Skip to Content
Onsdag 15. februar 2012

Berlin

Aftale om europæisk transportfly

Publiceret: 16:53, 5. marts 2010
Gennembrud på vej i forhandlinger om det militære transportfly A400M, som er Europas største forsvarsprojekt.

Der er opnået enighed om en principaftale om finansieringen af de store ekstraudgifter, som er opstået i forbindelse med udviklingen af det militære transportfly A400M, siger kilder tæt på forhandlingerne.

Tyskland holder en pressekonference om samarbejdet sent fredag eftermiddag, siger den tyske viceforsvarsminister, Rüidiger Wolf.

Forsinkelser og problemer har præget de ambitiøse planer, som er Europas største forsvarsprojekt. der mangler milliarder af euro, og de syv involverede Nato-lande er blevet tvunget til at komme med forskellige former for garantier og subsidier.

Louis Gallois, den øverste direktør for den europæiske sammenslutning af flyproducenter i EADS, der kontrollerer Airbus, har i dag haft møder med repræsentanter for lande, som vil købe flyet.

Det oprindelige budget var på cirka 150 milliarder kroner for A400M, som blev sat i produktion i 2003, da der er stor mangel på denne type fly i de syv involverede lande: Belgien, Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Luxembourg, Spanien og Tyrkiet.

Der er bestilt mindst 180 A400M-fly.

     

/ritzau/Reuters

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her