Læserbrev

Få nu ændret reglerne i de uværdige reformer af førtidspension og fleksjob

Lovændringer er nødvendige, hvis vi skal sikre syge og ulykkesramte en værdig behandling. Vores kolleger, der har nedsat arbejdsevne, skal have bedre muligheder for at fortsætte på arbejdsmarkedet i et fastholdelsesfleksjob. Og de, der næsten ingen arbejdsevne har, skal have fred
Debat
12. november 2018

Endeløse ressourceforløb, langsommelig sagsbehandling og manglende værdighed.

Da 63 organisationer i efteråret 2017 gik sammen i alliancen Værdig Reform, var det kulminationen på mere end fire års frustrationer og kampe for de mange borgere, der med reformen af førtidspension og fleksjob fik forringet deres situation markant.

Talløse eksempler på mennesker, der er ramt af sygdom eller ulykke, har været fremme i medierne, siden loven trådte i kraft. Mennesker, der skal igennem det ene afklaringsforløb efter det andet, sendes i praktik uden jobperspektiv og bliver modregnet for de forsikringer, de selv har indbetalt til. Mennesker, der oplever, at systemet mistænkeliggør dem og deres situation.

Med Værdig Reform blev der skabt en stærk alliance, der havde stemme til at råbe politikerne op og vise dem, hvor der er behov for ændringer i reglerne om førtidspension og fleksjob. I det seneste år er der blevet holdt samråd, dialogmøder og høringer, ligesom medierne fortsat dækker situationen for den gruppe af borgere, der rammes af reformerne.

Vi har hørt politikere fra højre til venstre tilkendegive, at de er indstillede på at ændre i loven. Men der er ikke brug for flere ord. Der er brug for handling.

Lovændringer er nødvendige, hvis vi skal sikre syge og ulykkesramte en værdig behandling. Vores kolleger, der har nedsat arbejdsevne, skal have bedre muligheder for at fortsætte på arbejdsmarkedet i et fastholdelsesfleksjob. Og de, der næsten ingen arbejdsevne har, skal have fred.

Der er brug for langt større ændringer i lovgivningen. Det er nu, der skal løsninger på bordet, så alle bliver behandlet retfærdigt og værdigt.

Camilla Gregersen, Dansk Magisterforening, Mona Striib, FOA, Ellen Lykkegaard, 3F, Elisa Rimpler, BUPL og Martin Rasmussen, HK

Følg disse emner på mail

Vores abonnenter kalder os kritisk,
seriøs og troværdig.

Få ubegrænset adgang med et digitalt abonnement.
Prøv en måned gratis.

Prøv nu

Er du abonnent? Log ind her

Lise Lotte Rahbek

Jatak.

Eva Schwanenflügel, Heidi Larsen og Arne Albatros Olsen anbefalede denne kommentar
Anne Mette Jørgensen

Handling for pokker. Demokrati er blevet et flertalsstyre, der skider på mindretallet.
Gad vide om politikerne tror på reinkarnation. Der er et parti , der styrer DK, og det er DF.
De øvrige undtagen enhedslisten lader sig snurre rundt til uanede svimmelheds højder.
Jeg tror ikke mere på et x hver fjerde år. Huset på grunden er fuld af svamp og råd, så byg et helt nyt.

Eva Schwanenflügel og Anne-marie Monrath anbefalede denne kommentar
Anne-marie Monrath

Regeringen og DF har travlt med, at give deres vælgere og økonomiske støtter det de ønsker, valgkampen er gået i gang.
Glemt er syge og handicappede.
Vil lige minde om, at samfundets penge er vores alles.
Vi har alle betalt SKAT!
Syge og handicappede har arbejdet så længe de kunne, de troede på velfærdssamfundet, men da de fik brug for det, så var det aflyst.

Jeg er dybt bekymret for de mange syge og handicappede, der ikke får hjælp.
Politikerne (undtaget Enhedslisten) har glemt de svageste.
Da reformen blev vedtaget var vi mange (jeg er uddannet socialrådgiver), der vidste hvad der ville ske.
Alt er blevet som forudset, det er frygteligt barsk og ondt.
Tænk jer godt om, når i går til valg, det bliver mere og mere vigtigt, hvem vi stemmer på!

Niels Duus Nielsen og Eva Schwanenflügel anbefalede denne kommentar
Eva Schwanenflügel

Fagforeningerne har ikke løftet en finger for deres medlemmer der røg ud pga fleksjob.
De kan ikke længere være med i en A-kasse og optjene dagpenge.

Eva Schwanenflügel

PS. Deres ulykkesforsikring i pensionskassen er også røget.