Ifølge den nytiltrådte integrationsminister Søren Pind (V) har nedsættelsen af en undersøgelseskommission fjernet skandalen om de statsløse fra hans skrivebord.
Tirsdag aften forudså Pind således i TV-Avisen, at “de spørgsmål, der må være, dem kan jeg henvise til den undersøgelse og så i øvrigt få arbejdsro til at sikre, at vi får en ordentlig diskussion om kulturkampen og integrationspolitikken”.
Ifølge Folketingets hjemmeside drejer det sig om 40 ubesvarede spørgsmål, som medlemmerne af Folketingets Indfødsretsudvalg har stillet siden det samråd den 9. februar, hvor Pinds forgænger endte med at slukke for sin mikrofon.
Flere af spørgsmålene er endda de samme, som Birthe Rønn Hornbech nægtede at svare på inden og under samrådet, skriver Dagbladet Information.
Blandt de spørgsmål, som offentligheden ikke får svar på fra Søren Pind, hvis han afviser at svare, er, hvornår ministeriet foretog den gennemgang af ansøgningerne fra unge statsløse, som gjorde ministeriet klar over, at noget var rivende galt med sagsbehandlingen.
I redegørelsen fra Integrationsministeriet anføres det blot, at Indfødsretskontoret i februar 2008 blev klar over den fejlagtige sagsbehandling.
Endnu et ubesvaret spørgsmål er, hvad der var anledningen til, at Indfødsretskontoret foretog den sagsgennemgang, der bragte fejlbehandlingen for dagen.
Ubesvarede er også flere spørgsmål om præcis hvilken rådgivning, ministeren fik fra sit embedsværk i august 2008 og i januar og februar 2009, da hun blev orienteret om, at ministeriets sagsbehandling ikke var i overensstemmelse med FN-konventionerne.
Og om også forgængerne Rikke Hvilshøj og Bertel Haarder fik orientering om, at der var konventioner, som ikke blev overholdt.
/ritzau/
Kommentarer
Kun omkring en uge på posten og han laver allerede en Birthe Rønn Hornbech.
Desuden kan jeg ikke se hvad Søren Pinds kulturkamp har at lave i Integrationsministeriet. En blog på Berlingske burde være nok til den slags.
Hans blog kendertegner ham virkelig godt.
Han cencurerer snesevis med indlæg som ikke er enige med hans vildfarelser. så mange at indlæggerne advarer hinanden om at de bliver slettet.
Han har det bedst når han kan lukke munden på det uenige flertal og med de redskaber som nu er tilgængeligt - sikkerhedspolititet eller slette-tasten.