Frygten for at barnet skal sidde fast på sin vej ud i verden og få en hjerneskade. Eller at fødslen skal være så voldsom, at ens eget underliv bliver ødelagt. Det er nogle af grundene til, at et stigende antal gravide vælger kejsersnit - de er bange for, at de selv eller barnet skal lide fysisk overlast, viser en ny undersøgelse i Ugeskrift for Læger.
For første gang har forskere herhjemme spurgt en gruppe nybagte mødre om årsagen til, at de fravalgte den almindelige fødsel og i stedet blev forløst ved kejsersnit. 285 førstegangsfødende fra hele landet, der blev mødre i 2005 og 2006, medvirker.
Bag undersøgelsen står blandt andre professor Øjvind Lidegaard, Rigshospitalets føde- og gynækologiske afdeling. Han mener, at flere ville vælge den naturlige fødsel, hvis der blev afsat mere tid hos jordemødre og læger til at tale om bekymringerne. Samtidig ville det give mulighed for at oplyse mere om, at risikoen for mor og barn ikke er større ved en normal fødsel end ved et kejsersnit.
I Jordemoderforeningen er formand Lillian Bondo enig i, at der er brug for mere rådgivning af gravide.
- Vi ved, at ekstra samtaler med en jordemor får flere til at vælge at føde vaginalt. Og at de bagefter er glade for forløbet, siger Lillian Bondo.
Men der er langt mellem det tilbud, for i alle regioner er der skåret i antallet af konsultationer hos jordemødrene. Tidligere anbefalede Sundhedsstyrelsen syv, mens anbefalingen i dag lyder på fire-fem. Samtidig er den offentligt betalte fødselsforberedelse sparet væk næsten alle steder.
/ritzau/
Kommentarer
Måske er det på sin plads at bakke op om de kvinder der fornuftigt nok ikke vil spille hasard med deres ufødte barns vilkår. Enhver tvivl om at fødslen kan forløbe med komplikationer bør give mulighed for at føde med kejsersnit.
Men måske har vi i vores kultur en underforstået opfattelse af at der findes en rigtig form for fødsel der involverer ufattelig smerte og risiko og alle der vælger det fra er nogle svagpissere???? Skal vi ikke komme væk fra den form for moral?
Kommende forældre sætter sig jo ind i mange detaljer og vil derfor ikke lade sig affinde med et omsorgsfuldt “det klarer du nok” - de vil have muligheder at vælge mellem, og selv have indflydelse på fødslens forløb i det omfang naturen tillader det.
Endvidere, men det er så et personligt synspunkt, begriber jeg ikke folk , der vælger at føde langt væk fra hospitalernes børneafdelinger. Hvis noget går galt, skal hjælpen da være så tæt på som muligt. Men det bestemmer folk selv.
Med venlig hilsen Lennart
Problemer er jo netop at kejsersnit ikke er en god løsning. Det er en operation der oftere giver flere komplikationer end en vaginal fødsel.
Det er stadig også smertefuldt at få kejsersnit, det er et kirurgisk indgreb der ovenikøbet giver et varigt ar og kan give komplikationer til efterfølgende gravditeter.
Kvinder der tror et kejsersnit er mere sikkert end vaginal fødsel trænger til mere viden og information så de kan blive trygge ved en helt normal fødsel.
Vi er altså stadig i stenalderen!
De fødsler jeg har overværet og de fødsler jeg har fået refereret til fra min familie og omgangskreds peger alle i retning af at kejsersnit nogle gange er en fornuftig løsning.
Hvis der er komplikationer med en fødsel bliver det jo ofte konverteret til kejsersnit - hvorfor skulle det være problematisk?
Er det et ideal kvinder skal efterleve for at have “født rigtigt”?
Med venlig hilsen Lennart
Lennart,
når der bliver skåret i en kvinde, som ved et kejsersnit, så bliver der jo altså ødelagt væv. Der bliver skåret gennem bugmusker (altså på langs ad, fortrinsvis) og derefter ind i gennem livmodervæggen, og det giver ardannelser. Hvilket ved efterfølgende graviditeter og fødsler kan give problemer. Og der kan være andre følgevirkninger.
Kejsersnit er en nødløsning.
Jamen Lennart, det jordmødrene advare mod er kommende mødre der vælger kejsersnittet inden fødslen overhovedet er startet eller for den sags skyld har nærmet sig, disse “hollywoodfødsler”. Selvfølgelig skal fødende der har uforudsete komplikantioner eller for fødende hvor der er risiko for alvorlige komplikationer have kejsersnit, men det er ikke det der bliver advaret imod fra jordmødrenes side.
Og hvor om alting er så kan det kun hjælpe med mere information, så kan man i det mindste da træffe et velinformeret valg.
Nu vi taler om Hollywood fødsler, så irriterer det mig at fødsler på TV altid bliver vist med den fødende i siddende stilling.
Den stilling giver en fødsel “Op ad bakke”, det går som regel nemmere, hvis man lægger sig på knæ og albuer.