Trods modstand fra regeringen vil EU-Kommissionen tvinge Danmark til at anerkende recepter fra alle andre EU-lande. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
Dermed kan borgere med recepter fra polske, tyske eller græske læger få udleveret receptpligtig medicin som antibiotika, potensmidler eller slankepiller på et dansk apotek - også selv om recepten måske er falsk, eller deres egen læge fraråder at tage medicinen.
Det kan få fatale konsekvenser, advarer lægerne:
- Hvis vi skal til at anerkende udenlandske recepter, risikerer vi at få påført en tradition for, at man er meget liberal med at udskrive nogle ting, siger Henrik Dibbern, formand for de praktiserende læger.
Det kan føre til penicillinresistens herhjemme og en situation, hvor der er nogle sygdomme, som vi får sværere ved at behandle. I sidste ende risikerer nogle mennesker at dø af en infektion, advarer han.
Også Apotekerforeningens formand, Niels Kristensen, frygter konsekvenserne.
Indenrigs- og sundhedsminister Bertel Haarder (V) forstår bekymringen. Derfor vil han nu undersøge, om Danmark kan få lov til at udskyde regelændringen.
/ritzau/
Kommentarer
Selvfølgelig frygter danske læger og apoteker, også denne, globalisering og liberalisering. De tjener fedt på det stramt statsregulerede danske medicin- og apotekmarked.
Der er ikke nogen så griske som læger. Øv.
Er det ikke det omvendte danskere vil gøre? Købe medicinen i udlandet?
Medicin er ihvertfald langt billigere på apoteker i Belgien. Momsen er 6%.
Her er en OECD sammenligning hvor man kan se momsen.
http://books.google.dk/books?id=t9kiJBrVd8sC&pg=PA…
Mange danskere vil netop vælge at købe medicinen i udlandet, hvilket en del alelrede gør. Man kán turnere rundt på forskellige apoteker i andre lande og samle sig en vis mængde antibiotika for eksempel. Uden recept.
Ser man sagen på den måde, vil man kunne se et overforbrug af netop antibiotika. til stor skade for alle i samfundet.
Så forslaget om at udenlandske borgeres lyst til at købe medicin i Danmark er den formentlig betydeligt mindre end omvendt.