FOLK
Danske Bank I
Danske Banks chefstrateg, Henrik Drusebjerg, har været i Deadline på DR1, og her kom han med en frisk bemærkning: I økonomiske kriser har de unge lært, at man kan læne sig tilbage og blive reddet. »Det giver en generation, som mangler vilje og knofedt til at tage fat«.
Danske Bank II
Udtalelsen har siden vakt stor vrede. »Den neoliberale, kapitalistiske selvforståelse er virkelighedsflugt på steroider,« skriver en på Twitter. Andre spørger, hvorfor Danske Bank egentlig stadig findes, og om Drusebjerg ønsker at være et ikon på elendig krisekommunikation?
Danske Bank III
Her på Folk-redaktionen prædiker vi næstekærlighed, for ville det ikke være fedt, hvis vi bare alle sammen kunne være rigtig gode venner? Derfor opfordrer vi folk til at holde vreden inde. Stop lemmingekritikken, og lyt til, hvad manden egentlig siger. Han har jo ret.
Danske Bank IV
Unge mennesker er da nogle dovne slendrianer. De hvidvasker alt for lidt, har alt for få skandalesager og misbruger alt for få af andre folks penge til at gøre sig fortjent til gyldne håndtryk og enorme støttepakker. Find knofedtet frem, og svindl dig til tops!
Ønsker du at kommentere artiklerne på information.dk?
Du skal være registreret bruger for at kommentere.
Log ind eller opret bruger »
Druseberg har fat i en universel sandhed beskrevet så længe der har været skriftlige kilder og sikkert mundtligt om bålet i neandertalernes ældreråd.
De unge mangler vilje og evner til at løfte byrden efter de gamle.
@Lærke Cramon
Du har bare så meget ret i din gengivelse af Danske Banks karakteristik af ungdommen
Og man kunne tilføje, at ungdommen er alt for ømfindige, når det gælder incasso ....
Selvfølgelig kan Danske Bank sende kunderne til inkasso uden at have styr på Bankens tilgodehavende
Selvfølgelig kan Danske Bank sende kunderne i Fogedretten uden at have styr på Bankens tilgodehavende - og ved samme lejlighed sætte kunderne i RKI.
Selvfølgelig kan Danske Bank sende kunderne til Domstolene uden at have styr på Bankens tilgodehavende - Domstolene har jo tillid til Bankens opgørelser, og taberkunderne har alligevel ikke forudsætninger for at regne efter og har ikke opbevaret alle de gamle bilag.
Selvfølgelig må taberkunderne herved tåle at få lagt sagens omkostninger oven i den gamle gæld.