Tak til Information for at fortælle om de 20 danske værdier, som Kulturministeriet og Bertel Haarder (V) har udvalgt blandt folkets 2.000 foreslåede værdier.
Jeg blev ikke overrasket, da jeg blandt den borgerlige regerings udvalgte værdier ikke kunne finde den danske model.
Det kan ikke være tilfældigt, at hverken Septemberforliget, trepartsforhandlinger, fagbevægelsen eller arbejderbevægelsen ikke er med på listen.
Til gengæld afspejler listen – med værdier som den kristne kulturarv, andelstanken, hygge og tillid – tydeligt kultur- og kirkeministerens egne yndlingsværdier.
Jeg håber, at fagbevægelsen og venstrefløjen tager afstand fra denne tydelige klassekarakter, som udvælgelsen repræsenterer.
Det er desværre den finkulturelle elite, jeg giver dig ret, fagbevægelse har nok den største sammenhægs kraft i vor kultur.