ANDRE AVISER MENER
Berliner Zeitung
BERLIN, 28. juni - De italienske vælgeres nej til øge premierministerens og regionernes indflydelse på bekostning af parlamentets repræsenterer et alvorligt tilbageslag for centrumhøjreoppositionen. Den tabte folkeafstemning er tredje chokbølge, der rammer centrumhøjre-koalitionen inden for to en halv måned, efter to tabte valg.
At nej-stemmerne var i klart overtal selv i hans egen Milano-højborg var det værst tænkelige varsel for Berlusconis fremtidsudsigter som fortsat leder af Italiens centrumhøjre. Tiden synes virkelig at være inde til lettet at udbryde: Ciao Silvio.
Le Nouvel Observateur
PARIS, 28. juni - Efter mandagens tv-interview må det stå klart for enhver, at præsident Jacques Chirac kun er præsident af navn og ikke af gavn og intet som helst har forstået af situationen i Frankrig. For længst har det stået klart, at han ikke længere fremstår som borgerlig samlingsfigur, men er i dag en mand helt uden tyngde Politisk er Jacques Chirac helt færdig. Han er gammel, fysisk affældig og frem for alt, ekstremt upopulær: Franskmændene ønsker ikke længere at have noget gøre med ham.
Ungdommens Dagblad
BEIJING, 23. juni - Den verdensberømte videnskabsmand Stephen Hawkings tilstedeværelser ved den Intenrnationale Konference om Strenge-teori 2006 i Kinas hovedstad blev et enormt tilløbsstykke. Hundredvis af studerende valfartede til konferencecenteret for at opleve den store mand i levende live. Den 64-årige Hawking betegnede sig selv som "...optimistisk, romantisk og stædig af natur." Han sagde videre:"Skønt min krop ikke er fri, er min ånd i stand til at flyve igennem sorte huller, ru og tid. Adspurgt om, hvad han syntes bedst om ved Kina, svarede han:"Maden, kulturen og kvinderne."
Mest læste
Du skal være registreret bruger for at kommentere. Log ind eller opret bruger »