Steve Bannon
Trumps ekschefstrateg har fundet sit nye store projekt. Til Daily Beast fortæller højregallionsfiguren, at han vil stifte en paneuropæisk bevægelse, The Movement, som skal forene europæiske højrepopulister i en ’revolte’ og vinde europarlamentsvalget 2019.
Matt Groening
Skaberen af Simpsons er klar med ny animationsserie, The Disenchantment. Den foregår i eventyrriget Dreamland, har en alkoholiseret prinsesse i hovedrollen og handler om »liv, død, kærlighed og sex, om hvordan latter kan hjælpe os til at overleve i en verden af lidelse og idioti«.
Melania Trump
Hvilken overlevelsesstrategi følger fru Trump? Meldinger om en lydoptagelse, hvor Trump taler om tystyspenge til en Playboy-model, han så under hustruens graviditet, fremkalder dette svar:
»Jeg fokuserer på at være førstedame og mor, ingen kommentarer.«
Ulven Peter
Peter Belli gav afskedskoncert i december, men det har han nu fortrudt, udtaler han til Billed-Bladet. Den 75-årige savner rock og rul, turnélivet, suset fra landevejen og publikums kærlighed. Tro aldrig en rockulv, der siger, at den ikke kommer tilbage.