De 100 danske soldater nåede lige at komme hjem den sidste dag i påsken. Oprindelig skulle de være landet sent skærtorsdag aften, men problemer med overflyvningstilladelse til Usbekistan forsinkede orloven for soldaterne.
Forsvaret har taget det fulde ansvar, og ifølge forsvarschef Knud Bartels vil forsvaret nu kikke på, hvilke muligheder der er for eventuelt at kompensere for de gener, forsinkelsen har medført for soldater og deres pårørende.
Søndag undskyldte forsvarschefen uforbeholdent over for soldaterne og deres pårørende, at de ikke nåede frem til påske.
I stedet for direkte fly til Danmark har soldaterne fløjet i amerikanske transportfly fra Kabul via militærbasen Manas i Kirgistan og derfra til den tyske by Leipzig.
Fra Leipzig er soldaterne hentet af flyvevåbnet og fløjet til henholdsvis Kastrup, Karup og Aalborg.
/ritzau/
Kommentarer
Raser hun mon så ikke mere ?
Vi venter stadig på at se hvis hoveder kommer rullende ned ad trapperne efter denne UTILGIVELIGE fejl.
Kom nu Fru Minister ! Sådan siger man da ikke, hvis man ikke mener det … eller gør man ?
Jongberg
Tjah - Det sker nok næppe, at nogen får hugget hovedet af - det er jo ikke et eventyr - men hvor mange er det jo også lige, der er indtil nu er blevet fyret eller bare fået så meget som en irrettesættelse for, at fx. DSB de seneste 30-40 år aldrig har været i stand til at overleve bare en eneste dag uden forsinkelser… ?!
Det er ubestrideligt dybt uprofessionelt at det danske militær kan lave en brøler, som denne, men om nogen skal fyres, straffes eller have en reprimande i den anledning, hverken skal eller kan afgøres i aviserne, men må være op til en konkret vurdering.
At Forsvarschefen himself har placeret ansvaret hos Forsvaret selv, og dermed har påtaget sig sit fulde personlige chefansvar, må derimod utvivlsomt også medføre, at han internt i militæret - som et absolut minimum - udsteder ordrer om, at der øjeblikkeligt laves klare procedurer for enhver type fremtidig flyvning, således at gentagelser forhåbentligt undgås, fremover.
en anden lov man kunne lave var, at alle ministere som brød grundloven skulle dømmes 10 år i Russisk Gulag,
og nu når jeg er i gang ville jeg tilføje min forargelse over for den ukorrekte brug af ordet ‘kirkebøsse’ som i visse kredse er dybt diskriminerende over for homoseksuelle. mvh
Faktisk skulle alle som bryder loven sendes til 10 års kommunistisk arbejdslejrtur, Danmark ville blive et meget bedre sted!. især for de er langt fra Danmark de lejre…
Jeg vil også gerne vise min foragt over at nogle mennesker kalder et gevær for en “bøsse”. det kan godt være at der er knald og fest og farver i en bøsse men det er yderst diskrimerende overfor geværer og rifler over hele verden!.