Emne

auktioner

Dyrt spil om fremtiden

FREMTIDEN kommer, men den er udskudt nogle år. Sådan omtrent kunne man sige om den tredje generation af mobiltelefoni, der i denne tid befinder sig en kritisk udviklingsfase. Hvis man vil forstå hvorfor, må man først skrue tiden to-tre år tilbage...

New York Times til newyorkere: hold jer væk!

New York Times bygger nyt luksus-kontor på en eksproprieret grund ved Times Square, og avisen har sikret sig, at folk, særligt fattigfolk, ikke kommer for tæt på

'Man kan jo ikke se på tingene, hvor de kommer fra...'

I øverste jakkelomme kan man lige netop skimte det sorte mikrofonhoved. Ledningen til redaktionens bedste båndoptager er omhyggeligt skjult under den sorte herrejakke. Nede i tasken ligger en stak amatørfotos af fem smukke kinesiske gravfigurer til fods og til hest, en afghansk stenbuste, en forgyldt budhafigur samt et fragment af en gammel afghansk søjle...

Minister skoleret i auktionssag

Politikere er rystede over, at det kan lade sig gøre at afsætte illegal kulturarv i de danske auktionshuse

Den dag Afghanistans kulturkatastrofe nåede til Kastrup

Plyndringen af Afghanistans kulturarv er nået til Danmark. I alt 96,8 kilo smuglergods er blevet beslaglagt af toldmyndighederne i Kastrup i løbet af det seneste år, men indtil videre er smuglerne sluppet uden straf

'Horrible argumenter'

Det Kongelige Biblioteks direktør Erland Kolding Nielsen, som også er leder af Kultur-værdiudvalget, er forarget over Glyptotekets argumenter for at beskytte tyvekosterne fra den dømte smugler Giacomo Medici og hans mellemmand Robert Hecht - i går erkendte Glyptotekets direktør, at museet nok har flere stjålne skatte end de hidtil afslørede

Minister erklærer krig mod kunstsmuglerne

Museer og auktionshuse modtager et hyrdebrev, der skal få dem til at overholde det internationale forbud mod smugleri. Kulturministeriet er gået i gang med at undersøge, om lovgivningen skal strammes op. Kulturordførere efterlyser indgreb nu

Klimakvoter kan forgylde flyselskaber

I dag foreslår EU-Kommissionen en kvoteordning for luftfartens CO2-udledning. Miljøfolk frygter slap ordning, der gør ondt værre, industrifolk er tilfredse

Lyngbysagen optrappes

En række latinameri-kanske lande vælger nu at gå rettens vej for at få udleveret mere end tusind illegalt indsmug-lede kunstgenstande, som det danske politi har beslaglagt

Munch-litografi solgt til rekord-pris

Et af maleren Edvard Munchs 'Madonna'-billeder er blevet solgt i Oslo til den hidtil højeste auktionspris for et af hans grafiske arbejder, skriver Politiken. Litografiet endte på den årlige Munch-auktion med at få hammerslag på 5 millioner norske kroner...

Sider

Mest læste

  1. Pelsjægere i Sibirien jager zobler under ekstreme forhold langt ude i ødemarken, men de snydes, så vandet driver af det statslige monopol, der opkøber skindene
  2. Fiskeriet er idag mere ubæredygtigt end for 15 år siden
  3. En berømt amerikansk plakat fra Anden Verdenskrig bruges i den aktuelle danske lønkamp - med ikonets styrke og klicheens svaghed
  4. Magtbalancen i kunstverdenen forskubbes, fordi russere og arabere opkøber kunst og malker Vesten for kulturel kapital. Senest er en Francis Bacon solgt for 86,3 mio. dollar
  5. En broget blanding af et købestærkt københavnsk bourgeosi og rundryggede rokokointeresserede auktions-entusiaster frekventerede i går Bruun Rasmussens lokaler i Bredgade, da auktionshuset holdt reception i anledning af sit 50 års jubilæum...
  6. I dag foreslår EU-Kommissionen en kvoteordning for luftfartens CO2-udledning. Miljøfolk frygter slap ordning, der gør ondt værre, industrifolk er tilfredse
  7. Regeringen vil med et nyt lovforslag forbyde dommere at bære religiøse symboler i retten. Men har regeringen overset, at Domstolsstyrelsens - og samtlige danske domstoles - logo viser et tydeligt kristent kors?
  8. At kende forskel på ægte malerier og forfalskninger er det samme som at kende forskel på tvillinger, siger kunstekspert Preben Juul Madsen