Nyhed
Læsetid: 3 min.

Villys verden

SF bliver i regeringen, Villy Søvndal som formand for partiet og som udenrigsminister i regeringen. Sådan lød meldingen på SF’s sommergruppemøde i går i Fuglsø på Syddjurs. Her en opsummering af Villy Søvndals svar til Informations Amalie Kestler på …
Indland
17. august 2012

… den generelle uro i SF

»Det er i sagens natur en situation, jeg som formand for SF og som SF’er tager alvorligt.«

»SF har aldrig haft så stor politisk indflydelse, som vi har i øjeblikket. Vi vil kæmpe for vores holdninger, for vores forslag – også selv om vi ikke lige nu har flertal for dem.«

»Vores visioner opgiver vi ikke. Vores holdninger opgiver vi ikke. Det er selve meningen med at være i politik – for SF. Og for mig.«

… efterårets politiske fokus

»Regeringen har lavet en lang række initiativer, der skal hjælpe Danmark på langt sigt. Nu er tiden kommet til at fokusere på det nære: den, der frygter arbejdsløshed, den, der risikerer at miste sine dagpenge, den unge uddannede, der ikke kan skimte et job, og den, der ikke ved, om pengene slår til næste måned.«

»Vores store prioriteringer i det her efterår er for det første ungdomsarbejdsløshed og praktikpladser. For det andet fokus på dem, der står til at falde ud af dagpengesystemet. Og for det tredje: bedre sundhedsmuligheder og en styrkelse af psykiatrien.«

… regeringssamarbejdet

»Vi regerer under de vanskeligste konjunkturer i mange år. Vi er en mindretalsregering bestående af tre partier. Men der er en lang række ting, som allerede er blevet bedre under den her regering.«

… Özlem Cekic

»Det tror jeg hellere, gruppeformanden må svare på.«

… Enhedslisten

»SF er optaget af at have et ordentlig forhold til vores parlamentariske grundlag, Enhedslisten. På en række områder er vi naturligt i nærheden af dem. Derfor lad mig slå fast: Enhedslisten ønsker, i modsætning til VKO, at denne regering klarer sig. Det vil jeg gerne kvittere for. Derfor opfatter jeg det også som noget helt naturligt, at vi laver finanslov med Enhedslisten.«

… dagpengene

»Den bedste hjælp er at skabe job. Ellers skal vi have fokus på, hvordan vi kan hjælpe dem, der står til at falde ud af dagpengesystemet.«

»Det afgørende er ikke styrkeprøve i regeringen. Det afgørende er at hjælpe de mennesker, der ryger ud af dagpengeperioden fra årsskiftet og frem.«

»Jeg vil ikke ind på konkrete anvisninger. Det positive er, at regeringen anerkender, at vi har et problem. Derudover er det ikke hensigtsmæssigt for processen, at man låser sig fast på noget.«

Er det ikke bare en gratis omgang, når I ikke er konkrete?

»Jeg tror, enhver kan se, at det i en situation som den her ikke er en god idé, at hver enkelt parti bidrager med enkeltelementer og fastlåser debatten.«

… Aage Frandsen

»Man skal jo altid skal læse det, som Aage skriver med omhu. Så skal man bagefter overveje, hvor man er enig med ham, og hvor man er uenig med ham. Og det er klart, at jeg er uenig med Aage i hans vurdering af regeringen.«

»Men der er et sted, hvor jeg synes, han har ret. Nemlig i at man som regeringsparti altid skal være opmærksom på det lange sigte.«

Følte du kronikken som en dolk i ryggen?

»Nej, nej. Haha. Jeg kender Aage. Aage er en af mine bedste venner. Jeg kan godt forstå dramatikken – at hver gang der er debat i et parti, og én skriver noget, og hvis man så kan finde bare en flig af uenighed, så er det dramatisk. Men det er det her ikke.«

… sig selv

»Jeg har haft mange rejsedage det sidste halve år på grund af EU-formandskabet. De skal nu konverteres til formandsopgaver. Jeg vil også i efteråret rejse rundt i Danmark og mødes med danskere og vores partifæller.«

»Jeg har haft tre job det sidste halve års tid. Det er en af grundene til, at jeg holder mig så godt. Jeg har både været formand, udenrigsminister og præsident for udenrigspolitikken i EU. Det er selvfølgelig krævende, men det gode er, at der går 14 år, før Danmark igen skal have formandskabet i EU.«

Har det været sværere end du troede?

»Nej, men det er fast arbejde. Det medgiver jeg.«

Følg disse emner på mail

Vores abonnenter kalder os kritisk,
seriøs og troværdig.

Få ubegrænset adgang med et digitalt abonnement.
Prøv en måned gratis.

Prøv nu

Er du abonnent? Log ind her

Esben Maaløe

Fedt - en mere der har fået fast arbejde!

»SF har aldrig haft så stor politisk indflydelse, som vi har i øjeblikket. Vi vil kæmpe for vores holdninger, for vores forslag – også selv om vi ikke lige nu har flertal for dem.«

Du godeste, det var/er SF holdning at de svage skal betale regningen på krisen!

Eller har Sf bokset skyggekamp i mørke, og på den måde kæmpet kampen.