Læsetid: 2 min.

Rusland ændrer udenrigspolitik

Før topmødet i det hensygnende SNG signalerer Rusland en langt mere pragmatisk udenrigspolitisk linje over for nabolandene - samtidig siger Kreml dog, at man har fået nok af 'farvede revolutioner med antirussiske tendenser'
27. august 2005

Rusland har fået nok af "farvede revolutioner med antirussiske tendenser" i de tidligere sovjetrepublikker og planlægger derfor et skift i sin udenrigspolitiske linje. Det siger en højtstående unavngivet kilde i Kreml til en række russiske medier. Udtalelsen kommer ligge op til et topmøde i det hensygnende SNG (sammenslutningen af tidligere sovjetrepublikker, - red.) i den russiske provinshovedstad Kasan. Og den tolkes af flere kommentatorer som en klar advarsel til SNG-landene om, at det snart er slut med at modtage subsidierede gas- og olieleverancer fra Moskva.

Det mener også formanden for udenrigsudvalget i det russiske parlaments overhus Føderationsrådet Michail Margelov. I en kommentar siger han, at den udenrigspolitiske kursændring faktisk har været på vej længe. "Rusland har længe under pres fra en række ledere af SNG udøvet politisk og økonomisk nødhjælp til de nye lande, fodret dem med hånden, forsynet dem med billige naturressourcer, uden til gengæld at have fået hverken politisk loyalitet eller følelige økonomiske fordele," fortsætter Margelov og tilføjer, at denne politik i stedet har ført til "farvede antirussiske revolutioner" i lande som Ukraine, Georgien og Moldavien og "har skaffet moderne Idi Amin'er til magten."

Vil samarbejde på lige fod

En række udenrigspolitiske eksperter siger næsten samstemmende til netavisen strana.ru, at der nu bliver tale om en langt mere pragmatisk udenrigspolitisk linje over for Ruslands nabolande fra den tidligere østblok, hvor det på den ene side vil være slut med billig energi til lande som Ukraine, Georgien og Moldavien, men på den anden side vil det også være slut med 'imperietænkning' i Moskva. Rusland vil forsøge at samarbejde på lige fod med sine naboer, men samtidig er det også formålet at genoprette noget af Ruslands tidligere indflydelse i de tidligere sovjetrepublikker, hvor USA og Vesten har fået stærkt fodfæste.

Rusland har efter den 'orange revolution' i Ukraine forstået, siger Nikola Petrov fra Moskvas Carnegie Center, at "forsøgene på at genoprette en bleg udgave af USSR er mislykkedes og det er heller ikke lykkedes at fastlægge nogle spilleregler med Vesten om SNG". Derfor vil den nye russiske linje betyde tosidede forhandlinger med hvert enkelt land uden om SNG, som dermed kan have udspillet sin rolle.

Politisk pornofilm

Det kan dog blive svært for Moskva at få genoprettet et nogenlunde normalt forhold til især Georgien og Ukraine, som har efter revolutionerne har fået meget pro-vestlige ledere og hvor den hidtidige russiske indblandigspolitik har været en katastrofe for Rusland og har skabt kraftige antirussiske stemninger.

I tilfældet Ukraine bliver det ikke bedre af, at der i de russiske medier har været ført en hånlig ironisk kampagne imod den ukrainske premierminister Julija Timosjenko.

Bedre bliver det heller ikke af, at to kendte skandaleombruste russiske nationalister fra Vladimir Sjirinovskijs såkaldte liberaldemokratiske parti netop har færdiggjort en pornofilm med en kvinde, der skal forestille netop Julija Timosjenko, og en mand, der ligner den georgiske præsident Saakasjvili.

Følg disse emner på mail

Vores abonnenter kalder os kritisk,
seriøs og troværdig.

Få ubegrænset adgang med et digitalt abonnement.
Prøv en måned gratis.

Prøv nu

Er du abonnent? Log ind her