Ivrige tog- og busbrugere i hovedstadsområdet er gennem de sidste 10 år blevet tvunget til at grave noget dybere i lommerne.
Et nyt svar til Folketingets Transportudvalg viser, at det gennemsnitligt er blevet over dobbelt så dyrt at benytte sig af offentlig transport i hovedstadsområdet i perioden 2001-2011.
Eksempelvis er prisen på en billet til to zoner steget med hele 85 procent i perioden, ligesom klippekort til to zoner er gået fra at koste 85 kroner til 140 kroner.
Prishoppet vækker harme hos Socialdemokraterne.
- At højrefløjen nu ganske få måneder efter regeringsskiftet peger fingre af os for ikke straks at levere takstnedsættelser på kollektiv trafik, skriger jo til himlen af kynisme og hykleri.
- Priserne i den kollektive trafik eksploderede jo helt vanvittigt, mens VK-regeringen og Dansk Folkeparti havde magten, skriver Socialdemokraternes trafikordfører, Rasmus Prehn, i en mail til Ritzau.
Tallene kommer midt i diskussionen om den omstridte betalingsring rundt om København, som har mødt heftig kritik fra flere sider.
Provenuet fra betalingsringen skal gå til at sikre bedre og billigere kollektiv trafik, men torsdag kom det frem, at der formentlig kommer væsentlig færre penge i kassen, når ringen er etableret.
Indtjeningen ser nemlig ud til at ende på omkring 1,5 milliarder kroner årligt - eller 500 millioner mindre end regeringen har budgetteret med i regeringsgrundlaget.
Det har ikke været muligt at få Rasmus Prehn eller transportminister Henrik Dam Kristensen (S) til at forholde sig til, hvordan det mindre provenu vil påvirke mulighederne for at forbedre den offentlige transport.
Hos regeringens støtteparti Enhedslisten vil man stå fast på, at der skal kraftige forbedringer til.
- 1,5 milliarder er stadig et betragteligt beløb, og fra vores side er det stadig et ubetinget krav, at den offentlige transport bliver billigere og bedre, fastslår trafikordfører Henning Hyllested.
/ritzau/
Kommentarer
Godt, at der kommer fokus på det. Samtidig gør det jo også noget ved indtjeningen, at der kører så langt færre busser nu end tidligere, hvilket alt andet lige betyder dårligere mulighed for penge i kassen.
Der er imidlertid etn fantastisk god mulighed for at køre billigere - nemlig betalingskortet, hvor en billet koster 14 kr.
De priser skal bare ned. Flertallet af københavnerne er altså ikke billisterne.
Denne kommentar er anbefalet af:
Og nu hyler de op fordi de bliver bedt om at bidrage lidt via en trængselsafgift - VKO er og bliver de største hyklere i dansk politik…
Denne kommentar er anbefalet af:
Bortset fra den overvågning, der følger med det nye rejsekort. Men det er en anden snak.
At billetpriserne er steget umanerligt voldsomt under VK-regeringen er ikke nogen nyhed. Derfor var reduktion af billetpriserne et væsentligt element i valgkampen 2011.
En billigere kollektiv trafik har gunstige effekter både miljømæssigt, klimamæssigt, fordelingsmæssigt og trafikmæssigt. En kraftig reduktion i billetpriserne vil f.eks. medføre, at trængselsproblemerne mindskes.
Derfor burde billetpriserne nu om et par uger sættes ned i stedet for at stige.
Denne kommentar er anbefalet af:
Mangler 500 Mio … og har 70 Mia til gode.
Gad vide, hvem det er, der skylder os 70 Mia ?
Betrængte familier i dyb økonomisk klemme ? Jeg tvivler, men måske …. SKAT plejer nu ikke at give ret lang snor til almindelige mennesker med almindelige og ukompliceret økonomiske forhold.
Eller lider jeg af urimeligt forfølgelsesvanvid ?
Denne kommentar er anbefalet af:
Vi kan bekræfte hinanden så tosset vi vil i disse spalter.
Flertallet af danskerne ser TV2 og resten af den borgerlige presse, og her er det stadig VKO der sætter dagsordenen.
Demokrati lader sig ikke praktisere under et pressemonopol. Hverken i Rusland, Italien, Uzbekistan eller Danmark.
Med mindre Kapitalen kan overbevises om, at Margrethe Vestager kan skabe endnu større økonomisk ulighed end VKO, bliver denne regering en kort og smertefuld optræden.
Men Kapitalen kan måske overbevises om at RV giver større ulighed end VKO ?
Måske er det ikke så svært.
Denne kommentar er anbefalet af:
@ Gorm Petersen: Jeg nøjes med at være 100% enig med dig i dette udsagn:
“Vi kan bekræfte hinanden så tosset vi vil i disse spalter.
Flertallet af danskerne ser TV2 og resten af den borgerlige presse, og her er det stadig VKO der sætter dagsordenen.
Demokrati lader sig ikke praktisere under et pressemonopol. Hverken i Rusland, Italien, Uzbekistan eller Danmark.”
mvh. L
Denne kommentar er anbefalet af:
Det her telegram siger da vist noget om hvor lidt socialdemokratiske politikere benytter det offentlige, siden de ligefrem skal benytte en undersøgelse for at komme frem til at priserne er steget til næsten det dobbelte. I øvrigt skal tallet vel også korrigeres for inflation.
Når det er sagt, så er det besynderligt, at det ikke samfundsøkonomisk kan betale sig at gøre den offentlige transport gratis - eller så godt som.
Denne kommentar er anbefalet af:
Socialister skal da ikke klynke. Det har aldrig været borgerlig politik med offentlig transport.
Nu har “socialisterne” magten og så må de få priserne derned hvor de vil. Det skriger til himlen at man lover 40 % lavere priser og så intet, intet kommer med. Endnu i hvert fald.
Men pengene skal jo findes, og når man fjerner kontanthjælpsloft og giver endnu flere penge til “Carina”erne, så skal man ud og finde endnu flere penge.
Men det må man jo så bare gøre. Man skal i hvert fald ikke klynke over høje billetpriser nu. For man har magten til at ændre det. Det hyklerisk er da for mig hvis man IKKE får sat de priser laaangt ned nu.
Denne kommentar er anbefalet af:
” Pengene skal jo findes … ”
Hvis de nu begyndte med at inddrive en (stor) del af de 70 Mia … og så måske vendte blikket på nogle af de rigtigt rige.
Læste for nogle måneder siden, at Mærsk havde tabt 40 Mia. Wauv tænkte jeg, slut med ham. Men nej slet ikke. Der må være noget at komme efter … uha-uha nu skriger de liberale op om, hvor meget godt Mærsk gør for Danskerne … rent økonomisk forstås.
Prøv lige at forklare mig, hvad det er Mærsk gør for danskerne … glem operahuset, det er jo for dyrt i drift, ikke.
Forklar mig sådan i let forståelige, men verificerbare vendinger … ikke den sædvanlige tågesnak.
Problemet er, at billigere buspriser ikke løser trængselsproblemerne i Kbh.
Det er kun pengepungen, der kan få bilister til at fravælge bilen til Kbh.
Iøvrigt er det tangerende til det latterlige at sige at det er VKO der spænder ben for betalingsring. Der ER flertal udenom VKO. VKO er ligegyldige her.
Problemet er at det er mange Socialdemokrater og også SF´ere der er kritiske. De lokalpolitikere der vel at mærke har noget på spil i området.
Det er blevet en stor tabersag, og jeg ville da også finde det grotesk hvis man bor lige på grænsen af en sådan “mur”. Det giver ingen mening. Målet må være at finde en bedre løsning. Og spørgsmålet er om ikke pengene er bedre tjent med at vente til vi har GPS løsningen eller andre alternativer.
“Prøv lige at forklare mig, hvad det er Mærsk gør for danskerne … glem operahuset, det er jo for dyrt i drift, ikke.
Forklar mig sådan i let forståelige, men verificerbare vendinger … ikke den sædvanlige tågesnak.Prøv lige at forklare mig, hvad det er Mærsk gør for danskerne … glem operahuset, det er jo for dyrt i drift, ikke”
Jeg kan love dig for vi ville mangle mange mia til velfærdssamfudnet uden Mærsk. Dermed ikke sagt at Mærsk er Guds gave til folket, men man kommer ikke udenom at Mærks rent faktisk betaler rigtig rigtig mange penge til statskassen. Der er mange andre, især multinationale selvskaber, det giver noget mere mening at være på nakken af.
Men nu har “blå blok” vist heller ikke på noget tidspunkt lovet at sætte priserne ned.
Før valget ville “rød blok” sænke priserne med 40% - efter valget lod de dem stige.
@Holger Madsen.
Lavere priser vil nu også gavne pengepungen. I øvrigt mener jeg det er forkert at det kun er økonomi der afgør om man vælger kollektiv trafik.
Selv hvis den kollektive trafik bliver gratis, vil de fleste nok stadig fravælge den, hvis den ikke er et realistisk alternativ til deres behov.
Jeg forstår slet ikke den her historie. VKO har da på intet tidspunkt sagt de ville sænke priserne på offentlig transport, det har da aldrig været borgerlig politik?
At socialdemokraterne så skal have andre til at fortælle hvad offentlig transport koster er i mine øjne ulækkert, men at man derudover giver klare løfter (endda med procenter sat på) og dernæst går den direkte modsatte vej og egentlig bare fortsætter tendensen fastlagt under den gamle regering, så står da kun hån tilbage?
Jeg mener, at kritisere at VKO har ladet priserne stige for derefter selv at gøre det samme er da komplet latterligt. Det kan alle danskere da se.
Denne kommentar er anbefalet af:
Giv os vores penge tilbage! Vi er blevet snydt og bedraget for vores egne penge!
Først lod man os betale i årtier over skatten for et offentligt transport-systems opbygning og opblomstring, med relativt rimelige billetpriser – relativt timelige priser…
Så besluttede man sig for under VKO’s markeds-friheds-mantra, at sælge firmaet til private, under det mephistophikerede credo - ’udlicitering’, med den påstand, at det private ville kunne gøre det MEGET bedre end det offentlige.
Ingen kroner eller medindflydelse på beslutningen om salget til alle os, som dels over skatten og dels via billetpriserne betalte for virksomhedens virkeliggørelse.
Om servicen stadig kan konkurrere i praksis med dengang den var offentlig, kan diskuteres.
Jeg mener, adgang til gratis internet, når man alligevel selv skal slæbe sin egen bærbare med og i forvejen har det derhjemme, og at vognene nu stråler af fladskærme i festlige farver…??
Retfærdigvis skal initiativet til de nye cykel- og barnevogns-vogne dog have respekt herfra.
Men spørgsmålet står stadig tilbage: Hvem var det lige konkurrence-evnen ved salget – ’udliciteringen’ - af det offentlige til private, egentlig gavnede, når det kom til stykket??!
Passagererne - eller… de som aktionærer - undskyld mig - abonnerer på dem…?
En ting står ihvertfald urokkeligt fast, det er stadig os passagerer, som betaler udliciterings- , transport- og billetprisen.
Ud og se – Lad det ske - med DSB! - Så er De altid på sporet af nye oplevelser, der kan betale sig.
Denne kommentar er anbefalet af:
P.I.S Post Internae Scriptum
Ups - ja - Anne Mare Pedersen - det glemte jeg helt:
DSB får dit liv til at ske! - Med i billetprisen følger, udover transporten, også chancen for at medvirke under hele rejsen, som gratis statist i Skjult Kamera!! - Smiiil!! - Du er PÅ.
Det har været en mærkværdig udvikling, grænsende til det banale. I takt med priserne stiger, falder servicen og kontrollen stiger.
Folk rejser med offentlige transportmidler af nød, og ikke af lyst. Havde det været et rent privat foretagende var det lukket for længe siden.
Diskussionen om privatisering i røde tal udeblev? .
Hvad kan man forvente sig når tranporten bliver privatiseret? Privatisering indebærer jo næsten altid ringere service og højere priser.
Aktionærerne skal jo have et afkast hvert år og det er stærkt korreleret med stigende billetpriser.
Den slags problemer findes ikke hvis transporten demokratiseres - i det mindste så vælger folket selv, ikke en håndfuld aktionærer.
Denne kommentar er anbefalet af:
Det løftebrud er et af de værste. Pengene må
kunne findes med det samme, så billetpriserne ikke skal stige.
For nogle år siden, da jeg jævnligt kørte med DSB var der altid en computer, som himlede op om, at man skulle huske at tage sine pakkenelliker med sig – naturligvis underforstået, at man skulle passe på de langskæggede i kupeen. Jeg husker ikke at der nogensinde sprang en bombe på Nørreport, og den største trussel lader stadigvæk til at være Noxerne. Gad vist, hvor mange liv, de har på samvittigheden.
Den seneste måned har jeg så igen været afhængig af hovedstadens offentlige transportsystemer. På buslinjer med 10 minutters drift har jeg konstateret, at der ofte er 20 minutter imellem, formodentligt pga sygdom og ferie med profitoptimering og besparelser på vikarer, hvilket for mange gør det ubrugeligt i en hverdag med aftaler, der skal hænge sammen, og i det hele taget ineffektivt for samfundet, og resulterende i en nedadgående spiral med udhuling af kundegrundlaget.
Bedre var min oplevelse ikke med togene, hvor næsten hver dag havde deres nye variant af undskyldninger for driftsforstyrrelser, og med utroligt ringe oplysninger. Tør ikke at tænke på hvordan det havde været, hvis det havde været frost og lidt sne. På en linje med 10 minutters afgange måtte jeg vente 25 minutter, og da toget om omsider satte mig af på bestemmelsesstedets perron, himlede DSB reklame robotten igen op med sit ”Til tiden”. Da var det lige før jeg sluttede mig til maskinstormer bevægelsen.
Kan ikke huske at regeringen har varslet takstforhøjelser, men jeg ved, at det har driftselskaberne bag bus- og togdriften.
Gad vide hvad der ville ske, hvis regeringen fastsatte priser for de varer private sælger, hvilket må sidestilles med påstandende om, at regeringen nu har vedtaget/interveneret takstforhøjelser på driftselskabernes busser og tog.
@Jens Høybye.
Der er en naturlig grund til at du ikke kan huske regeringen varslede takstforhøjelser. de lovede nemlig takstnedsættelser. 40% for at være mere præcis. faktisk gjorde de et stort nummer ud af det. Du kan måske huske Thornings spørgsmål til Løkke om priser på klippekort m.v.
Selvfølgelig kan den til enhver tid siddende regering være med til at bestemme priser for diverse varer og tjenesteydelser. Moms, punktafgifter, tilskud for blot at nævne de mest kendte eksempler.
Det kan ikke være anderledes nu hvor ministeres spindoktorer skal undtages lovgivningen om firmabil (den vil være til fri rådighed og 100% betalt af ministerierne, hvilket i realiteten betyder skatteborgerne).
Man kan da ikke forestille sig, at man kan være spindoktor uden mindst en Mercedes?
Husk også at Folketing og deres særlige rådgivere skal have deres trængselsafgift betalt af staten (igen, skatteborgerne) når Muren kommer. Det koster jo også penge, så det kan simpelthen ikke lade sig gøre andet end at lade taksterne stige. Pengene skal jo ind så regeringen kan sætte sine lønninger, pensioner og gratialer op.
Det var dog det ringeste argument nogensinde:
“At højrefløjen nu ganske få måneder efter regeringsskiftet peger fingre af os for ikke straks at levere takstnedsættelser på kollektiv trafik, skriger jo til himlen af kynisme og hykleri.
- Priserne i den kollektive trafik eksploderede jo helt vanvittigt, mens VK-regeringen og Dansk Folkeparti havde magten, skriver Socialdemokraternes trafikordfører, Rasmus Prehn, i en mail til Ritzau.”
Hvis takstforhøjelserne var så ekstreme, så må det da være den letteste sag i verden at sænke dem.? - mon ikke det bare er endnu et søm i ligkisten på S-SFs utallige løftebrud?
Det er en mærkelig og totalt ansvarsfralæggende fuldstændig usaglig og proportionsfordrejet holdning at lægge for dagen: Den afgåede regering og dens proselytter kritiserer den tiltrådte regering for løftebrud - som den ikke selvønsker at føre ud i livet, hvis den havde fået lov at blive at siddende.
Hvordan kan man dog som opposition kritisere en regering for IKKE at gøre det, som man IKKE selv ville have gjort??!
Oppositionen, her en debattør, kritiserer den nuværende regering for IKKE (endnu) at have sænket billet-taksterne, som den selv, hvis den havde fortsat, heller IKKE SELV ville have haft en interesse i.
Gak gak gak. = Rent løftebrud fra oppositionens side om rent og sagligt begrundet trav i kritik af regeringen.
Man kan ligevel spørge sig hvornår oppositionen begynder at kæmpe FOR de sager, som den IKKE selv ville have gjort som regering - men som den i egenskab af opposition kritiserer den for IKKE at gøre (endnu)
Ergo en værdiløs total udhulet protest - som alene bunder i metaltræt indholdsløs agitatorisk kamp for at vinde magten. Bullshit og nonsense.
Denne kommentar er anbefalet af:
Jeg rejser selv ustandselig med de offentlige transportmidler med stor fornøjelse. Og jeg synes ikke, at det er dyrt. Men det er muligvis dyrere, end det burde være.
Jeg har to forslag, der vil kunne hjælpe på problemet med de alt for mange privatbiler i de store byer.
Hæv prisen på brændstof til privatbiler med lige så mange procenter, som prisen på den kollektive trafik er steget.
Lav en lov, der siger, at ingen må anskaffe en bil uden at have en plads at stille den på - vel at mærke ikke på offentlig vej.
To virkelig fremragende forslag - når jeg selv skal sige det.
Denne kommentar er anbefalet af:
Det virkelig skræmmende er at Rasmus Prehn og andre transportansvarlige demokrater har brug for et “nyt svar til Folketingets Transportudvalg” for at finde ud af hvad en hvilken som helst borger ned på jordniveauet hele tiden har vidst.
Og lade mig nu fortælle de transportansvarlige herrer i et ekstraordinært svar: Det er ikke kun er de københavnske buspriser det drejer sig om, men alle priser i hele den offentlige transport sektor.
Denne kommentar er anbefalet af:
Hvis jeg skal til kbh her fra Helsingør er det måske en lille smule dyrere for mig at køre i min bil. Men kun hvis jeg brugte et 10-turs klippekort.
En returrejse til Kbh på enkel billet ville koste mig mere end en lavris tur til London eller Amsterdam!
Skal jeg også rundt i byen eller er vi to personer koster det en hel del mere at bruge offentligt transport.
Denne kommentar er anbefalet af: