Feature
Læsetid: 8 min.

»De slår hele kloden ihjel. Bogstavelig talt«

En gruppe klimaaktivister fra den internationale bevægelse Extinction Rebellion blokerede tidligt onsdag morgen indgangen til hovedkontoret hos olieselskabet Total i København. De mener, at olieselskabernes lobbyarbejde og udvinding af fossile brændstoffer vil være skyld i en regulær masseudryddelse. Der er ikke længere andre muligheder end civil ulydighed, lyder det
Klimaaktivister fra bevægelsen Extinction Rebellion lavede onsdag morgen en aktion ved Nordhavnen i København, hvor de spærrede indgangen til olieselskabet Totals hovedkvarter.

Klimaaktivister fra bevægelsen Extinction Rebellion lavede onsdag morgen en aktion ved Nordhavnen i København, hvor de spærrede indgangen til olieselskabet Totals hovedkvarter.

Peter Nygaard Christensen

Indland
14. juni 2019

En flok unge mennesker i pæne skjorter og jakkesæt sætter sig ned foran indgangen til olieselskabet Totals hovedkontor. De har reb om halsen og begynder at lime deres hænder fast til de spejlblanke ruder, så de danner en urokkelig kæde, der spærrer indgangen.

Gruppen, på omkring 15 mennesker, taler engelsk, fordi der er flere internationale studerende med fra blandt andet Frankrig og Storbritannien. De er alle sammen klimaaktivister i den internationale bevægelse Extinction Rebellion, der begyndte i Storbritannien og siden har spredt sig til en række lande og udøver civil ulydighed for at sætte fokus på den masseudryddelse, de mener, menneskeheden står over for på grund af klimakrisen.

Kort forinden mødtes de nede ved vandet i Nordhavn i København, hvor vinden susede mellem de høje nybyggerier, og regnen dryppede.

»Den største trussel mod aktivisme er dårligt vejr og dårlig tålmodighed,« siger talsperson for bevægelsen, Birgitte Ringgaard Diget. Men det begyndte heldigvis at klare op, og med samling på tropperne marcherede de målrettet afsted mod hovedkontoret.

Ifølge Extinction Rebellion bruger olieselskabet Total 200 millioner kroner årligt på at bekæmpe klimalovgivning med lobbyisme og udvinder derudover »fuldstændig hensynsløst sort energi, som slår hele kloden ihjel. Bogstavelig talt«, som aktivisten Marco-Cem Ugur formulerer det.

Intet klimavalg

Når Extinction Rebellion taler om masseudryddelse, deraf navnet, mener de det alvorligt.

»Det er den største krise nogensinde for menneskeracen. Det truer vores planet, dyrene og alt, hvad vi har kært. Vi skal kæmpe nu, hvis vi skal have en fremtid,« siger aktivist Amanda Bodal, der til daglig går i gymnasiet.

Foran indgangen folder de deres bannere ud. »Fortsat udvinding af olie i Nordsøen = Menneskehedens selvmord,« står der.

Aktivisterne mødtes tidligt om morgenen og gik i samlet flok afsted mod Total. Med sig havde de bannere med teksten »Fortsat udvinding af olie i Nordsøen = Menneskehedens selvmord« og »Total bruger 200 millioner på at blokere klimalovgivning hvert år«.

Aktivisterne mødtes tidligt om morgenen og gik i samlet flok afsted mod Total. Med sig havde de bannere med teksten »Fortsat udvinding af olie i Nordsøen = Menneskehedens selvmord« og »Total bruger 200 millioner på at blokere klimalovgivning hvert år«.

Peter Nygaard Christensen

Tidligere på ugen har DR bragt en gennemgang af valgets emner – og klima og miljø var øverst på dagsordenen under valgkampen. Aktivist Birgitte Ringgaard Diget anerkender da også, at klima er kommet på politikernes læber, men hun tror ikke, at det nødvendigvis er lig med handling.

»Det her var ikke et klimavalg. Det var et valg med mange grønne plakater. Vi har kendt til problemet i årtier, og forskere har råbt op, men vi ser stadig, at det ikke rykker noget,« siger hun.

»Derfor ser jeg ikke andre muligheder end civil ulydighed.«

– Synes du virkelig, at det slet ikke rykker noget, at klima er kommet på den politiske dagsorden?

»Det rykker måske noget, men det rykker alt, alt for lidt. Dem, der reelt sidder med løsningerne, ser vi knap nok i klimadebatten,« siger hun og henviser til de store virksomheder.

»De løsninger, politikerne præsenterer, går ikke til roden af problemet. Vi tror, at elbiler er ambitiøst, men IPCC siger, at vi skal have grundlæggende forandringer i alle dele af samfundet,« siger Birgitte Ringgaard Diget.

I Extinction Rebellion frygter de, at al snakken om klima ikke fører handling med sig. Og selv om den nye regering skulle forpligte sig på nogle konkrete mål, betyder det hverken, at målene er ambitiøse nok, eller at de nødvendigvis vil leve op til dem. Derfor må man selv gribe til handling, siger gruppens talspersoner Birgitte Ringgaard Diget og Simon Steensig.

Der blev uddelt reb, som aktivisterne hængte om halsen under aktionen. »Det er op til egen fortolkning, men vi går alle sammen en mørk tid i møde,« sagde Ulrik Myrtue fra Extinction Rebellion.

Der blev uddelt reb, som aktivisterne hængte om halsen under aktionen. »Det er op til egen fortolkning, men vi går alle sammen en mørk tid i møde,« sagde Ulrik Myrtue fra Extinction Rebellion.

Peter Nygaard Christensen

Men selv om det er civil ulydighed, har de lært af erfaring, at det er en god idé at kontakte politiet selv, før andre gør det.

»Ellers overreagerer de helt vildt,« fortæller aktivist Ida Marie Olsen.

Med politiet i røret råber hun til de andre og spørger, hvor længe de regner med at blive siddende. »Until climate justice,« bliver der råbt tilbage. Og »når Total stopper al olieudvinding«.

Det svar er politiet ikke helt tilfredse med, og de beslutter at sende en patruljevogn afsted.

Ikkevold

Totals medarbejdere begynder langsomt at møde ind. Nogle opgiver på forhånd at bruge døren og går ind gennem parkeringskælderen, mens andre vrisser og forsøger at mase sig igennem afspærringen, så de vælter både aktivister og skilte.

Men Extinction Rebellion er en ikkevoldelig bevægelse, så de kæmper ikke imod.

»Jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, også få frataget min frihed. Så længe det ikke er voldeligt,« fortæller Ulrik Myrtue – eller ’Veganer Ulrik’ som der står malet på ryggen af hans jakke.

»Klimakampen er dét, der får mig ud af sengen om morgenen.«

Peter Nygaard Christensen

Til spørgsmålet om, hvorfor de har reb om halsen, svarer han, at »det er op til egen fortolkning. Men vi går alle sammen en mørk tid i møde.«

De aktivister, hvis hænder ikke er limet til døren, mader de andre med dadler og varm kaffe. Vi er en solidarisk bevægelse, forklarer de.

For Birgitte Ringgaard Diget er et af de vigtigste budskaber, at alle har et personligt ansvar i klimakampen.

»Det vigtige at forstå er, at man også træffer et valg, hvis man ikke træffer et valg. Når folk lever deres hverdag som normalt, er de med til at underminere andres og fremtidige generationers hverdag. Så ufrivilligt er man jo en tyv og en morder,« siger Birgitte Ringgaard Diget.

En mand i hvid skjorte, mørke solbriller og polerede sko kommer hen til forsamlingen og kigger på.

»De rammer de forkerte,« siger han. »Mærsk er meget værre. Total gør faktisk rigtig meget for klimaet og investerer i grønne tiltag,« siger han og fortsætter om aktivisterne:

»Men de er så grønne, at de ikke aner, hvad de laver. Se dem lige, med deres mærkelige tøj og lange hår.«

Den forklaring køber Extinction Rebellion ikke. De kalder olieselskabernes grønne investeringer for ’greenwashing’ – en måde at fremstå klimavenlige på udadtil, selv om ens produktion i virkeligheden gør langt mere skade end gavn.

Extinction Rebellion limede deres hænder fast til ruderne ved indgangen til Totals hovedkvarter, så politiet ikke kunne fjerne dem.

Extinction Rebellion limede deres hænder fast til ruderne ved indgangen til Totals hovedkvarter, så politiet ikke kunne fjerne dem.

Peter Nygaard Christensen

Personligt ansvar

Klik, klik, klik. Lyden af stiletter på asfalt nærmer sig, og en kvinde i sorte hæle og mørkeblå trenchcoat stopper op foran forsamlingen et kort øjeblik.

Hun læser skiltene og opgiver at komme ind den vej. Men idet hun kaster sit lange lyse hår tilbage og vender sig mod bagindgangen i en glidende bevægelse, råber hun: »Jeg er helt enig med jer.«

Kort efter møder en anden kvinde ind på arbejde. Hun står længe helt stille og kigger på aktivisterne, nærmest paralyseret, indtil tårerne pludselig begynder at trille ned ad hendes kinder.

»Det sætter virkelig nogle tanker i gang. Især nu hvor der lige har været valg, og der er blevet talt så meget om klima. Det her arbejde er jo fuldstændig i uoverensstemmelse med mine værdier,« fortæller kvinden, der arbejder i Total. Hun ønsker ikke at få sit navn i avisen. »Jeg bliver meget rørt af det.«

»Jeg har jo ikke lyst til at bidrage til det her,« fremstammer hun og peger hen mod skiltene, der beretter om, hvor mange hundrede millioner Total bruger på lobbyarbejde imod klimalovgivning.

En af aktivisterne siger til hende, at de ikke ønsker at ramme nogen personligt, hvortil hun svarer bestemt, at hun jo har et personligt ansvar, og at der ikke er nogen, der har tvunget hende til at arbejde i virksomheden.

»Men jeg har jo ikke indflydelse på de store beslutninger,« siger hun undskyldende.

En anden aktivist kommer hen til den grædende kvinde, giver hende et kram og fortæller hende, at de ikke bebrejder hende noget, men kun virksomhedens arbejde.

Kvinden siger tak for deres omsorg og går ind ad bagindgangen.

Extinction Rebellions politiansvarlige, Ida Marie Olsen, fortæller betjentene og Totals kommunikationsmedarbejdere, at de ikke går, før der kommer klimaretfærdighed.

Extinction Rebellions politiansvarlige, Ida Marie Olsen, fortæller betjentene og Totals kommunikationsmedarbejdere, at de ikke går, før der kommer klimaretfærdighed.

Peter Nygaard Christensen

Åben dialog

En patruljevogn kommer forbi aktionen, men konstaterer, at aktivisterne stadig ikke vil flytte sig, før Total omlægger til grøn energi.

I mellemtiden er to kommunikationsmedarbejdere til aktivisternes overraskelse kommet ud af bygningen og tilbyder at invitere to repræsentanter for gruppen indenfor til et møde.

»Vi vil gerne høre, hvorfor I er her. Vi kan jo ikke se skiltene indefra,« siger de.

Gruppen samler sig i en cirkel for at diskutere, hvad de skal gøre, og efter grundige overvejelser beslutter de at takke ja til dialog på betingelse af, at de må optage samtalen.

Det skal Total lige overveje nærmere og trækker ind bag murene igen.

Da de kommer tilbage, har de taget et rullebord med kaffe, mælk, kopper og vandflasker med, som de stiller foran aktionen og går igen.

Rullebordet skaber stor debat.

»Hvis vi drikker kaffen, er vi hykleriske, men hvis vi ikke drikker kaffen, er vi urimelige,« siger én. »Men det er ikke engang plantemælk,« siger en anden.

De beslutter at sende vognen tilbage med en seddel på, hvor der står »Det er ikke det samme uden jer. Kaffe?«

Alle – undtagen politiet, der har valgt at forlade stedet igen – venter i spænding på at se, hvad Totals næste træk er i den magtkamp, der nu udspiller sig.

De to kommunikationsmedarbejdere kommer tilbage med et sidste tilbud.

Extinction Rebellion kan mødes med den øverste chef i Danmark, Michael Borrell, der er senior vice præsident i Total og har ansvaret for Nordsøen og Rusland – men stadig uden elektronisk udstyr.

»Vi vil jo gerne have en åben dialog. Det her er et offentligt problem, så det skal også ud i offentligheden,« siger Birgitte Ringgaard Diget. »Vi gør det jo for folket, så folket skal kunne høre, hvad der bliver sagt,« tilføjer Marco-Cem Ugur.

Total sætter kaffe frem til aktivisterne. Det bliver hurtigt afvist som et PR-stunt og sendt tilbage igen.

Total sætter kaffe frem til aktivisterne. Det bliver hurtigt afvist som et PR-stunt og sendt tilbage igen.

Peter Nygaard Christensen

Solen er begyndt at skinne. Dem, der havde limet sig fast, har nu revet hænderne fri, stemningen er lettere, og næsten som i et spil overvejer de forskellige strategier.

Der diskuteres frem og tilbage, hvordan Total vil kunne bruge mødet til deres egen fordel, når samtalen ikke bliver dokumenteret, og de beslutter derfor at sende to repræsentanter ind for at forklare deres krav, hvorefter de skal forlade mødet igen uden dialog.

Det lykkes næsten. Da de to repræsentanter kommer tilbage, har de et hæfte med i hånden om alle Totals grønne initiativer, og der blev efter sigende åbnet op for at arrangere et møde, hvor de kan diskutere sagen nærmere.

»Men det er bare greenwashing med de initiativer,« siger Marco-Cem Ugur.

»Vi snakker jo om Jordens undergang.«

Da stemningen har lagt sig efter det store møde, og folk har spist deres medbragte madpakker, begynder flere at overveje, om de skal vende snuden hjemad. »Until climate justice,« bliver ikke i denne omgang.

Men de fik, hvad de kom efter, siger en af aktivisterne.

De blev ganske vist ikke anholdt, hvilket ellers er »det mest effektive, vi kan gøre lige nu«, som Marco-Cem Ugur formulerer det. Til gengæld fik de råbt Totals medarbejdere op og livestreamet hele seancen, så den kan bruges til at værge flere medlemmer, så de kan lave større aktioner. Og så holdt de – nogenlunde – stand mod »Totals PR-stunt«.

Aktivisterne Marco-Cem Ugur (i midten) og Birgitte Ringgaard Diget (til højre) diskuterer med resten af gruppen, hvordan de skal reagere på Totals invitation til dialog.

Aktivisterne Marco-Cem Ugur (i midten) og Birgitte Ringgaard Diget (til højre) diskuterer med resten af gruppen, hvordan de skal reagere på Totals invitation til dialog.

Peter Nygaard Christensen

Følg disse emner på mail

Vores abonnenter kalder os kritisk,
seriøs og troværdig.

Få ubegrænset adgang med et digitalt abonnement.
Prøv en måned gratis.

Prøv nu

Er du abonnent? Log ind her

Albert Frederiksen

Det er noget sludder, at der ikke er andre muligheder. De kan jo bare lade være med at købe olieselskabernes produkter, dvs lade være med at flyve, begrænse brugen af biler og busser, sidde i en læseslåbrok, og undlade at varme boligen op, og kun bruge el-apparater og køre med tog, når vinden blæser. Og rydde op efter sig ved fester, så der ikke skal bruges energi på rengøring og ekstra drift af renseanlæg.

Jesper Pedersen

"der er flere internationale studerende med fra blandt andet Frankrig og Storbritannien"
Var det nødvendigt at flyve til Danmark for at demonstrere mod brug af olie til fx flyvning?

Steen K Petersen

Det er en meget vigtig kamp i kæmper, for jer unge og de kommende generationer.

Mahatma Gandhi vil vise jer vejen

Eva Schwanenflügel, Kurt Nielsen, Thomas Tanghus, Jakob Trägårdh, Trond Meiring og Ejvind Larsen anbefalede denne kommentar
Nike Forsander Lorentsen

Måske det er bedst før kloden at menneskeheden forsvinder. Er min ironiske tanke.

Niels østergård

When the last living thing has died on account of us,
How poetical it would be if Earth could say,
In a voice floating up perhaps from the floor
of the Grand Canyon,
"It is done."
People did not like it here.

–Kurt Vonnegut, A Man Without a Country, 2005.

Trond Meiring, Eva Schwanenflügel og Niels Duus Nielsen anbefalede denne kommentar
niels astrup

I mandags blokerede en gruppe klimaaktivister et krydstogtskib i Kiel, i protest mod, at et enkelt krydstogtskib forurener mere end flere hundrede tusinde biler. Skibet blev forsinket i seks timer.

Jeg vil ikke opfordre til ulovligheder, så man må sørme ikke håbe, at den slags aktioner danner skole i Danmark.

Lige et link for at vise, hvad man altså ikke bør gøre:

https://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/schleswig-holstein_magazin/Klimaa...

Trond Meiring, Klaus Brusgaard og Niels østergård anbefalede denne kommentar
Christian de Thurah

Med al respekt for Kurt Vonnegut så er der ingen risiko for, at vi udrydder alt liv på jorden, men der er en vis risiko for, at vi udrydder os selv.

Niels østergård

Christian,
Det kommer helt an på hvilke klimaforskere, man spørger.
Svaret afhænger af hvor meget man forventer temperturen vil stige, og hvor hurtigt.
Sam Carana fra Arctic News snakker om en temperaturstigning på 5 grader the 1750- baseline i 2026.
En sådan stigning er der ikke mange levende væsner, der ville kunne overleve. Og slet ikke favoritaben. Lige nu er vi på næsten 2 graders stigning. (1.85°C)

http://arctic-news.blogspot.com/2019/06/when-will-we-die.html

Trond Meiring, Steen K Petersen og Eva Schwanenflügel anbefalede denne kommentar
Albert Frederiksen

@Østergård
Ja og Al Gore og Ø. Lidegaard forudsagde for 10 år siden, at vandstanden ville stige 70 meter i dette århundrede. Sidst jeg var på stranden glemte jeg at se hvor meget vandstanden var steget, men det må jo være nogen meter nu. Men Al Gore blev da multimillionær på det. Og IPCC forudsagde Himalaya gletcherne ville være væk 2020. Du skal ikke tro på alt hvad du læser.

Jeg håber inderligt, årets ord bliver 'klimatosser'. Det vil i bakspejlet markere vendepunktet for en hysterisk bevægelse i strækmarch mod det uundgåelige kollektive skaminficerede selvmord. Rent flagellanteri.

Hele miseren bunder i den etablerede politiske konsensus om CO2 som den drejeknap med hvilken, vi kan justere klodens temperatur.

Der er absolut ingen videnskabelig evidens for denne påstand.

CO2 er en klimagas, som udledes sammen med H2O ved enhver forbrænding, fossil eller organisk. H2O er en langt mere potent klimagas med stort overlap i strålingsoptaget med CO2, hvilket decimerer den faktiske drivhuseffekt af CO2 i forhold til den teoretiske.

Den ekstra CO2 vi har tilført atmosfæren udgør 0.0135% af denne, og allerede her burde advarselslamperne begynde at gløde hos enhver skoleelev, som har lært overslagsregning og sandsynlighedsvurdering. Hvis vi ser på planeten Mars, hvor 95.0000% af atmosfæren består af CO2, finder vi en meget ringe drivhuseffekt i forhold til jordens med sin vanddampholdige troposfære nærmest overfladen.

Hvis vi analyserer data fra iskerner boret ud på indlandsisen, ser vi tydeligt at en stigende temperatur driver CO2 ud af verdenshavet, som en varm sommerdag driver kulsyren ud af Colaen, og starten på den efterfølgende istid forhindres ikke af et lokalt maksimum af atmosfærisk CO2.

CO2s klimaeffekt på jordisk klima er vildt overdrevet i den herskende klimakonsensus.

En anden ting. Hvordan blev landbruget en del af 'klimaforandringerne' ? CO2 lignelsen handler om den CO2 vi frembringer ved at forbrænde oldgammel energi i form af fossile brændsler, men nu handler det om den CO2 og den methan, koen prutter og bøvser.

Hvis der er behov for at finde et eksempel på nutidig udledning af fake news, må dette faktum være kandidat. Der kommer ikke et kulstofatom ud af forenden eller bagenden af en ko, som dens føde ikke har trukket direkte ud af atmosfæren. Der er tale om et kredsløb, ikke en tilførsel. Alle vi levende væsener er en del af kulstofkredsløbet, selv veganerne.

Samtidig med vi planlægger at investere trillioner på at reducere vores CO2 udledning, flytter vi kolossale mængder af H2O op, uden for den nære troposfære i form af et menneskabt ekstra drivhus uden om vores normale drivhus før luftfarten gik i luften og tog fart, og det viser sig tydeligt i temperaturdata globalt, men specielt over de geografisk små poler, hvor vi naturligt har haft stor varmeudledning til verdensrummet, ser vi stor opvarmning (mindsket udledning) forårsaget af uhæmmet flyvning i stratosfæren med en masse udledt vanddamp, som kun lader sig fjerne fra atmosfæren ned gennem troposfæren og ud i form af nedbør på land og hav.

Det går hurtigt. Stop flytrafik og check temperaturerne efter en uges tid. Så kan vi jo se, om CO2 er den store Satan, som konsensus påstår.

Vi skal afvikle anvendelsen af fossile brændsler af mange gyldige og fornuftige grunde. Dommedag er bare ikke en af dem. Vi kan sagtens nå målet i god ro og orden, hvis ikke vi bliver alt for religiøse her i det tredje årtusinde efter Kristi fødsel og hvis vi beslutter på borgerniveau ikke at flyve for sjov eller fordi vi tager os selv så skide højtidelige og betydningsfulde.

Ulf Rønnow, Steen K Petersen og Liselotte Paulsen anbefalede denne kommentar
odd bjertnes

De 70 meter som Albert Frederiksen undrer sig over hvor bliver af er nok en eksponentiel stigning. 6 meter indtil 2050 er officielt for tip-punktet for det var allerede sidste år, og det er hvad der planlægges efter. De 65 yderligere meter er der ingen der har lyst til at snakke om, for det er dem der skal kvittere befolkningseksplosionen og udrydde de skyldige underliv. Og så ordner det hele sig derefter :)

Trond Meiring

Isen smelter stadig, de aller fleste steder, og der udryddes mellem 100 og 200 arter dagligt.

Niels østergård

Du har ret, Frederiksen, man skal ikke tro på alt det man læser.
Lidegård og Gore er ikke klimaforskere, men kun politikere.
Jeg brugte Sam Carana som et eksempel på klimaforskere, som forudser et klimasammenbrud indenfor den nærmeste fremtid.
I en tid, hvor Guy McPhrson næsten er blevet mainstream kunne jeg komme med mange andre eksempler på forskere, der ser fremtidsperspektiverne som meget dystre, eller ikke-eksisterende.
Hver eneste dag kommer der nye forskningsresultater, der peger mod katastrofe og sammenbrud.
Her er fx. en nyhed fra dagens Independent.
https://www.independent.co.uk/news/world/americas/climate-change-breakdo...

Så måske Sam Carana i virkeligheden er alt for optimistisk?