Kjærsgaard
I denne weekend bliver der afholdt Folkemøde på Bornholm, og hvis nogen skulle være i tvivl om, hvorvidt mødet er folkeligt, så kan denne nogen passende deltage i arrangementet »Pia Kjærgaard laver græsk kylling og fortæller om Santorini«.
Pornolasse
Folkemødet handler som bekendt om at møde nye mennesker og holdninger, politikere fra højre møder politikere fra venstre, det offentlige møder borgerne, og således mødte tidligere overrabiner Bent Melchior skuespilleren Pornolasse i en debat om omskæring torsdag.
Schmeichel I
Det er VM, og ud over fodbold kan man i disse dage se reportageprogrammet The Peter Schmeichel Show, hvor den tidligere landsholdsmålmand Peter Schmeichel reklamerer for det autoritære styre i Rusland. Huttelihut.
Schmeichel II
Samarbejdet mellem Schmeichel og Rusland er både overraskende og kontroversielt. Men for at forstå nutiden skal man som bekendt kende historien, og allerede i 1990’erne reklamerede Schmeichel for en drik bestående af en blanding af mælk og appelsinjuice, Cowey. Schmeichel synes villig til at sælge ethvert produkt.