Skip to Content
Søndag 27. maj 2012

København

Camre: Følsom DF'er fik uovervejet flip

Publiceret: 12:34, 9. marts 2011
Dansk Folkeparti har mistet halvdelen af sin EU-gruppe. Fuldstændigt uforståeligt, mener Mogens Camre.

Anna Rosbach er en “følsom person”, som har fået et “uovervejet flip”.

Det er derfor, at hun ganske overraskende forlader Dansk Folkeparti og vinker farvel til Morten Messerschmidt, som nu står alene tilbage på perronen som DF’s eneste medlem af Europaparlamentet.

Sådan lyder vurderingen fra Mogens Camre, grand old man i Dansk Folkeparti.

- Hendes beslutning ligger uden for min almindelige fatteevne. Det er et uovervejet flip.

- Hun har aldrig nogensinde tilkendegivet holdninger, der afviger fra Dansk Folkeparti. Hun har fået alle de poster i gruppen, som hun har ønsket. Så det hele er meget mystisk, fortæller han.

Den nu forhenværende DF-politiker Anna Rosbach har arbejdet tæt sammen med Mogens Camre, og han beskriver hende som “meget flittig og meget punktlig”.

- Men Anna er som person også meget følsom. Det kan også have noget med sagen at gøre, siger Mogens Camre, som selv var Europaparlamentariker i en årrække.

Rosbach forlader ikke bare Dansk Folkeparti, men også partiets gruppe i Europaparlamentet.

Hun træder i stedet et skridt ind mod den politiske midte og tager nu plads i den EU-skeptiske konservative gruppe, hvor de britiske David Cameron-støtter også sidder.

Mogens Camre mener, at hun burde besinde sig og tænke på, at hun faktisk skylder sit valg til stemmeslugeren Messerschmidt.

- Anna Rosbach blev alene valgt, fordi Morten Messerschmidt trak stemmer til to mandater, siger han.

- Derfor er det også mærkværdigt, hvis et medlem, der alene er kommet ind i kraft af Mortens stemmer, har et problem med, at Morten sætter dagsordenen, tiilføjer han.

Det er endnu ikke lykkedes at få en kommentar fra Anna Rosbach, som befinder sig i Strasbourg med EU-Parlamentet.

/ritzau/

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her

For mig er det fuldstændig uforståeligt, at nogen frivilligt vil være medlem af DF.

Ole Falstoft Abonnent siger:

Hendes beslutning ligger uden for min almindelige fatteevne’
Nu har den jo heller aldrig være imponerende stor

Perfidt af Mogens Camre at trække hendes følsomhed frem ..hvad har det med sagen at gøre?
Hvem vil lade sig hundse rundt med af en Messerschmidt type?
Måske er hun bare kommet til fornuft!!

Eva Lia siger:

Ikke overraskende,

at en DF’er gør brug af så åbenlyse sexistiske angreb.

Havde Camre også anvendt adjektivet ‘hysterisk’ i hans forbløffelse, ja så var vi tæt på en fuldtræffer!

Mogens Camre mener, at hun skylder sit valg til stemmeslugeren Messerschmidt og derfor bør føje ham og partiet. Mon ikke der kommer forslag om et nydansk valgsystem så vi kan forsikre os mod den slags utilregnelige følsomme kvindemennesker?

Eva Lia siger:

…og lige en ting mere:

hvor siger det meget - alt for meget - om Dansk Folkepartis demokratiopfattelse. Farligt.