Skip to Content
Onsdag 15. februar 2012

Tbilisi

Panik i Georgien efter falsk tv-program

Publiceret: 21:05, 13. marts 2010
Et falsk tv-program, der viser russiske kampvogne på vej ind i Georgien og fortæller, at præsidenten er blevet dræbt, har skabt panik blandt indbyggerne.

Indbyggerne i Georgien er blevet grebet af panik, efter at en regeringsvenlig tv-station har offentliggjort en falsk rapport om, at russiske kampvogne er rykket ind i hovedstaden Tbilisi, og at præsident Mikheil Saakashvili er blevet dræbt.

Tv-stationen Imedi introducerede udsendelsen som “imitation af mulige begivenheder”, men advarslen gik tabt for mange seere. Mobiltelefonnetværkerne brød sammen, og indbyggerne i Tbilisi styrtede ud i gaderne.

Tv-udsendelsen sendte indbyggerne tilbage til august 2008, da Rusland knuste Georgiens angreb på den oprørskontrollerede region Sydossetien under en fem dage lang krig og sendte kampvogne tæt på hovedstaden Tbilisi.

Georgiens indenrigsministerium sagde, at tv-udsendelsen skabte “stor panik”.

Snesevis af vrede georgiere samledes ved Imedi, hvor oppositionspolitikeren Nino Burjanadse sagde, at tv-stationens udsendelse var “modbydelig”.

/ritzau/Reuters

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her

Tilbage i august 2008 fabrikerede georgiske TV, og aviser også masser af falske billeder, og nyheder, der viste russernes ondskab og deres egen uskyldigheder. En del af disse fotos cirkulerede i månedsvis, på nettet til alles morskab. Senere dukkede et af disse fabrikerede billeder op, som årets pressebillede i Politikken – ak ja!