Verdens rigeste mand, Elon Musk, vækker vrede fra flere steder på Twitter, men får ros fra Kinas ambassadør i USA
Elon Musk: Verdens rigeste mand øver sig atter i Twitter-diplomati. For nylig vakte han ukrainsk vrede med en fredsskitse, der indebar afståelse af Krim. Nu forsøger han sælge Taiwan en Hongkong-model som kinesisk provins med ’eget system’.
Qin Gang: Kinas ambassadør i USA roser milliardæren (der har elbilfabrikker i Kina) for udspillet – velvidende, at Hongkong-modellen i dag er en hul skal. Fra Taiwan er svaret tak, men nej tak: ’Vores frihed og demokrati er ikke til salg’.
Niels-Christian Holmstrøm: FCK’s oldermand har studeret bookmakernes oddshistorik og noterer, at aldrig i Champions Leagues tid har der været nogen større underdog end FCK i aften mod Manchester City. Mest, fordi City er så exceptionelt stærke, håber han.