Hvad er årsagen til tørken?
Måske vil DR og TV 2 beskytte befolkningen mod bekymringer ved at fremstille tørken som noget, vi ikke behøver at forholde os til. Det er kun de efterhånden fåtallige landmænd eller de stakkels svenskere, der er i klemme, mens hovedparten af os bare skal underholdes om badevandstemperaturer, solcreme og forbud mod grillpølser.
Det er ellers ikke meteorologer, det skorter på. Vores public service-organer har fagmedarbejdere i hobetal – som efterhånden må føle sig som noget af en pinagtig samling pauseklovne. Situationen kalder på seriøsitet, og vi bør opfatte klimaforandringer som en national trussel, uden vi af den grund bliver hysteriske eller går i panik. Måske vil tørken drive over, eller måske er den ikke så alvorlig endda. Men at fortie det mulige omfang er mistillid til befolkningen og et angreb mod en demokratisk tradition om folkelig inddragelse.
Vi skal have sagkundskaben på banen: Hvad kan være årsagen? Hvad er perspektivet? Hvad kan vi gøre?
Mest læste
Du skal være registreret bruger for at kommentere. Log ind eller opret bruger »
Paul Beckwith fra Studies of Climatology fra University of Ottowa gennemgår på næsten daglig basis hvad der foregår på Arktis og hvilken betydning det har for vejr og klima.
Han taler om Climate Mayhem og Climate emergency. Hvis man savner en spændende føljeton her til sommervarmen er hans 15 minutters videoer måske det man søger. Dog ikke anbefalelsesværdigt for folk med sarte nerver.
https://www.youtube.com/watch?v=dG-GlVSKbJQ
https://www.youtube.com/watch?v=dG-GlVSKbJQ
Man bør også se den tredie video i trilogien
https://www.youtube.com/watch?v=fdtK2oH4M0c
PS; noget tyder på isfri Arktis i år. Måske allerede i denne måned.
Og vi husker jo alle, hvad den finske præsident sagde på et pressemøde i det Hvide Hus;
"If we lose the Arctic, we lose the Globe"
https://www.youtube.com/watch?v=LDSrGfdjdxA