Skip to Content
Søndag 27. maj 2012

København

Eksperter: Vi får valg inden en uge

Publiceret: 09:00, 10. maj 2011
De politiske kommentatorer Helle Ib og Rasmus Jønsson mener, at Lars Løkke udskriver valg inden en uge.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) er nu højst en uge fra at trykke på valgknappen og udløse slutspurten om befolkningens stemmer.

Det siger de politiske kommentatorer Helle Ib og Rasmus Jønsson, efter den seneste meningsmåling fra Ritzau viser tæt løb mellem de to blokke.

- Løkke har kigget efter en oplagt valgdato i et halvt år, og som situationen udspiller sig, vil han ikke få en bedre mulighed for at udskrive valg, siger politisk kommentator Rasmus Jønsson og fortsætter:

- Rød blok ser ud til at blive splittet i 2020-forhandlingerne, mens blå blok får et samlet økonomisk grundlag at gå til valg på.

I målingen fra Voxmeter står den røde blok til 52,3 procent af stemmerne, mens Lars Løkke og kompagni står til 47,3 procent af stemmerne.

Dermed understreger målingen, at rød bloks komfortable forspring fra før 2020-forhandlingerne er skrumpet markant ind.

- Nu tegner der sig et billede af, at Lars Løkke har mulighed for at vinde valget. Der skal kun flyttes et par procenter, siger politisk kommentator for BT Helle Ib og fortsætter:

- Det bliver ikke en walkover for ham, men jeg tror ikke, at han får et bedre udgangspunkt. Især ikke hvis han får landet en aftale med Radikale og Dansk Folkeparti.

Med de seneste målinger mener Rasmus Jønsson, at der er en klar tendens for Løkke.

- Han står meget bedre i forhold til at vinde magten. Så de her målinger vil på ingen måde afskrække ham fra at udskrive valget, siger han.

Radikale spiller lige nu en stor rolle i 2020-forhandlingerne, som har skabt splid i oppositionen.

Begge eksperter venter nu, at der snart bliver indgået en aftale mellem regeringen, Dansk Folkeparti - og altså de Radikale.

Voxmeters politiske meningsmåling baserer sig på telefoninterview mellem d. 2. og 8. maj 2011 med 1000 repræsentativt udvalgte personer.

/ritzau/

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her
Rune Hjelm siger:

Befolkningen skal bare lige blive mindet om ulykkerne, som er regnet ned over landet som konsekvens af 10 års mis-regime, så træffer de nok den rette beslutning igen.

Rune Hjelm siger:

Så må vi håbe, at de folk, som tror at R er røde, vågner op og går til et parti, som repræsenterer dem.

Mac Snagit siger:

S og SF skal gøre det klart at radikale ikke hører til rød blog. Ønsker befolkningen andre end Løkke i 4 år mere skal de ikke stemme radikalt.

Mon ikke de Radikale klarer det meget fint selv, Christian Pedersen?

Jordforbindelsen er tydeligvis endeligt sluppet og oppe i det Radikale elfenbenstårn prædikes der filosofisk “del jer efter anskuelse”. Med selvhøjtidelig bedrevidenhed mener man at redde Danmarks fremtid ved at tage Løkke i den ene hånd og med skinhellig mine se den anden vej imens Pia får lov til at trække landet endnu længere ind i et nyfascistisk ligusterdiktatur.

Og det skal naturligvis stå De Radikale frit for. Imens kan vi andre så dele os efter interesser.

Det er værd at huske at et valg en gang imellem IKKE er demokrati, det er et pseudodiktatur som bliver hjulpet på vej af korrupte medier, pengeinteresser og et selvmordsagtigt had til miljø og medmennesker.

Hvis i tror at Helle ‘Guccitaske’ Thorning og hendes privatskolede skattesnydende omgangskreds på nogen måde er bedre en Løkkes mafia, så bør i skamme jer gevaldigt.

Medmindre jeg ser et par saftige demonstrationer mod korruptionen på borgen og i bankerne må jeg desværre anbefale enhver vælger med bare en lille smule selvrespekt at blive hjemme.

Steen Just Abonnent siger:

Kære Alex Jensen:
At blive hjemme kan ikke give selvrespekt; hvis du ikke mener, at noget parti er troværdigt, kan du stemme blankt!

Men der er dog et parti, som endu ikke fedtet sig helt ind i sammenrendet af “den politiske elite”; om du er enig eller ueutiltalende sammenrend af demagoger,nig i de grundlæggende principper kan være ret ligegyldigt. En markant fremgang til dette parti, som det vel ikke er nødvendigt at nævne ved navn, kan måske ryste det . Så jeg anbefaler en proteststemme ved det kommende valg!

Steen Just Abonnent siger:

Der er gået ged i ovenstående indlæg.. Der skulle stå flg.:
Kære Alex Jensen:
At blive hjemme kan ikke give selvrespekt; hvis du ikke mener, at noget parti er troværdigt, kan du stemme blankt!

Men der er dog et parti, som endnu ikke fedtet sig helt ind i sammenrendet af “den politiske elite”; om du er enig eller ej i de grundlæggende principper kan være ret ligegyldigt. En markant fremgang til dette parti, som det vel ikke er nødvendigt at nævne ved navn, kan måske ryste det utiltalende sammenrend af demagoger, som udgør “den politiske elite” . Så jeg anbefaler en proteststemme ved det kommende valg!

Alex Jensen

Stem på et parti med rotationsprincip! Her er det ikke de samme politikere, som gennem årtier kan sidde på magten.

Søren Lom siger:

Er det en tysk blæksprutte som forudsiger det?

IH hvor ville jeg gerne vide, hvilket parti Steen Just hentyder til?
Og min gode Rasmus Jønsson plejede du ikke at holde dig for god til sådan noget ævl. En meningsmåling som ikke engang kan mønstre
de obligatoriske 1100 respondenter, og uden angivelse af svarprocent (lad mig gætte 34 %). Savner du omsætning i forretningen Jønsson ApS.
Så hellere en blæksprutte, de peger kun i 11? retninger og holder iøvrigt deres kæft.

Og som kuriosum en meningsmåling gennemført i dagene 2-8 maj. Javel så, altså er halvdelen af interviewene gennemført inden de nok så
omtalte forhandlinger startede. Det er sku videnskab for dybsindige tænkere.