Der har i den forgangne uge verseret en interessant diskussion i Informations debatspalter om højrefløjens støtte for oprørerne i Iran. Diskussionen er initieret af dansk-iraner og cand.mag. i historie Emil Vatani, som i sit indlæg den 13. oktober kritiserer gruppen Frit Iran for at invitere blandt andre Dansk Folkeparti og Trykkefrihedsselskabet til en demonstration.
Vatani mener, at Frit Iran hjælper højrefløjen med at tage den iranske befolkning som gidsel for at promovere sig selv – en befolkning, som indvandrerkritiske røster ellers til daglig kæmper for flygtningestramninger imod. Til dét svarer Frit Irans talskvinde, Jaleh Tavakoli, i avisen den 14. oktober, at det omvendt er Vatani, der tager oprøret som gidsel for at tale om dansk udlændingepolitik.
Ja, DET kan blive spændende at se:
Tom snak - eller handling?
Tja, bumbum mon ikke det vil blive noget med at “vi støtter dem i deres kamp; de skal bare kæmpe den hjemme hos sig selv”
Der sidder jo allerede flygtninge fra Iran i kjærshovedgård som regering og højrefløj vil sende i armene på mullaherne.
Ja, det er ikke nemt for de iranske kvinder. Og der er andre aspekter, som er lige så truende for alle os andre.
Det er ikke så almindeligt kendt, at præstestyret lige siden det kom til magten i 1979 har opbygget et magt- og undertrykkelses apparat, som overgår alt, hvad der er kendt i regionen. New York times har en artikel i dagens udgave om det:
https://www.nytimes.com/2022/10/17/world/middleeast/iran-protests-revolu...
Mange betragter Iran som en del af den arabiske verden, fordi Iran er en islamisk stat, men iranerne er ikke arabere og taler et helt andet sprog. Og så har landet faktisk en temmelig - teknologisk - højtudviklet våbenindustri, hvad Putin lige nu nyder godt af i sin krig mod Ukraine. Iran har fra starten af krigen tilbudt Putin våbenhjælp. Selv om de nu forsøger at trække i land.
Iran har i årevis produceret en hel række droner, som sandsynligvis er på højde med vestlige droner – og måske bedre en russernes egne droner. Og iranerne har titusindvis af dem på lager. Iran har tidligere med åbenlys stolthed udstillet og demonstreret dem. Og som gode muslimer, giver Koranen dem ret til nu at forløgne deres deltagelse i Putin krig. Det ved regimets skriftkyndige præster i regimest top, selvfølgelig alt om. Listen over de iranske droner er ret imponerende:
https://en.wikipedia.org/wiki/UAVs_in_the_Iranian_military
Hvad russerne og iranerne i øvrigt har gang i, kan man jo gætte sig til. Olie og gas har Iran ikke brug for, men Putin vil i den nuværende internationale situation sikkert ikke have noget imod, at Iran fremstiller den atombombe, som landet er klar til at fremstille, og russerne kan selvfølgelig hjælpe Iran med de sidste detaljer, hvis det skulle være nødvendigt.
Og så kan Putins atomtrusler pludselig gå hen og tage en helt ny dimension.
https://www.berlingske.dk/internationalt/iran-vi-kan-fremstille-en-atomb...
Hvis man kradser lidt i overfladen af den seneste kritik af Frit Iran og Jaleh Tavakoli, så viser det sig, at den nok har rødder helt tilbage til omkring 2007 - 2010, da Jaleh Tavakoli ”forrådte” Enhedslisten med bl.a. disse ord: "I kølvandet på hele Asmaa-sagen følte jeg, at det var endnu vigtigere, at Enhedslisten gjorde det klart, hvad vi tog afstand fra og ikke tog afstand fra." Det var den gang, hvor Enhedslisten troede, en konservativ, troende muslimsk kvindes samfunds- og menneskesyn var foreneligt med partiets marxisme.
Og selvfølgelig må vi ikke glemme den allestedsnærværende Israel-Palæstina-konflikt. Ligegyldigt, hvor irrelevant den strid måtte være i denne sag, så vil nogle med næb og kløer inddrage den.
Hvis højrefløjen virkelig var så fandens ivrende efter at vise solidaritet med de iranske frihedskæmpende, så bør der for alvor tages til genmæle hvordan de anser at palæstinenserne stadig terroriseres af den Isrealske apartheidstat, som de nægter at beskylde for angribende part.
Hvis de gjorde det, kunne der være noget om snakken vdr. støtten til moderne muslimer.
Hvis ikke, er det blot endnu et eksempel på, at de kun er interesseret i regimeskift.
Hvilken handling er det højrefløjen skal udøve og hvad er det for en handling udøver over for Iran, Inger Petersen ?
Ups, venstrefløjen udøver, beklager
Hvad mener du?
Så vidt jeg husker, har jeg ikke udtalt noget som helst om hverken venstre- eller højrefløjs udøvelser af nogen som helst handlinger...
Tom snak refererer vel til tekstens udsagn om højrefløjen, eller hvad ?
Det referer til alles symbolsnak uden nogen handling, når alvoren indtræder.
Ingen nævnt, ingen glemt.
Altså tom snak.