Skip to Content
Søndag 27. maj 2012

København

Råd vil straffe forældre for drukneulykker

Publiceret: 11:20, 11. august 2010
Hegn omkring havebassiner og en straf til uopmærksomme forældre skal bremse drukneulykker blandt småbørn. Sådan lyder kravet fra Rådet for Større Badesikkerhed.

Uopmærksomme forældre skal kunne straffes, hvis deres børn drukner i haven. Sådan lyder kravet fra Rådet for Større Badesikkerhed, efter at en dreng på halvandet år tirsdag druknede i en havedam i Aabenraa.

- Hvis en far tæver sit barn på halvandet år, kommer han i fængsel. Men når en forælder ikke kigger efter sit barn, og det så drukner, så er det bare synd for forældrene. Det hænger ikke sammen, siger rådets formand Michael Aller.

- Selvfølgelig er det forfærdeligt for forældrene, men det er altså deres ansvar. Når sådan noget her sker, så bør man i hvert fald kigge på, om forældrene er egnede til at have børn, siger han.

Michael Aller håber, at Folketinget nu vil tage problemet alvorligt og diskuterer en løsning. Han kræver samtidig, at det bliver lovpligtigt at opsætte hegn omkring havebassiner, havedamme og swimmingpools.

Tirsdag aften blev en dreng på halvandet år fundet druknet i sine forældres havedam. Det var en flok børn, som legede i haven, der opdagede den livløse dreng i kanten af bassinet. Hvor længe, han havde ligget i vandet, er uvist.

Episoden fra Aabenraa er den anden på blot et halvt år. I april skete en lignede ulykke i Nivå. Her var det en pige på et halvt år, der druknede efter at være faldet i familiens fiskedam.

/ritzau/

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her

Oplysning, “Ja”, men at straffe forældre, der lige har mistet barn…

Ahh,… Er vi ikke lidt langt ude nu?

Det er en fin idé. Man kan ikke sparke for meget på forældre der lige har mistet deres barn. Det er jo folk helt har glemt, at nationens børn er statens ejendom. Ethvert mistet barneliv er en mistet arbejdskraft og en mistet fremtidig skatteindtægt, så her kan ikke skrides for hårdt ind. Godt initiativ og imponerende tænkning. Lige den slags vi har brug for.

En sådan forordning vil ikke have den fjerneste generalpræventive virkning.

Ej heller en specialpræventiv, idet en forælder der har mistet et barn ved sådan en ulykke naturligvis vil sørge for at det ikke sker igen.

Forslaget er således helt ude i hampen, og vil ikke have nogen chance for at komme gennem folketinget.

Der er vist tale om et alvorligt svigt i mental omtanke når man kan forslå at straffe mennesker der har mistet deres barn, “VED ET UHELD

Vedkommende burde skamme sig.

Jeg synes hellere man skulle sætte hegn op om alle biler.

Ville der ikke være mere ræson i at forbyde havedamme?

Jeg er ckokeret. Ikke over forslaget, men at der overhovedet eksisterer et “Råd for større Badesikkerhed”.
Er der også et for større dansesikkerhed? Eller større hoppe i elastiksikkerhed?

En lige Venstre!

Måtte vælgerne dog snart få lov til at give dem tilbage af deres egen medicin.

Der var engang, vi råbte “Forbuds-Sverige” efter vores naboer.
Den tid er slut.
Tanker om at forbyde og straffe har virkelig slået rod.
Forslaget er usympatisk, og det er bekymrende at det kommer fra et råd, da det desværre indikerer, at der i den forbindelse er tænkt over forslaget.

@ Rachel Henderson

“Jeg synes hellere man skulle sætte hegn op om alle biler. ”

Tiltalende tanke, men mere praktisk måske bygge et “Sikkerhedshegn” omkring trafikanter, der bringe andre i fare ved deres ryggesløse adfærd på det offentlige vejnet.

Jeg kan forstå, at det er millioner fra foriskringsselskaber og ugebladskoncerner, der i mulig skatteunddragelsesøjemed placeres i såkaldt imagekonforme aktiviteter, der for Trygs vedkommende har en vis forbindelse med koncernens indtægtsgivende aktiviteter.

Livredderne har haft en forrygende sommer med at lege Baywatch med strandgæsterne; de har ikke en chance for at se nogen drukne, fordi den druknende ikke har mulighed for at råbe og ikke kræfter til at bevæge armene.

Og lige meget hvor ædru og agtpågivende forældrene er, så kan der opstå situationer, man ikke kan gennemskue.

Giv foriskringstagere og ugebladslæsere deres penge tilbage.