Tvindsvindel er topstyret
Der er alligevel noget at komme efter hos Tvind, fastslog Vestre Landsret med en dom tirsdag på ubetinget fængsel på to år og seks måneder til den tidligere talsmand Poul Jørgensen.
Mens byretten i 2006 pure frikendte Poul Jørgensen sammen med blandt andre Tvind-stifteren Mogens Amdi Petersen for tiltalen om skattesvig og underslæb, så fastslog landsretten, at den tidligere talsmand har begået ulovligheder i forbindelse med pengeoverførsler fra Tvinds humanitære fond til Tvinds almindelige aktiviteter.
Kun Poul Jørgensens personlige skyld er bedømt, men anklagemyndigheden procederede på, at Poul Jørgensen har handlet i forening med Amdi Petersen og fire andre Tvind-topfolk, som skjuler sig i udlandet.
Anklagemyndigheden havde krævet mindst tre års ubetinget fængsel til Poul Jørgensen.
Bestyrker anklageren
Vestre Landsrets dom over Poul Jørgensen bestyrker anklagemyndighedens sag mod Mogens Amdi Petersen og fire andre Tvind-topfolk, som holder sig skjult i udlandet for retsforfølgelse.
Mest læste
Information.dk
Du skal være registreret bruger for at kommentere. Log ind eller opret bruger »