kvindens (be)hersker.
Peter Jensen,
Ved godt at det ikke nytter, men jeg gentager;
Der var IKKE tale om et forældremøde!!!
Peter Olesen,
Jeg skal ikke gøre mig klog på hvad denne mødrecafe har med integration at gøre. Ekspertene på området siger det er en god ide.
Når jeg har tandpine går jeg til en tandlæge og ikke til en hjemmehjælper.
Niels Østergård:
Kunne det tænkes at disse “eksperter” selv opererer med en politisk (og kulturel) dagsorden? Manu Sareen er jo fx. radikal, og deres tilgang til integration er jo ganske velkendt/berygtet.
Så vidt jeg er informeret, har Sareens tilgang til integration endda kostet ham en tur på skadestuen og trusler på livet. Så det kunne godt tyde på, at der var nogle “interessenter” i integrationensprocessen der er mere end normalt opsatte på at bevare deres priviligerede kønsrolle.
Mig bekendt findes der ingen facitlister for en succesfuld integration. Mange postulerer at have fundet de vises sten.
I ovenstående tilfælde burde den sunde fornuft være ganske rigeligt til at afvise dette slet skjulte forsøg på at anderkende og fastholde et præmoderne kønsrollemønster.
Som bekendt er nogle tandlæger jo desværre også inkompetente kvaksalvere…
“integration” og integration
Vi har lige haft en undersøgelse som viste at burkabærende kvinder i høj grad er danske konvertitter.
Det er ret sandsynligt at der er sammenfald mellem burkabærende kvinder og dette ønske fra kvinde/mand og ikke at blive udsat for fremmed mandligt selskab.
Ku være sjov hvis nogen undersøgte om der er danske konvertitter til disse kønsopdelte kaffemøder/forældremøder/spiseklubber.
Noget tyder på, at Pia Kjærsgaard, der både har dom for, at man må kalde hende landsforrædder, og dom for, at man må kalde hendes udtalelser for racistiske, som er straffet for våbenkriminalitet, har overordentligt svært ved at integrere sig i den måde danskerne holder møder på. Måske skulle hun overveje et helt andet land at bosætte sig i, når hun nu er så vrissen og utilfreds?
arh, Per Holm nu strammer du vist retorikken et par tænder for meget.
En tåregasspray som PiaK havde er overtrædelse af våbenloven, ikke våbenkriminalitet.
@ Peter Jensen
Naturligvis er peberspray et våben og et ulovligt et af slagsen, så derfor er er min kommentar helt nøgtern. Hvis jeg havde skrevet, at Pia Kjærsgaard er en ekstremist, havde det næppe heller ændret på det objektive i kommentaren.
Og selvfølgelig er det lige så kriminelt, som hvis det havde været et hvilken som helst andet ulovligt våben. Så jo, Pia Kjærsgaard er en våbenkriminel, præcist som Mogens Camre.
lol