Skip to Content
Onsdag 15. februar 2012

Peshawar

Velgørenhedsarbejdere dræbt i Pakistan

Publiceret: 06:51, 10. marts 2010
Den amerikanskbaserede velgørenhedsorganisation World Vision bekræfter, at fire af dens medlemmer er blevet dræbt under et bevæbnet angreb i Pakistan.

Fire pakistanske medarbejdere i velgørenhedsorganisationen World Vision er blevet dræbt under et væbnet angreb på organisationens kontor i den nordvestlige del af Pakistan. Det siger en talsmand for den amerikanskbaserede World Vision.

- Vi er blevet angrebet. Og vi ved, at fire af vores kolleger er blevet dræbt. Desuden er flere såret. Jeg har hørt tallet seks, men det er ikke blevet bekræfter af mine kolleger, siger World Visions regionale kommunikationsdirektør, Rienk van Velzen, telefonisk fra Holland.

Angiveligt blev World Visions kontor i byen Oghi i Mansehra-området angrebet af bevæbnede mænd tidligt onsdag. Først forlød det fra en anonym kilde i World Vision, at der var seks dræbte - alle ansatte i World Vision. Og mindst seks er alvorligt såret.

Flere personer stormede velgørenhedsorganisationens bygning, og der hørtes skud og en eksplosion i bygningen, siger en politikilde.

/ritzau/AFP

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her