Venstre stritter klart imod et energiforlig med regeringen, hvis den fastholder, at energiafgifterne skal stige med 5,6 milliarder kroner.
Det fremgår af udtalelser fra Venstres formand, tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen til Børsen.
- Hvis regeringen gør sig en forestilling om, at Venstre kan medvirke til at lave en energiaftale med en regning på 5,6 milliarder kroner oven på de andre regninger, der er skrevet ud, så gør man regning uden vært, siger han.
- Det medvirker vi ikke til, siger Lars Løkke Rasmussen.
Skal Venstre med i en energiaftale med regeringspartierne Socialdemokraterne, De Radikale og SF, så skal regeringspartierne sænke deres forslag med flere milliarder kroner, fastslår Løkke.
Erhvervslivet ønsker en bred aftale, men regeringens forslag vil koste for mange arbejdspladser, mener Løkke.
Venstre vil ikke gå ret meget højere end den tidligere VK-regerings udspil på 3,6 milliarder kroner, fastslår den tidligere statsminister over for Børsen.
For at være med i forliget kræver Løkke også sikkerhed for, at regeringen ikke hæver afgifterne yderligere i det kommende års klimaaftale eller omlægger af bilafgifterne.
Politisk kommentator Hans Engell har sagt, at Venstre risikerer at blive stemplet som et parti, der ikke vil være med i nogen afgørende aftaler, hvis Venstre ikke kommer med i energiforliget.
Liberal Alliance har allerede forladt energiforhandlingerne.
/ritzau/
Kommentarer
Jamen, saa maa SRSF tage det til efteretning!
Erhvervsliv og investrorer har brug for en stabil politik som er holdbar i en længere årrække. Ved ikke at være med lægger V op til at rulle regeringens politik tilbage hvis de kommer til magten næste gang. Uanset Venstres argumenter er det i sig selv yderst skadeligt for samme erhvervsliv at det ikke ved hvad der kommer til at ske. Det er muligt at Venstre af er ærligt hjerte (?) tror på at deres politik er den bedste for landet, det kan imidlertid slet ikke opveje de skader det vil forvolde hvis de ikke bakker op for at at skabe stabilitet for investorer. Iøvrigt handler det om småpenge. Men Venstre driver valgkamp og er ligeglad med landets problemer. Det tabte valget og vælger at sabotere hvis ikke de kan bestemme.
Denne kommentar er anbefalet af:
Husk nu på at den lille mand tilhører et parti, som løbende over ca. 10 år har demonstreret at forlig og brede løsninger slet ikke findes i deres begrebsapparat
Denne kommentar er anbefalet af:
Det bliver mere og mere påkrævet at det bliver offentligt hvem der bidrager til de forskellige partikasser. Venstre især synes at være helt uden ambitioner om at løse landets problemer, dets loyalitet ligger åbenlyst hos særinteresser. Måske ikke uden grund. Kan Venstre bestikkes?
Denne kommentar er anbefalet af:
Spinat Løkke er ved at melde sig ud af demokratiet, kompromier er ikke V kop te, det er jo løftebrud i deres verden. Næ V sidder ikke i rundkreds, de sidder og sure i et hjørne
Denne kommentar er anbefalet af: