Kommentar
Læsetid: 1 min.

Er din kommune klimasynder?

Dagbladet Information undersøger danske kommuners klimaindsats. Hjælp os og del din viden med vores hold af journalister: ’Hvem kæmper nu for klimaet?’
Dagbladet Information undersøger danske kommuners klimaindsats. Hjælp os og del din viden med vores hold af journalister: ’Hvem kæmper nu for klimaet?’
Indland
30. november 2010

Borgmestre fra hele landet har stået i kø for at skrive under på den såkaldte klimakommuneaftale, men indtil videre lever kun otte ud af de 48 klimakommuner der har tiltrådt aftalen op til deres CO2-forpligtelse.

Dagbladet Information undersøger danske kommuners klimaindsats. Hjælp os og skriv dine oplevelser med den kommunale klimaindsats her i debattråden: er din kommune en klimasynder eller fortjener den ros? Og hvad skal der egentlig til for at lykkedes?

Serie

COP16 - læsernes bidrag

COP16 er i fuld gang, men hvordan står det til med klimaindsatsen i Danmark? Vi håber, at I vil hjælpe os med at grave videre i Danmarks klimaproblemer.

Seneste artikler

  • Kender du til greenwashing?

    2. december 2010
    Dagbladet Information undersøger danske kommuners klimaindsats. Hjælp os og del din viden med vores hold af journalister: ’Hvem kæmper nu for klimaet?’

Vores abonnenter kalder os kritisk,
seriøs og troværdig.

Få ubegrænset adgang med et digitalt abonnement.
Prøv en måned gratis.

Prøv nu

Er du abonnent? Log ind her

ODENSE KOMMUNE: Det er måske ikke en egentlig klima-fejl, men en miljøfejl. ODENSE KOMMUNE har trods gentagne henvendelser fra min og andres side IKKE gjort nogen som helst anstalter til at fjerne en formelig plantage af bjørneklo. Det ca. 2 hektar store stykke ligger lige op ad boligkvarteret 'Lindvedparken'samt Rudolf Steiner Skolen, parallelt med Svendborgvej bag kastanietræerne på strækningen fra den smukke gamle Lindved Vandmølle til Lindved å's forløb under Svendborgvej.

Jamen det gør vi borgere da! Teknologien i dag er så simpel at det kan vi sku selv finde ud af! Vi har tænkt os at inddrage kommunerne i samarbejde med at udvikle gratis og økologisk mad til hele aalborg kommune. Projektet præsenteres for aalborg kommune næste uge. Så vil i snakke med nogen der har styr på det. Så venligst kontakt pr. email. Homeryougenius@gmail.com

Udendørs skøjtebaner og opvarmning af fordboldbaner.

En række kommuner har haft eller planlægger udendørs skøjtebaner og fodboldbaner. På følgende link kan man se en oversigt over, hvor der er udendørs skøjtebaner:

http://www.danskate.dk/da/Dansk%20Skoejte%20Union/Kontakt/Udendoers%20sk...

Så sent som i 2006 var der påtænkt en udendørs skøjtebane ved Gladsaxe Rådhus. Projektet blev/bliver støttet af partier, som kalder sig "grønne". Banen er dog endnu ikke blevet etableret.

Hvordan hænger det mon sammen med CO2-regnskaber?