Video: Vincent F. Hendricks og Stefan Herman diskuterer fremtidens dannelse

Den fjerde samtale i Informations Moderne Idéer Digital Festival handler om fremtidens dannelse. Vi har inviteret Stefan Herman, rektor på Københavns Professionshøjskole, og Vincent Hendricks, professor i filosofi til en samtale om, hvordan det digitale livs udfordringer påvirker vores fællesskaber og almene og digitale dannelse? Vært for samtalen er Informations Mathias Sonne fra sit hjem i Berlin.
Vincent F. Hendricks er dr.phil., ph.d. og professor i formel filosofi. Han er leder af Center for Information og Boblestudier (CIBS) ved Københavns Universitet. Og så har han skrevet bogen Hvordan bliver vi digitalt dannede? sammen med Camilla Mehlsen. Bogen er en del af MODERNE IDEER-bogserien.
Stefan Hermann er rektor for Professionshøjskolen Metropol. Han er forfatter til en lang række bøger og har tidligere været vicedirektør på kunstmuseet ARKEN og chefkonsulent i Undervisningsministeriet. Han er forfatter til bogen Hvor står kampen om dannelsen? Som også er en del af MODERNE IDEER vidensserien.
Mest læste
Information.dk
Du skal være registreret bruger for at kommentere. Log ind eller opret bruger »