Som Venstres formand må statsminister Lars Løkke Rasmussen sikre, at der er udvikling i Vestjylland.
Det siger Ulla Tørnæs (V), der mistede posten som udviklingsminister ved regeringsrokaden. Hun er valgt i Esbjerg, men bor uden for Holstebro.
Meldingen kommer efter, at der ifølge Jyllands-Posten er bekymring blandt vestjyske Venstrefolk over, at regionen forbigås, fordi regeringsrokaden kostede fire vestjyske ministre deres ministertaburetter.
- Venstres formand, statsministeren, må gennem sine handlinger vise, at det ikke betyder noget, hvor regeringsmedlemmerne er bosiddende eller er valgt, siger Ulla Tørnæs til Ritzau.
Herning gik glip af videnskabsminister Helge Sander og skatteminister Kristian Jensen, mens Holstebro ud over Ulla Tørnæs måtte sige farvel til forsvarsminister Søren Gade, som forlader politik trods knap 24.000 personlige stemmer ved folketingsvalget i 2007.
Ulla Tørnæs præciserer dog ikke, hvordan Lars Løkke Rasmussen i handling skal vise, at han også har fokus på Vestjylland.
Det har også vakt modstand blandt lokale Venstre-folk, at regeringen vil bygge et supersygehus i Gødstrup ved Herning i stedet for Holstebro, påpeger Ulla Tørnæs.
- Jeg har hørt rigtigt mange udtrykke stor bekymring over beslutningen om placeringen af sygehuset i Gødstrup, siger hun.
Spørgsmål: - Hvordan kan Lars Løkke løse problemet i Vestjylland?
- Ved at sikre, at vi lever op til vores målsætning om et Danmark i balance. Der skal være mulighed for udvikling også vest for den jyske højderyg, siger Ulla Tørnæs.
/ritzau/
Kommentarer
“Der skal være mulighed for udvikling også vest for den jyske højderyg, siger Ulla Tørnæs.”
Helt ærligt: sagt af en afgået Udviklings-minister. Som man jo må formode havde fod på udviklings-begrebet. Eller er det intern politisk lobbyisme, der her afslører sig som tonen i Venstre?…
Med venlig hilsen
Jep! Hellere lave en republik - end at blive: En rådden banan.
Men indtil videre har Shakespeare alligevel ret - der er nemlig noget råddent i Den danske folkerepublik,
nemlig:
Den rådne banan
Den er krum,
den er grum,
Esbjerg snart kun slum.
–––
At man må undre sig over de bosiddende i: Den rådne banan, som alligevel stemmer VKO - fordi VKO’s de facto økonomiske politik ( stik imod hjertvarme forsikringer om andet ) befordrer udvikling i København å’ i æ’ trekantsområde , og næppe vil gøre Den rådne banan - mindre råden.
P.S. Nej! Det trelinijede kvad har ik noget mæ’ slum-bananer å’ gøre.
At løsningerne på problemerne i Den Rådne Banan -
jo er: Det At fremtvinge en samfundsorden hvori kapitalen mere må indrette sig efter arbejderklassen’s forgodbefindender - end omvendt.
Jeg forstår ikke helt, at Vestjylland bliver uden indflydelse. fordi de nu ikke er repræsenteret i regeringen. Hvis vi skal tage det for en sandhed, så siger Ulla Tørnæs indirekte, at OVK har sat R, S, SF og EL udenfor indflydelse selv om disse partier repræsenterer omk. ½ af den danske befolkning. Det var noget af selverkendelse fra en tidligere minister siden 2001.
Lad os starte med at ændre valgloven og fjerne stemmerabatten til vestjylland. Det vil også reducere antallet af overflødige motorveje i jylland.