Danske PET har spillet en aktiv rolle i en amerikansk terrorsag, der nærmer sig sin afslutning. En svensk gangster tilstår nu, at ville levere våben til terrorbrug mod at få 50 kilo kokain til gengæld.
Det er anklagemyndigheden i New Yorks Southern District, som meddeler, at gangsteren Paul Mardirossian, der også kaldes “Hingsten”, erkender sig skyldig i anklagerne.
- Paul Mardirossian var indstillet på at levere militære våben til personer, som han troede var terrorister, der havde det klare formål at skade amerikanere, siger anklager Preet Bahara i en pressemeddelelse.
I sagen er “Hingsten” blevet trukket rundt i manegen af det amerikanske narkopoliti DEA, som undervejs har fået hjælp af danske PET. Politifolkene har udgivet sig for at have forbindelser til oprørs- og terrorgruppen Farc i Colombia.
Den danske del af sagen foregik i april sidste år, da en PET-agent havde et møde i København med en af Mardirossians kumpaner. Ved mødet fik PET-agenten en vareprøve i form af en AK47-riffel og en granatkaster.
Mødet i København foregik to måneder, efter at hele sagen begyndte i februar 2011 i Barcelona. Her aftalte “Hingsten” med falske Farc-folk fra DEA, at han skulle levere våben mod at få narko til gengæld.
Formålet med mødet i København nogle måneder senere var blandt andet, at “Hingsten” skulle bevise, at han var i stand til at fremskaffe de ønskede våben.
PET-må ikke uden videre involvere sig i den form for agentvirksomhed, der foregik i København den 7. april 2011. Derfor fik man på forhånd blåstemplet aktionen i Københavns Byret.
Paul Mardirossian er en kendt figur i den Stockholm, hvor han blandt andet ejer en bar for jetsettet i den svenske hovedstad. Han er desuden tidligere dømt for narkokriminalitet.
Med sin tilståelse kan “Hingsten” se frem til at tilbringe de næste mange år i fængsel. Minimumstraffen for hans forbrydelse er 20 års fængsel, men han risikerer livstid. Der falder dom i sagen den 17. maj.
/ritzau/
Kommentarer