Jeg er født i 1991 og i store træk opfostret af internettet. Det utæmmede, vildtvoksende internet. Det internet, hvor der ikke var forskel på voksne og børn, og hvor voksne indimellem gav sig ud for at være børn. Og vice versa.
For mig var det som at åbne en dør til Narnia, hver gang jeg ringede op på familiens modem.
Det var en tid med fælleskab på tværs af tidszoner. Jeg spillede tekstbaserede rollespil, sad hele nætter og chattede om de obskure interesser, som jeg åbenbart havde tilfælles med mennesker i Belgien, USA og Roskilde. Vi talte ikke om sociale medier, vi var bare sociale via digitale medier.
Verden var åben dengang. Sådan føltes den i hvert fald. Nu føles det, som om jeg er vidne til det frie internets svanesang – eller dødsrallen.
Ikke et pletfrit paradis
Seneste eksempel er Yahoos beslutning om at bandlyse ’voksent’ indhold på det sociale medie Tumblr, som blev opkøbt af den skrantende internetgigant i 2013. Med voksent indhold menes afbildninger af kønsdele, seksuelle handlinger og, oh gru, kvinders brystvorter. Med andre ord: erotik og porno.
Dén beslutning er af mange allerede blevet udråbt som en dødsdom over Tumblr. For kombinationen af nicheinteressefællesskab, fristed for minoriteter og mere eller mindre udsyret erotik var det, der gjorde Tumblr særligt.
Et Tumblr-feed kan både rumme lange tekster om social retfærdighed, top 10-lister over søde kattegifs, queerfortolkninger af Harry Potter, erotisk fanfiktion om historiske personer og hjemmelavet billedpornografi.
For mange, og især for LGBT+-personer, var Tumblr et sted, hvor man kunne finde sig selv – og sin seksualitet – blandt ligesindede, og udleve sider af sig selv, som man måtte holde skjult i det ’virkelige’ liv.
Som en Tumblr-bruger skrev i en kommentar i The Washington Post under den rammende overskrift ’Hvil i fred, Tumblr-porno, du har gjort mig til den, jeg er’, så var det netop det, at alle typer indhold, seksuelt som ikkeseksuelt, blev præsenteret på samme hylde, der gjorde Tumblr noget særligt.
»Det gav os frihed til at skabe og fremføre en udgave af os selv, der ikke nedtonede vores seksualitet, som vi ofte bliver presset til at gøre offline.«
Det beyder ikke, at Tumblr er et pletfrit paradis. Der er gode, dårlige og virkelig skøre aspekter af platformen. Og Yahoos beslutning kom ikke ud af det blå, men som reaktion på en sag om deling af børnepornografi.
På vilde buske
Det er den vej, det går. For at bekæmpe noget ondt (og lad der ikke herske tvivl om min holdning: børnepornografi er ondt), indfører vi stadig strengere regler og forbud. Prisen er frihed. Prisen er de små frirum, vi hidtil har haft i fred.
For nylig deltog jeg i en større teknologikonference, hvor omkvædet til alle sange om sociale medier var:
»Internettet er gået i stykker. Vi må reparere det.«
Med ’reparere’ mente folk som regel ’regulere’. Internettet er big business og big politics. At det skulle kunne regulere sig selv, lyder mest af alt som en liberalistisk utopi.
For der er problemer. Mobning, seksuelle krænkelser, hadegrupper og fake news. Indblanding i demokratiske valg og sågar opildning til folkemord.
Internetgiganterne svarer med strengere regler for indhold, mens de krampagtigt forsøger at beskytte deres forretningsmodel, der som regel går ud på at høste og videresælge din og min data.
Hvis der nogensinde var en uskyld, er den røget for længst. Som vi plejer at sige på internettet: This is why we can’t have nice things.
Så måske er det ikke blot den vej, det går, men den vej, det er nødt til at gå. Men inderst inde har jeg det stadig som Tove Ditlevsen:
»Mit hjerte hader pæne voksnes hækkeklippesaks/ det er på vilde buske verdens sjældne blomster gror.«
Én for én bliver internettets vilde buske klippet ned og skåret til. For profit, for børnene, for demokratiet og for at afværge misvækst og forrådnelse.
Når jeg kigger ud over de snorlige rækker, savner jeg den verden, som opfostrede mig. Og drømmer om, at vi en dag bygger noget nyt sammen. Noget, hvor vi kan være os selv igen. Og jeg vil håbe, at vi til den tid har lært, hvordan vi passer på det.
Mikka, fællesskabet findes stadig, men du finder det ikke på de traditionelle sociale platforme, som for længst er overtaget af pengemænd og amerikanske moralister.
Selv bruger jeg, udover Informations kommentarspor, kun Youtube, og selv om Youtube på det nærmeste er blevet et monopol, der også er blevet korrupt, er der faktisk konkurrerende sider, som ikke bliver censureret overhovedet, fx bitchute og dtube. Disse sider er også lokaliseret på en central server et eller andet sted, og er derfor også i fare for at blive opkøbt og kommercialiseret ligesom alle de andre platforme.
Men før du bliver alt for deprimeret så prøv at læse om Holochain:
https://holochain.org/
Der er tale om en app, som kan skabe åbne netværk uden en central server, altså uden en instans, som kan blokere indhold eller tjene penge på dine aktiviteter, med mindre du giver tilladelse til det. Teknologien minder lidt om bittorrent, så vidt jeg kan se; kodeordet er gensidig suverænitet for brugerne, i modsætning til den nuværende afhængighed af en central udbyder.
Her er en video, hvor en af programmørerne i et interview forsøger at udfolde sin vision:
https://www.youtube.com/watch?v=8pnzg8eMb2o
Jeg kan i øvrigt helt følge dig, det var meget sjovere i gamle dage, før købmændene fandt ud af at tjene penge på nettet. Men jeg er sikker på, at det kun er en bølgedal, vi befinder os i, den unge generation er i fuld gang med at genopfinde internettet, så jeg tror kun det er et spørgsmål om tid, før vi slipper for moralisterne og bagstræberne.
Så vidt jeg kan se kræver det blot en vaks programmør med en vision for at gøre det frie vildtvoksende internet til en realitet; teknologien står allerede på en server et sted i USA og venter på mennesker, der ønsker at skabe nye netværk. Man skal kun have adgang til denne server en enkelt gang, for når man har downloadet softwaren er man sin egen suveræn, der kan invitere andre ind i netværket, hvor de alle er suveræne.
Ville enhver nøjes med sit og opføre sig ordentligt, var ingen love og regler nødvendige.
Fejlhusket forord fra hine tiders lovsamling.
Det er ikke internettet, der er problemet. Det er bare den første INET generation, der er sluppet løs i slikbutikken.
Lidt på samme måde som det vilde vesten, kommer det vilde internet selvfølgelig ikke igen. Glæd dig over, at du fik lov til at opleve det og fortæl dine børnebørn... arh, måske er det ikke det hele du skal fortælle:)
Søren Kristensen; jeg er 74 nu, og synes mer' & mer', at vi har levet i den bedste af alle (decentrale) tider, hvor alt var muligt og verden fuld af eventyr og gæstfri små steder..
Just præcis, Svend Erik Sokkelund, vi levede vores ungdom i et mærkeligt hul i historien, som en god ven har udtrykt det. Et hul, hvor alt var muligt og der var alle mulige gode grunde til at tro på fremtiden. Og dette siger jeg ikke kun, fordi det er min ungdom, der er tale om, og at jeg derfor er nostalgisk - jeg kan belægge denne påstand med tal, der viser, at selv om verden i 60'erne, 70'erne og 80'erne ikke var den bedste af alle mulige verdener, så var den noget af det tætteste, vi som mennesker nogensinde har været.
Jeg har sgu ondt af de unge, der ikke får lov til at opleve den frihed, som vi tog for givet. Vore forældres generation var langt mere generøse, end vi kunne forstå dengang. De glædede sig over at kunne aflevere en verden til deres børn, som var bedre end den, de voksede op i; vi, derimod, må aflevere en verden på randen af en katastrofe.
Så ja, vi levede sgu i et mærkeligt hul i historien.
Rettelse til mit første indlæg i denne tråd: Jeg ser nu, at Holochain kræver, at man skal anskaffe sig et stykke hardware, som så fungerer som server for det netværk, man ønsker at opbygge. Denne hardware ligner en Playstation, og kommer til at koste nogenlunde det samme.
Ved hjælp af denne hardware bliver man så sin egen suveræne netværksudbyder, det være sig af nyheder, spil, strikkeopskrifter eller hvad man nu ønsker at have sammen med andre - helt uden indblanding fra Google, Facebook, Twitter eller hvad de alle sammen hedder.
Den eneste hurdle jeg ser ved projektet er at få kendskabet til sin egen suveræne platform distribueret; i starten må det nødvendigvis ske via de gamle, centralt styrede netværker, men på et tidspunkt bliver der vel tilstrækkelgt mange store suveræne netværker til, at vi helt kan undvære monopolerne.
Og hvis gamerne synes om ideen, vil der meget, meget hurtigt befinde sig millioner af suveræne små servere rundt omkring i de små hjem.
Uden sammenligning i øvrigt, på den på hverken det åndlige eller rationelle plan, kan man sammenligne det anarkistiske 1. generations internet med 1. generations kabel TV. Den gang med Kanal København........
Niels Duus Nielsen nævnte Holochain. Der er osse andre decentraliserede platforme hvor man kan opleve nybyggerånden fra 80'erne og 90'erne:
⌘ https://www.scuttlebutt.nz/ – et socialt netværk uden nogen central server overhovedet
⌘ https://datproject.org/ – DAT-protokollen med browsere til desktop og mobil: https://beakerbrowser.com/ og https://bunsenbrowser.github.io/
Mastodon er et decentraliseret (federeret) social netværk, som har mange af de dyder, der bliver efterlyst i kommentarerne.
Den mest kendte "instance" er https://mastodon.social/ - jeg er selv meldt på https://freeradical.zone/
Hvor man registrer sig betyder praktisk taget intet, da alt bliver federeret mellem de forskellige instances.