Flere personer er anholdt og sigtes for trusler mod Dansk Folkepartis leder, Pia Kjærsgård.
Det bekræfter Københavns Politi, der i forbindelse med anholdelserne har ransaget flere adresser.
- Københavns Politi og Politiets Efterretningstjeneste har tidligt torsdag morgen foretaget anholdelse af et antal personer på deres opholdssteder. Anholdelserne er foretaget på baggrund af trusler mod formanden for Dansk Folkeparti Pia Kjærsgaard, oplyser politiet
Ifølge chefpolitiinspektør Jørgen Aabye er der fem anholdte.
- Jeg kan bekræfte, at vi har anholdt fem personer, der sigtes efter straffelovens § 266 om trusler mod Pia Kjærsgaard, siger han til eb.dk.
De har ifølge avisen somalisk baggrund, og nogle af dem er anholdt på Mimersgade på Nørrebro i København.
Pia Kjærsgård selv har det ifølge DF´s pressechef Søren Søndergård godt.
- Hun er berørt, men ved godt mod, siger han.
Hovedpersonen selv er på ferie i udlandet, men er på vej hjem. /ritzau/
Kommentarer
Kun fem?
Overraskende få, synes jeg.
Det må PET kunne gøre bedre.
Det er dybt beklageligt vi har mennesker i det danske samfund, som ikke gider at følge de demokratiske spilleregler.
De vel også så dumme, at de ikke forstår at dette ikke hjælper, men kun gør situationen værre. De har nu givet Dansk Folkeparti og højreradikalismen endnu et kort på hånden.
Enig Jan.
Det er, ud over at være helt uacceptabelt og afskyeligt, også i den grad vand på DFs og PiaKs mølle.
Lige det her er tungtstrømmende vand på DFs mølle og det skal ikke undre mig om DF kynisk vælger at udnytte denne situation i diskussionen om bygningen af en stormoské på Amager.
Og selvfølgelig er det dybt uacceptabelt, at enkelte personer vælger at ty til så grumme planer for at komme af med egne frustrationer.
Det somaliske miljø er hårdt ramt i øjeblikket. Tredje alvorlige sag i 2010.
Det er bestemt ikke ok at true Pia K. med alverdens ubehageligheder, men hun skal nok få det brugt til egen fordel. Hvad med enhedslistens medlem, der forleden var ude og fortælle, at han også blev truet på livet…blev det en kæmpe overskrift i medierne?????????
Så hykler i videre.
Først umenneskeliggøres Pia K. og DF, og så slår i ud med armene, når der er nogle kække svende tager det alvorligt, og drager den forventelige konsekvens.
Det er præcis samme taktik som de mere slebne af de yderligtgående imamer anvender.
Ironisk nok rettes den samme beskyldning ofte med en vis ret MOD DF, hvilket kun er med til at understrege, at der er langt mellem de tænksomme kommentarer i denne affære.
Orkan i et snapseglas!
“Toneangivende” politkere har nu i et par timer stået i kø for at udtale sig om truslerne mod Pia Kjærsgaard. Forargelsen har været stor. Snakkelysten ligeså. - Men som sædvanlig (havde jeg nær sagt), så har alle været for tidligt ude, for politiet har netop meddelt, at alle fem “truslere” bliver løsladt , da der åbenbart ikke er hold i anklagerne.
Lur mig: Resten af dagen vil TV2 NEWS, trods de nye forudsætninger, fortsætte i samme skure med de samme interwiev af politikere og som prikken over “I” skal der nu holdes et pressemøde med politiet og senere med stakkels Pia K.
- For noget skal tiden jo gå med på den kanal!
“Så hykler i videre.
Først umenneskeliggøres Pia K. og DF, og så slår i ud med armene, når der er nogle kække svende tager det alvorligt, og drager den forventelige konsekvens.”
Har du lyst til at argumentere videre for din påstand?
Det ville i hvert fald øge incitamentet for, at du(ja dig) blot prøver at score nogle letkøbte point ved at virke overskudsagtig og cool, selvom det skrevne ikke giver dig ret til det.
Pladderhumanisme går begge veje min ven.
Sidste nyt: Sigtelserne bliver opretholdt!
Anmeldelsen mod de fem kom fra Dansk Folkeparti, som havde modtaget et brev med trusler fra fem NAVNGIVNE personer - og åbenbart også med deres adresser, så politiet nemt kunne finde dem.
Øhhh … lyder sært. Hvis det er sandt, så er de fem personer altså dummere end politet tillader.
Jeg kan slet ikke forarges, rigsføreren elsker jo dansk skik og sædvane . Et godt gammelt Dansk ordsprog siger at som man råber i skoven får man svar ..
Pia ligger som hun reder og må man tillade at erindre om at damen da også selv bruger trusler med ulovlige våben i sit politiske “arbejde” .
De fem kan jo påkalde sig yttringsfriheden, at alle og enhver skal finde sig hån, spot og fornærmelse, også Pia K.
Det jo bare dumt sagt Thomas. Intet mindre end stupidt.
Det er sådanne ting som udstiller os på venstrefløjen, som folk som ikke anerkender DFs ret til at bedrive deres politik i et demokrati,
Sagt på en anden måde: Så er vi sgu ikke meget bedre.
De fem har slet ikke fremsat skriftlige trusler,
de har nemlig ikke sendt noget brev til National-Socialistisk Folkeparti.
Der er tale om et anonymt stikkerbrev .
Det kunne lige så godt være skrevet af Søren Espersen, nu da det ikke virker så godt at sige “burka” .. Men flot nok, hele sammenrendet af moralsk anløbne DF-medløbere er ved at falde over hinanden for at “støtter” rigsfører Pia mod dette sindsygt farlige anslag mod demokratiet …
lad os se trussebrevene, de må offentliggøres med det samme.
Det er mærkeligt, at dette ikke er sket før!
Og der er jo nok mange flere end FEM personer der mener, at PIA K er lige så stor en trussel mod landet som Ib Birkedal Hansen.
“straffelovens § 266 om trusler mod Pia Kjærsgaard”
Straffelovens § 267 om trusler af Pia Kjærsgaard, har været omtalt før, men svjv har paragraffen ikke fået dét som navn.
Formodentligt er § 266 heller ikke tilskrevet Pia Kjærsgaard, selvom chefpolitidirektørens udtalelse iflg. Ritzau indikerer det.
der er ikke noget hold i det her,.. til gængeld går DF’ere amok og truer Kurt Thorsen og venstrefløjs politikere med likvidering, terror og chikane på en facebook gruppe, artikel :
DF-politiker amok: henret moske-bygherre
http://ekstrabladet.dk/nationen/article1301780.ece
æææ???…. skal PET ikke undersøge om DF elementer har tænkt sig at udføre terror og mord,.. eller gælder det kun hvis det er muslimere som fremsætter trusler?
en anonym kilde mere, det synes jeg skulle graves lidt videre i, hvem er den anonyme kilde, kan vi få den afsløret når det kommer til retssag, det er dødstrusler hun påstår at have modtaget altså ikke terror, ergo kan de ikke hemmeligholde beviserne, dommeren kan vel tvinge politiet at afsløre den anonyme kilde, det er temmelig alvorligt at blive beskyldt for at planlægge at begå mord og den anonyme kilde kunne risikere at få en sag i hovedet selv for falske anklager.
Usmageligt!
Vi kan forholde os til det vi ved - Eller det vi tror.
Vi ved på nuværende tidspunkt at der har været en ulovlig handling på et folketings mellem - Hvor grov karakter der tales om er individuel - Men nuancerne spænder vidt.
Det ved vi. Det har vi læst. Det har nogen uddybbet deres nuancer på deres synspunkter.
Der er desværre også nogen der giver udtryk ovenikøbet dybdegående udtryk for ting de ikke ved. I hvert fald ikke på nuværende tidspunkt.
Det er jo dybt usmageligt, Men ikke mindst utroligt uambitiøst.
Dette står heldigvis på deres egen regning!
Næste trin i raketten er klar til affyring (var lige ved at skrive ø i stedet for y) er allerede på vej.
Således udtaler Søren E. (det rare og troværdige menneske) til TV2 at der er en dusør på ½ mill. for at dræbe Pia K.
Tja, når det ikke går så godt må man ændre strategi…
Niels Østergård
En halv million hvad?
[Det kunne lige så godt være skrevet af Søren Espersen, nu da det ikke virker så godt at sige “burka”]
Præcis min første indskydelse.
Niels Mosbak,
Jeg går ud fra at det er kroner.
Alene denne latterlige beløbsstørrelse får advarselslamperne til at lyse.
Går ikke ud fra at der er tale om en halv million kameler…
Mon ikke det snart viser sig, at truslen var en “maskinoversættelse” fabrikeret af Dansk Folkepartis pressetjeneste?
Niels Østergård
Jeg læste lige, at alle er løsladt - men de beholdt en af dem for at være i besiddelse af 50 falske 500 kr. sedler, måske et forskud?
Jeg tror at tilliden til den danske krone falder efter dette!
man skal da være ualmindelig dum, hvis man havde udtænkt en plan som gik ud på at betale en såkaldt hitman med falske penge,.. altså hvis lejemorderen er villig til at tage den risiko som følger hans job, ville han hellere ikke blinke ved at skulle skyde nogle som havde betalt ham for ‘et job’ med falske penge(når han fandt ud af det)… jeg har lidt svært ved at tro på den der…
Niels Mosbak,
Nu ved jeg jo at du er forhenværende politimand, så du mener formentlig også at når der sker en forbrydelse, eller som her et antydet forsøg på en forbrydelse, så er der nærliggende at undersøge hvem der eventuelt får gevinst af denne, eller forsøget herpå.
I den aktuelle sag peger svar-pilen jo i en bestemt retning, uden at den selvfølgelig nødvendigvis er retningsvisende.
Sådan for at udtrykke det lidt diplomatisk.
Men endnu et utroligt amatøragtigt forsøg på (skal vi kalde det?) terror.
Jeg vil vove den påstand at hvis det er niveauet behøver vi ikke frygte den islmiske terror i nævneværdig grad.
Sagen her, ligesom den med bladtegneren lugter langt væk af landsbytosse-amatørisme. Uden at jeg vil gå så langt som til at mistænke landsbytosserne.
For sådan lige at forblive i det diplomatiske hjørne.
Er der i øvrigt nogen der ved hvad forsvarsministerens spindoktor har foretaget sig i dag?
Han skulle være lidt af en filur og spasmager der altid er god for en overraskelse…
Per Thomsen,
Sjovt nok var det også i mine tanker da jeg så nyheden brække (eller hvad det hedder på nydansk?).
Men mon ikke han har hænderne fulde med at redde sin egen r*v lige pt.?
Trusler på livet er en forbrydelse ifølge den danske straffelov og selvfølgelig skal politiet reagere.. Og trusler mod politiker er faktisk grundlovs-stridige også. Og noget jeg tager dyb afstand fra…trusler på livet altså, ligegyldig hvem det går ud over…
Er det ikke interessant at alle medier tager det her op, og sætter det stort op, mens en trussel på livet mod en politiker fra Enheds-listen ej bliver slået op på samme måde. Endda en som straks var ude og tage afstand fra truslerne mod Pia K? (som jo slet ikke var i landet….)
jaja,.. how to jump from slow time thinking to quick time doing:
http://www.youtube.com/watch?v=KJUVqcNDZlk
det er interessant at alle undtagens en er løsladt, den femte har fået 13 dage i isolation for møntfalskneri, så de udgør åbenbart ikke en trussel.
Niels Østergård:
.”Sjovt nok var det også i mine tanker da jeg så nyheden brække (eller hvad det hedder på nydansk?).
Men mon ikke han har hænderne fulde med at redde sin egen r*v lige pt.?”
Jo netop. Det er jo den perfekte afledningsmanøvre.
Det er nemt og billigt at sende en sjov email til Pia Kjærsgaard, og nu kan forsvarsministerens spindoktor være sikker på at pressen vil gå i selvsving over den sag i mindst en uge.
Pressen får slet ikke tid til at beskæftige sig med regeringens magtfordrejninger foreløbig
Stikkerbrevet med de falske anklager var skrevet på engelsk og sendt til både Dansk Folkeparti og til politiet.
Det er svært - for at sige helt umuligt - for mig at tro, at brevet skulle være fabrikeret og sendt fra nogen i “de fem’s” vennekreds eller fra andre de kendte i indvandrermiljøet.
Spin på HØJT plan at DF kører frem med dusøren - al den stund, at det nu er klart, at de(n) person(er), der forfattede brevet også opfandt dusøren og beløbet.
- Men sådanne bagateller kan politikere, kommentatorer og medier da ikke tage sig af.
De tordner bare frem - ligesom det sket med cafe-møderne på Holbergskolen.
Politiet kender ikke noget til dusøren.
Der er (tilsyneladende) sendt to enslydende “stikkerbreve” henholdsvis til Df og Rigspolitiet. Nu kommer det så frem, at politiets udgave af brevet IKKE indeholder noget om en dusør.
http://ekstrabladet.dk/112/article1301918.ece
Hvem, med kendskab til “de fem” er så avanceret at sende brevet ikke bare til politiet, men til RIGSpolitiet?
Hele sagen stinker af bestilt arbejde. Men hvem står bag? Svaret blafrer. For vi skal nok IKKE forvente, at det lykkes politiet at finde synderen bag brevene.
Niels Østergård
Selvfølgelig er politiet nødt til at reagere, omend anmeldelsen er anonyme påstande, hvorimod målet både i Per Clausens og Pia Kjærsgårds tilfælde er “højtprofileret”.
I det sidste tilfælde drejer det sig om en anonym henvendelse til DF, hvor den anonyme hævder at, nogle vil slå Pia Kjærsgård ihjel og med en halv million kr. og hvad ved jeg.
Man kan sige at i Per Clausens tilfælde, er der en mere direkte trussel - med et konkret bevismiddel.
Men selvfølgelig skal politiet efterforske sagerne, og det har de jo også gjort, efter hver sags karakter, henset til bevismidlerne.
Men det kan jo bare være, at nogle har set sig onde på disse 5 somaliere. Ifølge cpi. Jørn Aaby, har man intet fundet der kan underbygge sigtelsen mod de 5.
Og det er jo politiets opgave at sikre beviser, der kan underbygge eller afkræfte den rejste sigtelse.
Der er jo stor forskel på om der bliver rejst sigtelse, eller om der bliver rejst tiltale.
Men man kan råbe terror efter så meget - og gør det.
Men om øksemanden er terrorrist - det kan man vel rafle om - Kurt W. er jo et “højtprofileret” mål, omvendt var der ingen hensigt om at skade barnebarnet, så i sidste ende skal dommerne tage stilling.
Men terror er ikke et veldefineret juridisk begreb.
Jeg har læst om sagen fra Vollsmose beskrevet af en journalist, ligesom jeg har fulgt den via pressen.
Det er ikke særligt imponerende.
De dømte var efter min opfattelse, ikke nået nogen vegne uden direkte indsats fra politiets meddeler - hvilket er i strid med retsplejelovens bestemmelser.
Det var også der, de fik hætter over hovedet - slap nu lige af - det er ikke Nord-Irland eller Basker-landet.
Hvis man ser på de to tosser, der ville angribe JP i København - de troede at livgarden ville rykke ud fra Rosenborg - come on!
Det er altså ikke særligt professionelt…
Vi har iøvrigt et uopklaret terrordrab i Danmark - fra 1992 , hvor en bombe dræbte Henrik Christensen på Internationale Socialisters kontor i Søllerødgade.
Thomsen og Østergaard
Jah det er godt med jer ;-)
I bedste sædvanlige stil har i som altid travlt med ikke at sætte jer ind i en dyt.
Manden er somalisk imam, en regulær islamist og iforvejen kendt af politiet, men det er i måske også selv? Altså islamister. Man kunne jo efterhånden godt få det indtryk ;-)
Og så er Thomsens, Østergårds og Bergs islamist idoler, her repræsenteret af en islamistisk iman, der oven i købet kriminel, taget på sengekanten med falske pengeseddeler.
Der er ingen grænser for de herrers langsomme opfattelseevner. Er der sket intet der trænger ind?
Hans,
ingen beviser = ingen sag.
Hvis skyld og uskyld bestemtes af hvem man kan lide eller ej i stedet for lov og retssikkerhed, så ville fængslerne her i landet være ret så overfyldte.
Thomas
Nej enig. Hvis der ikke kan løftes bevisbyrde er der ingen sag, men det er jo heller ikke afgjort endnu.
Iøvrigt har fornuftige somalier allerede taget afstand til islamister blandt somalierne selv, og udtaler at hvis der ikke gribes ind netop blandt disse, så risikerer man at kører af sporet.
Men hvorfor kan visse af de røde af danskerne ikke se skoven for bar træer. Er der noget galt imellem ørerne?
Hans Hansen
Det er et m e g e t spinkelt grundlag sigtelsen er rejst på.
Til gengæld kan man ikke klandre politiets behandling af sagen - og når politiet opretholder sigtelsen skyldes det, at frafald af sigtelser for overtrædelse af straffeloven hører under statsadvokaten.
Hans Hansen,
Tak for alle de rosende ord. Altid rart at få tingene perspektiveret og de rette proportioner på plads.
Må dog indledningsvis bedrøve dig med at du lider en kende af farveblindhed.
Lad os nu holde begge ben solidt på jorden og genkalde os Løkkes spindoktors vise ord om at politik, det er bare noget vi leger.
Medierne valgte at lege at demokratiet var truet og enden nær fordi en person havde sendt et brev, hvori der blev navngivet 5 personer af somalisk afstamning, der ifølge brevskriveren havde til hensigt at bræbe Pia K., til DF’s førerkontor og til PET.
Politiet går derefter fornuftigvis i aktion og laver razzia hos de pågældende somaliere og frihedsberøver dem efterfølgende.
I løbet af kort tid konkluderer politiet at der ikke er grundlag for at få de 5 somaliere varetægtsfængslet og de 4 bliver løsladt igen, mens politiet varetægsfængsler der 5. p.gr.a. en håndfuld falske pengesedler. Ikke fordi han på nogen måde er en trussel imod Pia K.
Så var vi her på denne tråd et par stykker, der legede politik på en lidt anden måde. Undrede os måske lidt over hele denne historie. Tidspunktet, der i den grad passede ind i Pias hjemkomst fra Prag, så hun kunne blive heltindemodtaget af den samlede danske presse i Københavns lufthavn og flere andre faktorer.
At det skulle være specielt islamistisk at sætte spørgsmålstegn ved hele handlingforløbet og pressens dækning af dette må stå for din egen regning.
At man ved at sætte disse spørgsmålstegn samtidig skulle sympatisere med brugen af politisk vold eller mord, eller være tilhænger af kalifatets indførelse hertillands er jo så tåbeligt at jeg end ikke gider kommentere på det.
Politiet finder nok aldrig ud af hvem afsenderen af brevet er, så vi må se frem til alskens teorier,
men så kan vi jo for en stund lege politik på de præmisser.
Er man ikke godt dum? når man sender et brev om trusler (som jeg selvfølgelig tager afstand fra) til Politiet? Ja, undskyld, men jeg synes det virker lettere underligt…
Mange gode konspirationsteorier, eller måske rettere kun én i forskellige indpakninger.
Helt på linie med en somalisk imam af ”den hårde skole” i Nordvest-kvarteret. Han er ikke bange for, at sætte navn på de anonyme anmeldere: Skurkene er somalier i forskellige demokratiske foreninger.
Så kan det jo næsten ikke blive værre, når de ligefrem tilhører demokratiske foreninger. Tankevækkende.
Korrektion: Der skulle have stået: IKKE helt på linie med osv.