Pilou Asbæk har meldt sig ind i Socialdemokratiet, hvor han i bedste Game of Thrones-stil kan manipulere Mette Frederiksen og spille ministre ud mod hinanden.
Pilou Asbæk I: Socialdemokratiet har fået et nyt medlem, og det er ikke en hr. hvem som helst, men selveste Pilou Asbæk, nationens store internationale stjerne, som på Twitter forklarer beslutningen i en cool danglish terminologi, der lyder, som noget folk får tatoveret hen over brystet:
Pilou Asbæk II: »Der blev sagt: If you can’t join them, beat them. Jeg tænker omvendt. Join them, talk to them«. Man får næsten kuldegysninger, hvis man forestiller sig sætningen læst op med Euron Greyjoys røst, så godt er det. Og nu vil Pilou Asbæk altså tale med sosserne indefra.
Pilou Asbæk III: Det er primært regeringens flygtningepolitik, som skuespilleren vil ændre på, men hvorfor stoppe der? Pilou Asbæk kan være den trojanske hest, vi alle sammen har ventet på. Han har potentiale til at stryge til tops og lige ind i regeringens magtfulde koordinationsudvalg.
Pilou Asbæk IV: Derfra kan der gå ren Game of Thrones i den, og Pilou kan være jokeren, der kommer ind fra siden og manipulerer Mette Frederiksen og spiller ministre ud mod hinanden. Så Pilou, hvis du læser med: Red også lige klimaet, folkeskolen, og giv sygeplejerskerne en ordentlig løn.
FOLK
Informations egen sladderspalte, hvor ingen er for høj eller lav nok til at flyve under radaren. Et uundværligt og personorienteret nyhedsoverblik.
Seneste artikler
Hvem mon er Folketingets eneste cannabisordfører?
25. maj 2022Velkommen til FOLK, Informations daglige sladderspalte, hvor ingen er for høj, og ingen er lav nok til at flyve under radarenDR gør sig uvenner med forskerkilder i et nyt satireprogram
23. maj 2022Velkommen til FOLK, Informations daglige sladderspalte, hvor ingen er for høj, og ingen er lav nok til at flyve under radarenMette Frederiksens nye podcast: »Højstemt selviscenesættelse for 500, tak!«
21. maj 2022Velkommen til FOLK, Informations daglige sladderspalte, hvor ingen er for høj, og ingen er lav nok til at flyve under radaren
Enig, Lærke Cramon, giv sygeplejerskerne en ordentlig løn!
Genindfør anstændighed i handicappolitik
Center for Ludomani foreslår et totalt forbud for reklamer for spil, hvad siger Pilou Asbæk til det?
Genindfør anstændighed og fornuft
Mvh Hanne Pedersen
Han skal først i bagerlære, og lære at bage en rævekage, så han ved hvordan den ser ud.
Den ser for øvrigt ud som følger, masser af krop ingen hoved, og røv i begge ender.
Ind til de andre dårlige skuespillere i Socialdemokratiet.
Shooting Star