Skip to Content
Søndag 27. maj 2012

København

Khader: Pind skal undersøge islamister

Publiceret: 16:16, 11. september 2011
Naser Khader vil have undersøgt de folk, der agiterer for sharia. Søren Pind skal stå for undersøgelsen.

Den konservative Naser Khader vil have undersøgt mennesker fra den muslimske organisation Hizb ut-Tahrir, der går på gaden og eksempelvis deler løbesedler ud for at få folk til at lade være med at stemme på torsdag til valget.

- Folk er flygtet fra ekstremisme, og så kan det ikke passe, at man som muslim oplever det her pres helt tæt på i hverdagen. Det er dem, der vil demokratiet, de går efter, siger Naser Khader.

Khader vil nu have integrationsminister Søren Pind (V) til at undersøge, på hvilket grundlag dem, der agiterer for sharia, befinder sig i Danmark.

- Vi må simpelthen have undersøgt, om de overhovedet må være her. Og så skal det undersøges, om de arbejder med børn og unge. Det må de ikke, for de kan ikke lade deres holdninger blive hjemme men påvirker i stedet børnene med dem, siger han

Naser Khader siger, at han er bekendt med flere, der har fået offentlig støtte til integrationsprojekter:

- Det kan ikke være rigtigt, at de får støtte til, at børn og unge opflaskes med had. Problemet er, at vi har mennesker, der påvirker børn og unge, siger han.

Naser Khader har selv flere gange oplevet presset på egen krop. På sin facebookprofil skriver han om en oplevelser, hvor en mand aktiv i Hizb ut-Tahrir sagde til sine to små børn: “Hold jer væk fra ham. Han er forræder svin. Vantro. Han lugter.”

- Jeg er også kommet kørende i min bil og har oplevet, at man har hængt ud af vinduet og råbt: Forræder efter mig - uanset om der var familie med i bilen, eller om PET holdt bagved, siger han.

Her op til valget oplever muslimer, at den muslimske organisation Hizh ut-Tahrir deler løbesedler ud på eksempelvis Nørrebro i København for at få folk til at undlade at stemme ved folketingsvalget på torsdag.

/ritzau/

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på information.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m. Tilmeld dig her

Naser Khader vil have undersøgt de folk, der agiterer for sharia.

Naser vil øjensynlig følge op på den gikantiske succes han havde, da han fik normalt seriøse forskere til at spilde deres tid på at undersøge, hvor mange kvinder der bærer burka. (Jeg mener de fandt en 2-3 stykker)

Det havde næsten også været mærkeligt, hvis Naser ikke havde benyttet valgkampen til endnu engang at gå burka-agurka…

Denne kommentar er anbefalet af:

Måske har han ret, hvem vil have sådan nogle gående rundt.
Bortset fra Thorvald altså.

Gert Romme siger:

Naser Khader berører noget interessant. Måske burde han lade Søren Pind lave sig en undersøgelse på forskellige religioner. Hvad med den ultra-sorte Tidehverv-bevægelse eller Indre Mission, ja mulighederne er faktisk mange. Eller hvad med at undersøge den katolske kirkes forhold til nazismen - eller til diverse militærdiktaturer i bananrepublikker.

Det interessante er dog ikke resultatet, men postulatet. For når man laver en undersøgelse, postulerer man et-eller-andet, som man derefter ser, om undersøgelsen kan bekræfte.

Glemte jeg at nævne, at undersøgelsen selvsagt skal ske for Naser Khader´s regning.

Vil det ikke være mindre ressourcekrævende, at medicinere Naser Khader og Søren Pind i stedet?

Denne kommentar er anbefalet af:

Det forekommer mig, at der er et par andre ting Pind lige skal undersøge først, før han tager hul på andre undersøgelser.

Vil i øvrigt meget gerne høre, hvordan Khader vil forklare, at der i et demokratisk samfund ikke skal være ytringsfrihed og religionsfrihed for alle? Er der en lov mod, at disse mennesker arbejder med børn og unge, for så er vi vel også nødt til at afskaffe alle andre religiøse ungdomsorganisationer…eller for den sags skyld politiske ungdomsorganisationer?

Tror desværre ikke, at vores integrationsminister har evner til at gennemføre en undersøgelse, men pyt…han har kun ganske få dage tilbage på taburetten!

” Problemet er, at vi har mennesker, der påvirker børn og unge, siger han. ”

Helt enig med Gert Romme, der trænger til at blive ryddet op i mange lejre.

Denne kommentar er anbefalet af:

Uenig.

Uanset om jeg ikke er Khader fan, så er her et alvorligt problem som helt kan overskygge den udvikling og fremgang jeg ellers ser i forholdet mellem os og dem.
Vi “frelste” bør nok her lægge partisympatier eller antisympatier væk og bakke op om at det her bremses

Jeg har såmænd stået og hørt unge svine ham til da hans bog udkom. Viggo.

Hvis det her er et alvorligt problem, må man da gå ud fra, at PET tager sig af det.

Denne kommentar er anbefalet af:

Prøv at høre, Naser. Det kan Pind-pind slet ikke nå. Han er kun minister 4 dage endnu.

Jeg troede at det ikke alene var lovligt at opfordrer folk til at ikke at stemme, men faktisk en demokratisk ret.

Lyder lidt usammenhængende, når NK, en erklæret demokratisk fundamentalist og fundamentalistisk tilhænger af ytringsfrithed, pludselig vil lægge bånd på andres demokratiske rettigheder.

Mazhar Hussain.

Du er ikke Khader tilhænger kan jeg forstå, men synes du ikke at diskussionen i et demokrati bør føres bare en smule på demokratiets præmisser?
Det må vel også troende muslimske kredse være legalt og lovligt ikke at drage Allah ind i alt på denne jord uden at skulle beskyldes for forrædderi.
Jeg undskylder hvis jeg bliver for knotten, men her på Fyn bruger jeg mange kræfter på at forsvare og respektere muslimsk kultur, men jeg er ikke så naiv at jeg ikke også mener at man som muslim eller andet også bør se indad og udvikle sig. Troen kan man jo sagtens have alligevel.
V.H. Viggo

Viggo Okholm,

Og det at afstå fra at stemme er ikke på demokratiets præmisser? Eller det at opfordrer til at afstå fra at stemme er ikke på demokratiets præmisser? Hvordan hænger det sammen?

Fint om du også i samme omgang kan forklare mig, hvordan mit udsagn kan tages til indtægt for at nogen beskyldes for forræderi. Jeg har nemlig selv meget svært ved at se det, men er bestemt villig til at blive klogere på mit eget udsagn.

Jeg har selv været amtsrådsmedlem, da jeg boede i DK og ville nok været forsat med politisk engagement om jeg havde tid og mulighed for det. Det er noget jeg til stadighed pønser på, men vi må jo se om jeg kan afse tid til det.

Jeg vil opfordre dig til at se indad og nuancere din automatreaktion, som vel sagtens skyldes at jeg antages at være muslim. Antagelsen er såmænd korrekt nok, men dine konklusioner reflekterer nok mere fordomme om muslimer end konkret viden.

Jeg kan oplyse dig om, at der findes muslimer som mener at man ikke bør deltage i politik/demokratiske processer og andre som sætter livet på spil for at opnå politiske og demokratiske rettigheder. Og nej, NK tilhører ikke den sidste gruppe, selvom han gerne ser sig selv om demokratiets forpost.

Denne kommentar er anbefalet af: