Skip to Content
Søndag 27. maj 2012

Vineyard Haven

Orkanen Irene aflyser Obamas ferie

Publiceret: 20:31, 26. august 2011
USA's præsident afbryder sin ferie for at kunne være til stede i Det Hvide Hus, når orkan rammer østkysten.

USA’s præsident, Barack Obama, afbryder sin ferie fredag og vender tilbage til Washington for at forberede sig på orkanen Irene, når den ventes at brage ind over USA’s østkyst sent fredag aften eller i løbet af lørdagen.

Talsmand for Det Hvide Hus, Josh Earnest, siger, at Obama, der efter planen først skulle forlade Martha’s Vineyard lørdag, besluttede, at det var mere på sin plads at være i Det Hvide Hus, når Irene ventes at ramme North Carolina og den amerikanske østkyst.

- Præsidenten har oplyst sine medarbejdere om, at han ønsker at forlade Martha’s Vineyard fredag aften for at vende tilbage til Det Hvide Hus, siger Earnest til journalister.

Tidligere opfordrede Obama amerikanerne til at foretage de nødvendige sikkerhedsforanstaltninger, mens den ekstremt farlige orkan ifølge meteorologer er på vej mod USA’s østkyst.

- Jeg kan ikke understrege dette nok. Hvis I befinder jer i orkanens formodede bane, så gælder det om at tage de nødvendige forholdsregler nu.

- Tøv ikke, udsæt ikke noget. Vi håber alle på det bedste, men forbereder os på det værste.

- Hvis I får en ordre til evakuering, så vær venlig at følge den, sagde præsidenten.

Irene, der nu betegnes som en kategori 2-orkan, ventes i løbet af det kommende døgn at nå land i North Carolina, hvor beboerne flygter fra de normalt travle strandsamfund, og uvejret risikerer at ramme New York.

Den amerikanske millionbys borgmesterkontor har besluttet at tvangsevakuere indbyggere i New Yorks lavereliggende områder.

/ritzau/AFP

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her